Šolak je već vlasnik jednog pulskog trgovačkog centra, a pored istog mu je plan izgraditi veliki hotel te filmski studio. Gaji veliku strast prema nogometu, a kako se počeo poslovno širiti u Puli, pojavio se i interes za kupnju pulskog prvoligaša
Novi vlasnik na vidiku: Srpski milijarder želi kupiti Istru...
U posljednjih 11 godina Istra 1961 promijenila je tri vlasnika, a uskoro bi mogao stići i četvrti! Pulski prvoligaš danas je financijski stabilan klub kojeg su španjolski vlasnici iz grupacije Baskonia-Alaves doveli u red. No, nije napravljen baš nikakav iskorak u rezultatskom smislu, a aktualni vlasnici više nemaju motiva za nešto više.
Pokretanje videa...
No, ima onih koji imaju plan kako podignuti Istru iz pepela, a njegovo ime je itekako poznato na ovome području. Srpski poduzetnik Dragan Šolak sa svojim suradnicima želi kupiti hrvatskog prvoligaša. Dio je grupacije koja je nedavno postala većinski vlasnik Southamptona za 100 milijuna funti, a u Srbiji ga zovu kraljem kablovske televizije, vlasnik je brojnih tvrtki, među kojima i jedan od vlasnika United Grupe, koja drži SportKlub, N1 i Novu TV. Uz to je i najbogatiji Srbin s iznosom od preko milijardu eura na računu.
Šolak je već vlasnik jednog pulskog trgovačkog centra, a pored istog mu je plan izgraditi veliki hotel te filmski studio. Gaji veliku strast prema nogometu, a kako se počeo poslovno širiti u Puli, pojavio se i interes za kupnju pulskog prvoligaša.
Kako pišu Sportske novosti, pregovori o kupnji su u tijeku, no sve i se i dalje pita španjolske vlasnike. U klub su uložili 11 milijuna eura, po dolasku su najavili kako je ovo za njih dugoročni projekt. Ali, novac otvara sva vrata. Ako Šolak ponudi zadovoljavajuću svotu, Španjolci bi mogli ozbiljno razmisliti o prodaji.
Ulagali su u omladinsku školu, sanirali sve dugove, ali nikakav iskorak nije napravljen s prvom momčadi. Doduše, ne treba zaboraviti, prošle sezone su izgubili finale Kupa protiv Dinama.
Rus Mihail Ščeglov bio je prvi strani vlasnik kluba, a stigao je 2011. godine. Uspio je financijski stabilizirati pulskog prvoligaša, ali Istra je i dalje lebdjela na dnu lige pa gotovo svake sezone strahovala od ispadanja u niži rang.
Četiri godine kasnije i njemu je dosadilo pa je klub prodao američkom investicijskom fondu koje je predstavljao odvjetnik Michael Glover. Podsjetimo, isti su htjeli kupiti i Hajduk, ali kako im to nije pošlo za rukom, okrenuli su se Istri koju su otkupili za tri milijuna eura. Umjesto da donesu mir, stabilizaciju i mirnu budućnost, donijeli su kaos. Klub je bio na rubu bankrota, igrači su mjesecima bili bez plaće, a mnogi su se pitali gdje su vlasnici utukli silan novac koji su obećali da će uložiti u Istru.
Klub je bio na rubu gašenja pa je su Glover i ekipa pobjegli glavom bez obzira. Vrući krumpir u ruke uzela je grupacija Baskonia-Alaves koja je samo godinu ranije surađivala s Rudešom. Prvo su financijski stabilizirali klub i riješili sve dugove. Uplatili su čak 11 milijuna eura u bolje i mirnije poslovanje kluba, ali nije napravljen nikakav iskorak u rezultatskom smislu.
U Istri su se gomilali Španjolci i poluigrači za koje nije bilo mjesta u njihovim filijama, a klub je tapkao u mraku. Nisu napravili korak prema naprijed, svake godine bila su ista nadanja. Samo da je ostati u ligi. Naravno, kada bi ostali u najjelitnijem društvu, uslijedila bi obećanja u vidu novih pojačanja, financijskoj injekciji. No, kako to inače bude, ništa od toga nije se ostvarilo. Deveto mjesto bilo je plafon.
Ipak, dolaskom novog vlasnika raste optimizam navijača da bi Istra konačno mogla postati konkurentnija i napraviti neki iskorak u prvenstvu. Svima je već muka od silnih borbi za ostanak kojim je prožeta bliža prošlost pulskog prvoligaša.