Treniranjem stolnog tenisa najmanje tri dana u tjednu tijekom 30-40 minuta može se usporiti napredovanje Parkinsonove bolesti. Stolni tenis kao terapijska vježba poboljšava multisistemski
Stolnim tenisom protiv opake Parkinsonove bolesti: Održali drugo prvenstvo Grada Zagreba
Parkinsonova bolest predstavlja veliku opasnost za kvalitetu života oboljeloga čak više od artritisa ili moždanog udara. Tijekom bolesti pacijenti postaju pasivni i manje motivirani. Stolnoteniski klub Parkinson Pong Zagreb trenutačno je jedini stolnoteniski klub u Hrvatskoj koji se isključivo bavi oboljelima od Parkinsonove i Alzheimerove bolesti i kojima stolni tenis kao oblik fizikalne terapije poboljšava kvalitetu života.
Pokretanje videa...
Trener Darko Podkrajšek uz treninge stolnog tenisa s članovima kluba pokrenuo i glazbenu sekciju tako da je svaki trening stolnog tenisa uz pjesmu, a uskoro bi moglo biti i stolni tenis uz ples. STK PPZ osim redovitih treninga organizirao je ove godine i nekoliko edukativnih predavanja u suradnji s liječnicima fizijatrima i fizioterapeutima te prof. kineziologije o utjecaju stolnog tenisa na poboljšanje kvalitete života oboljelih od Parkinsona.
Jelena Marunica Karšaj, dr. med. FEBPRM spec. fizikalne medicine i rehabilitacije objasnila je obilježja Parkinsonove bolesti (glavni predstavnik poremećaja pokreta karakteriziranih oskudnijim repertoarom pokreta, progresivna neurodegenerativna bolest, uzrokovana degeneracijom dopaminergičkih neurona koji potječu iz substantiae nigrae, dobno uvjetovana bolest, rijetko prije pedesete) i važnost kretanja te zašto je baš stolni tenis od izuzetne važnosti kod oboljelih od Parkinsonove bolesti.
Fizička aktivnost koja je planirana, strukturirana i ponavljajuća s ciljem povećanja ili održavanja tjelesne aktivnosti, a terapijsko vježbanje ima za cilj sprječavanje sekundarnih komplikacija kod bolesnika i neuroprotekciju. Neuroprotekcija se odnosi na relativno očuvanje neuronskih struktura i/ili funkcija odnosno kako bolest progredira smanjuje se opadanje broja ili funkcije neurona. Važni aspekti neuroprotekcije su smanjenje količine oksidativnog stresa što je bitno kod Parkinsonove bolesti.
Vježbanjem se može usporiti progresija bolesti. Treniranjem stolnog tenisa najmanje tri dana u tjednu tijekom 30-40 minuta može se usporiti napredovanje Parkinsonove bolesti. Stolni tenis kao terapijska vježba poboljšava multisistemski: kardiovaskularni sustav, izdržljivost, plućni kapacitet, koordinacija oko-ruka, blago opterećenje na zglobove, usredotočenost, poboljšava raspoloženje.
Lokomotorni sustav: promjena smjera, ravnoteža, promjena ritma, kognitivno- procjena putanje loptice.
Robert Dugorepec, mr. med. sc. fizioterapeut - uža specijalnost sportska medicina istaknuo je važnost igranja stolnog tenisa za bolju funkcionalnost lokomotornog aparata (kosti, zglobovi, mišići) te je pokazao vježbe koje oboljeli od Parkinsona mogu raditi prije i nakon treninga, a posebno je istaknuo kako sukladno jačanju mišića jača se i gustoća kostiju, vježbanjem se oslobađaju dopamin i endorfini – hormoni sreće koji podižu raspoloženje, a premalo dopamina uzrokuje ukočene pokrete koji su obilježje Parkinsonove bolesti i zato je važno igrati stolni tenis, osim socijalne interakcije, reducira depresiju, poboljšava kognitivno funkcioniranje i kvalitetu života, tijekom igranja dolazi do prebacivanja težine, hodanja unatrag, koračanje u više smjerova, povećava se funkcionalna mobilnost i ravnoteža.
Tihomir Mostovac, profesor kineziologije održao je radionicu tehnike i taktike stolnog tenisa. Nakon predavanja održan je i turnir Drugo prvenstvo Grada Zagreba u stolnom tenisu za oboljele od Parkinsona na kojem je u kategoriji II zlato odnio prošlogodišnji pobjednik Željko Košar koji je sudjelovao i na Svjetskom prvenstvu u Laškom u organizaciji Nenada Bacha i slovenske udruge Trepetlika, drugo mjesto osvojio je košarkaš Igor Lukačić, nekadašnji suigrač Dražena Petrovića u Ciboni, a treće mjesto Dragutin Hadžić koji se bavi hodometom uz stolni tenis, a priključio se klubu nedavno.
U kategoriji III; prvo mjesto osvojio je Georg Tasevski, drugo mjesto Mirko Ivčić koji je najredovitiji član kluba, bila oluja ili bilo kakva nepogoda, on dolazi na trening, ne propušta ni za što, a treće mjesto dijele Dragan Kukavica i Ivan Miković. U konkurenciji žena: zlato je osvojila Jadranka Koščević, drugo mjesto Ivanka Jelena Ferček i treće mjesto Vesna Žarković.
Rezultati
- Košar - Hadžić 3:0 (11:9, 11:6, 13:11)
- Košar - Lukačić 3:2 (11:6, 14:12, 7:11, 8:11, 11:7)
- Lukačić - Hadžić 3:1 ( 11:9, 10:12, 11:5, 11:7)
- Tasevski - Kukavica 3:2 (8:11, 11:5, 10:12, 11:3, 11:7)
- Ivčić - Miković 3:0 (11:4, 11:5, 11:3)
- Tasevski - Ivčić 3:0 (11:9, 12:10, 11:9)
- Kukavica - Miković 3:0 (11:7, 11:8, 11:5)
- Tasevski - Miković 3:0 (11:3, 11:3, 11:4)
- Ivčić - Kukavica 3:0
- Koščević - Ferček 3:0 (11:3, 11:3, 11:4)