RAČUNICA Da imaju stadion u vlasništvu, “modri” bi vrijedili puno više od 100 milijuna eura. Ovako imaju momčad od 48 milijuna eura, ime kluba i tradiciju...
Privatizacija 'modrog' kluba: Plati pa budi gazda Dinama...
Najavljivala se privatizacija već krajem 2012., a zatim i krajem 2013. godine, ali o tome se u Maksimiru sve do ovog ponedjeljka ipak govorilo uglavnom “u rukavicama”.
Sad je, čini se, konačno donesena odluka da se Dinamo privatizira.
- Vidim da je odluka izvršnog odbora odjeknula kao bomba, ali nema tu bombe, vjerujte mi. U klubu se o tome i prije razmišljalo - pokušao je situaciju jučer malo primiriti predsjednik Dinama Mirko Barišić.
Kako to da nema bombe kad bi Dinamo mogao biti prodan?! Uskoro bi i tim stručnjaka izvršnom odboru trebao iznijeti plan za privatizaciju.
- To je proces koji će dugo trajati. Privatizaciju možemo očekivati tek u iduće dvije godine - pojasnio je predsjednik Mirko Barišić i nastavio:
- Privatizacija je zadaća svih nas u klubu. Životni imperativ.
U današnje vrijeme ne može se živjeti drukčije, postoji egzistencijalni problem. Drugu se godinu zaredom ostalo bez plasmana u Ligu prvaka, financijska situacija u Maksimiru vjerojatno nije bajna, ali zar je toliko loša da Zdravko Mamić i vodstvo kluba planiraju privatizaciju?
- Ma nema govora o tome, financijska situacija nije loša, dapače, jako je dobra, ali neke stvari treba planirati unaprijed. Mi nemamo puno prihoda od ulaznica, televizijskih prava i sponzora, zbog toga se razmišlja o privatizaciji - kaže nam predsjednik Mirko Barišić.
Sigurno je samo jedno - put do privatizacije bit će jako dug. Prvo treba odrediti vrijednost kluba, a tu je, naravno, i Grad Zagreb kao vlasnik stadiona. Ako se gledaju sadašnji modeli privatizacije, onda bi dionice prvo bile ponuđene članovima kluba, a zatim bi se išlo u slobodnu prodaju.
Nije isključeno ni da se pojavi neki investitor ili njih više koji su spremni platiti da postanu većinski vlasnici, onda bi oni donosili ključne odluke i postavljali upravu. Zdravko Mamić nekoliko je puta ponovio kako on nije dovoljno “jak” da sam kupi Dinamo, ali kako izvršni predsjednik nikad nije bez plana, teško je povjerovati da i sad nema neku opciju.
Neslužbeno, ideal privatizacije čelnim ljudima Dinama na neki način je Rijeka, koja od Volpijeva i Miškovićeva dolaska dobro posluje, evo gradi i stadion. Kažu da svakako žele izbjeći Hajdukov model jer više od 60 posto dionica ostaje u vlasništvu grada, a dioničari poput Jake Andabaka i Ivana Rimca nemaju stvarnu vlast.
Jučer je reagirala i inicijativa Zajedno za Dinamo.
- Dinamo je vlasništvo njegovih članova, nikakvi bespravno useljeni podstanari ne mogu donositi odluke o njegovoj prodaji - stoji u priopćenju.