Mediteranske igre 1979. bile su najveći infrastrukturni iskorak u povijesti Splita od izgradnje Dioklecianove palače, a ogranizacija Europskih igara bi mogla biti sličan iskorak, kažu splitski olimpijci
Split želi ugostiti Europske igre! 'To znači obnova Poljuda, Parka mladeži... europskim novcem'
Europske igre kontinentalni su pandan Olimpijskim igrama, održavaju se svake četiri godine pod kapom Europskog olimpijskog odbora, a sjajna vijest dolazi iz Splita koji bi ih želio organizirati 2027. godine.
Pokretanje videa...
Predstavnici Splitskog kluba olimpijaca sastali su se ovih dana s predstavnicima nove gradske vlasti te su se složili kako je ovo povijesna prilika koju grad ne smije propustiti, jer organizacija Europskih igara bi za Split i njegovu infrastrukuru mogla značiti čak i više od organizacije Mediteranskih igara 1979. godine.
Europske igre održavaju se svake četiri godine, prve su bile 2015. u Bakuu, druge 2019. u Minsku, treće će se 2023. održati u Krakowu, a do kraja ove godine će se, nakon prezentacija kandidatura zainteresiranih gradova, donijeti odluka o domaćinu igara 2027. godine. Svi se nadamo da bi ih mogao ugostiti upravo Split, a o koliko opsežnom i vrijednom projektu je riječ, dovoljno svjedoči podatak kako se u Krakowu očekuje između četiri i pet tisuća natjecatelja te još toliki broj službenih osoba iz 50 europskih zemalja.
- Naša velika prednost za organizaciju ovakvog natjecanja je što Europski olimpijski odbor inzistira da se ono odvija na postojećim sportskim borilištima i objektima. Dakle, nema gradnje novih sadržaja, nego obnova postojećih, što je za Split ogromna prednost, jer mi objekte imamo, samo ih treba obnoviti, a za to će biti dostupan novac iz europskih fondova - otkrio nam je dopredsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora i jedan od idejnih začetnika organizacije Europskih igara u Splitu Željko Jerkov i dodao:
- Split ima povijesnu priliku rekonstruirati i obnoviti svoje postojeće sportske objekte, od kojih većina datira još iz vremena Mediteranskih igara. Od Poljuda, koji bi mogao postati nogometni stadion bez atletske staze, i Parka mladeži, koji bi mogao postati pravi atletski stadion sa svim popratnim sadržajima, preko mogućnosti konačnog dovršenja Spaladium arene, obnove dvorane na Gripama, natkrivanja teniskih terena i bazena, do obnove gimnastičke dvorane, osiguranja primjerene dvorane na istočnom dijelu grada... Split bi, uz pomoć Vlade i Hrvatskog olimpijskog odbora, koji su podržali projekt, a uz veliku pomoć europskog novca, mogao urediti infrastrukturu za narednih 20-30 godina i prometnuti se u "mali velegrad" a ne postati "velika provincija".
Posebna vrijednost Europskih igara je da se one održavaju u godini uoči Olimpijskih igara pa rezultati postignuti na njima vrijede i kao kvalifikacijska norma, što im daje i natjecateljsku težinu.
- Upravo je taj sportski segment, dakle da rezultati otvaraju vrata nastupu na Olimpijskim igrama, ono što izdvaja Europske igre od Mediteranskih igara i daje im pravu sportsku težinu. I zbog toga se na njih odazivaju najbolji sportaši, što garantira i veliku praćenost - otkriva predsjednik Splitskog kluba olimpijaca Milivoj Bebić.
Europske igre se održavaju u 15-ak sportova, a na izboru je organizatora koje će sportove uvrstiti u program na svojim Igrama.
- Izvrsna je to prilika da pomognemo našim sportašima da na domaćem terenu izbore kvalifikacije za Olimpijske igre, ali i da im obnovom infrastrukture pomognemo u postizanju primjerenih rezultata u budućnosti - kaže Petar Metličić.
U delegaciji inicijatora održavanja igara u Splitu, Splitskog kluba Olimpijaca, uz Jerkova, Bebića i Metličiča bio je i veslač Josip Reić, tajnik udruge Splitskih olimpijaca. Nekolicina njih bi, u društvu dogradonačelnika Antonija Kuzmanića, uskoro trebala otputovati u sjedište Europskog olimpijskog odbora u Rim, gdje će se upoznati sa svime što je potrebno za kandidaturu i održavanje Europskih igara 2027. godine. I što je najvažnije, imaju punu podršku Zlatka Mateše, predsjednika HOO, ali i dopredsjednika EOC-a.
- Održavanje Mediteranskih igara 1979. godine najveći je infrastrukturni iskorak u povijesti Splita od izgradnje Dioklecianove palače, a ogranizacija Europskih igara bi mogla biti još jedan sličan iskorak, koji bi Splitu osigurao primjerene uvjete za sve sportaše, kao i popravljenje i dogradnju gradske infrastrukture, jer se radi o četiri puta većem natjecanju. Dobivanjem organizacije Europskih igara, Split bi bio u mogućnosti s obnovljenim objektima konkurirati za organizaciju nekog službenog natjecanja u raznim kategorijama, od kadeta, juniora, seniora do veterana, šta bi pridonijelo turističkoj ponudi grada - zaključio je Reić.
POGLEDAJTE I MOJU PRIČU IVANA KATANUŠIĆA: