Svi suparnici u toj najvišoj diviziji imaju profesionalne ili barem poluprofesionalne igrače, kaže izbornik Poša. On ima studente koji uče na putovanjima, igrače koji ne mogu na utakmice i turnire zbog posla...
Od ragbija ne zarađujemo ni centa, a igrat ćemo u eliti uz Engleze, Irce, Francuze, Talijane
Jedan radi u Hrvatskoj vojsci, jedan je ugostitelj, jedan trgovački putnik, jedan fizioterapeut... I, dakako, nekoliko je studenata, koji i putovanja na natjecanja i slobodno vrijeme između treninga i utakmica katkada koriste za učenje. To je hrvatska ragbijaška reprezentacija. Čisti amaterizam, srce i ljubav prema sportu.
- Ne, nitko od nas ne dobiva ni cent od ragbija - potvrdio je kapetan Nikola Pavlović.
Pokretanje videa...
On igra za Sinj, a ostali igrači za Mladost, Nadu i Zagreb. Iz inozemstva došao je samo Filip Perica, koji igra u Nizozemskoj. Da, hrvatska je reprezentacija u ragbiju 7 - dinamičnoj i iscrpljujućoj olimpijskoj verziji toga sporta, u kojoj je na terenu iste veličine po sedam igrača (umjesto 15) i poluvrijeme traje sedam minuta (umjesto 40) - u sjeni velike nesreće Duje Plazibata, koji je ostao bez bubrega, ostvarila povijesni uspjeh, ušla je u najviši rang Europskog prvenstva. I to bez ijednog novozelandskog Hrvata u sastavu! Pardon, s jednim: izbornikom Anthonyjem Pošom (50).
- Mala Hrvatska igrat će uz Engleze, Francuze, Talijane, Irce... Čudo! Nadamo se da će Vlada RH i Hrvati prepoznati uspjeh, u jednom olimpijskom sportu smo među 12 najboljih u Europi. Dečki koji ne igraju ni za što, a daju sve! - ponosno je pričao Poša, koji se rodio na Novom Zelandu, porijeklo mu je s Pupnata na Korčuli i iz Vrgorca, a igrao je za Hrvatsku u slavnoj eri kraja '90-ih, okružen ragbijaškim velikanima hrvatskog porijekla poput Frane Botice i Matthewa Coopera.
Tri je sezone igrao za Makarsku rivijeru prije nego što je 2000. otišao u Englesku. Gdje je završio igračku i počeo trenersku karijeru. I zasnovao obitelj. Paralelno s hrvatskom reprezentacijom, trenira i sveučilišnu momčad Sheffielda, za koju mu igra sin Callum. A u Makarskoj o njemu kruži legenda da je autor najduljeg ispucavanja u povijesti ragbija!
- Igrali smo jednu utakmicu u Tučepima, gdje teren od mora dijeli samo cesta. I ja sam ispucao jednu loptu, ona je izašla iz terena, odskočila je od ceste i završila u moru. A pronašao ju je ribar kod Baške Vode! Dakle, kick od 20-ak kilometara, haha! - prepričao je pa se vratio na sadašnjost:
- Svi suparnici u toj najvišoj diviziji imaju profesionalne ili barem poluprofesionalne igrače - naglasio je Poša.
On nema ni jednog igrača koji zarađuje igrajući ragbi. Ali ima iskusnog Nika Jurišića (35), kojeg nazivaju ragbijaškim Modrićem, i čak petoricu mladića rođenih u ovom tisućljeću. Unatoč stalnim izostancima igrača zbog posla i ozljeda, ušli su u europsku elitu.