Nikad napetije finale u sprintu od 100 metara! Amerikanac osvojio zlato u ludom fotofinišu

6

Čak sedmorica od osam sprintera bila je u fotofinišu, a samo 0,12 sekundi dijelilo je olimpijskog prvaka Lylesa od zadnjeplasiranog u utrci

Američki sprinter Noah Lyles (27) osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu nakon pobjede u nevjerojatnoj sprinterskoj utrci na 100 metara. Aktualni svjetski prvak najavio je kako će u Parizu postati olimpijski prvak, a to je učinio u najnapetijoj utrci na 100 metara u olimpijskoj povijesti koja je otišla u fotofiniš.

Lylesu je trebalo 9,79 sekundi za sprint od 100 metara, a srebrnu medalju osvojio je Jamajčanin Kishane Thompson, koji je kasnio samo pet tisućinki. Ova Lylesova pobjeda još je impresivnija ako uzmemo u obzir da je bio posljednji u utrci nakon prvih 40 metara i tek sedmi na polovici utrke.

Athletics - Men's 100m Final

Bronca je pripala još jednom Amerikancu Fredu Kerleyju, koji je trčao 100m za 9,81 sekundu. Čak sedmorica od osam sprintera bila je u fotofinišu, a samo 0,12 sekundi dijelilo je olimpijskog prvaka Lylesa od zadnjeplasiranog u utrci.

Lyles je postao prvi američki sprinter koji je osvojio olimpijsko zlato na 100 metara od Justina Gaitlina (2004. godine), a za zlato je trčao svoje najbrže vrijeme u karijeri. Unatoč tome, sa samo tri stotinke sporijim vremenom ne bi uopće bio na pobjedničkom postolju.

- Rekao sam vam, rekao sama vam - vikao je Lyles nakon utrke, držeči američku zastavu. Osvrnuo se na svoju izjavu nakon polufinalne utrke u kojoj nije pobijedio, a tad je rekao...

- Ovi dečki su došli ovdje kako bi dali sve od sebe. To je moja prva lekcija, podcijenio sam moć Olimpijskih igara. Definitivno sam podcijenio moje konkurente. Kada je netko na rubu, dat će sve od sebe. Sad se neću više zadržavati, ovo se neće ponoviti.

Inače, ljestvica za plasman u finale nikad nije bila veća. Louie Hinchliffe iz Velike Britanije postao je prvi olimpijac u povijesti koji se nije kvalificirao u finale s vremenom bržim od deset sekundi.