NEMA JOJ RAVNE Paula Jukić (19) prvakinja je Hrvatske u maču i osma juniorka svijeta... Seniorska prvakinja postala je već s 14 godina. Studentica je prve godine splitskog Kineziološkog fakulteta
Ona je splitska dama s mačem: Prelijepa Paula je 8. na svijetu
Mnogi sportaši su posve slučajno izabrali sport koji ih je kasnije proslavio, a jedan od primjera je i Splićanka Paula Jukić (19). Nakon što je zbog mononukleoze morala odustati od tenisa, prebacila se na mečevanje.
- Trener Dino Šourek me pozvao da se okušam. Čim sam ušla u dvoranu, bila je to ljubav na prvi pogled. Odmah sam osjetila da je to sport za mene i da ću mu posvetiti cijeli život - otkrila nam je simpatična Paula i dodala:
- Odmah mi svidjela ta elegancija, graciozna tijela u lijepim odijelima, dinamika... Mnogi mačevanje smatraju gotovo isključivo muškim sportom, no to su samo davno nametnute predrasude. Mačevanje je jednako i ženski sport. Nekome možda čudan ili neobičan, za mene prekrasan.
'Glava' je presudna
Paula je odmah pokazala da u njoj leži veliki talent, nakon nekoliko godina intenzivnog vježbanja zadivila je sve s tri zlata na državnom prvenstvu. S jedva 14 navršenih godina postala je kadetska, juniorska i seniorska državna prvakinja!?
U Hrvatskoj je odavno broj jedan, a odnedavno je ušla i u top deset svjetskih juniorki.
- Za sada sve ide po planu, Paula je trenutačno osma na rang listi, a pred nama su još zadnji turnir Svjetskoga kupa te EP i SP. Cilj nam je dodatno napredovati i ući u krug kandidatkinja za medalju – kaže Paulin trener Dino Šourek.
Učenje na putovanjima
Iako je u mačevanju već deset godina, Paula je tek na početku mačevalačke karijere jer se u ovom sportu najbolji rezultati postižu u zrelijoj dobi.
- Aktualni svjetski prvak je osvojio zlato u 41. godini, tako da za mene ima još itekako vremena. Teško je reći koliko će me mačevanje ‘držati’, jer kod nas baš i nisu uvjeti kao recimo u Italiji ili Francuskoj, gdje je taj sport na puno većoj razini.
Cilj je nadmudriti protivnika
- Nadam se da ću dugo ostati u mačevanju jer pri postizanju vrhunskih rezultata dominiraju iskustvo i koncentracija, i zbog toga ga često uspoređuju sa šahom, samo što je u mačevanju jako važna i fizička komponenta. U mačevanju je cilj nadmudriti protivnika, odvući mu pozornost, biti nepredvidiv, a za to je potrebna i mentalna i tjelesna snaga.
Mačevanje je zbog zaštitnih odijela i maski danas posve bezazlen sport, no nije tako bilo baš uvijek.
- Prije se mačevalo zbog časti ili tijekom sukoba. Mi smo danas puno slobodniji, napadamo, riskiramo, ali da s druge strane stoji pravi mač i da nemam zaštitu, tri puta bih promislila prije nego što bih se usudila krenuti u napad. Čudno mi je i nepojmljivo da se netko mačem borio za život.
Paula je studentica prve godine splitskog Kineziološkog fakulteta i svakodnevno se bori uskladiti obaveze. Ujutro je u teretani, potom na fakultetu, popodne je trening mačevanja, a vikendima putovanja.
- Na svakom fakultetu se moraš potruditi, ali s obzirom na to da se ja bavim sportom, onda mi je nekako lakše na Kineziologiji. Za sada mi ide dobro, prezadovoljna sam, iako mi putovanja oduzimaju jako puno vremena.