Iako je sloboda govora i izražavanja općepriznato temeljno ljudsko pravo, nije apsolutno. Takvo pravo dolazi s dužnostima i odgovornostima, tvrdi komisija sportaša Međunarodnog olimpijskog odbora
Nema klečanja na OI u Tokiju!
Proteklih smo mjeseci na raznoraznim sportskim 'borilištima' mogli vidjeti demonstrativno klečanje u znak podrške pokretu "Black lives matter", no Međunarodni olimpijski odbor zabranio je takav oblik protesta na predstojećim Olimpijskim igrama u Tokiju.
Predsjednik izvršnog odbora MOO-a rekao je da su jednoglasno odobrili preporuku desetomjesečnog savjetovanja vlastite komisije sportaša o 'pravilu 50' koje kaže da sportski tereni, olimpijsko selo i podiji moraju biti oslobođeni bilo kakvih političkih, religijskih ili etničkih demonstracija.
Ukupno 3500 sportaša iz 185 država odgovarali su na online anketu u prosincu i siječnju, a velika većina je odgovorila kako "nije prikladno protestirati ili izražavati svoje mišljenje na terenu, ceremonijama i na podiju". Većina njih misli da je prikladnije da svoje mišljenje izražavaju na press konferencijama ili u 'mix-zonama'.
"Iako je sloboda govora i izražavanja općepriznato temeljno ljudsko pravo, nije apsolutno. Takvo pravo dolazi s dužnostima i odgovornostima", tvrdi komisija sportaša pri MOO-u pa dodaje:
"Zabrinuti smo zbog rizika politizacije sportaša i rizika da oni mogu biti izloženi vanjskom pritisku. Važno je obranimo sportaše od bilo kakvih potencijalnih posljedica u slučajevima da su stavljeni u poziciju gdje bi mogli biti prisiljeni da zauzmu javni stav o nekom domaćem ili svjetskom problemu, bez obzira na svoja uvjerenja. U takvim slučajevima, politička neutralnost Olimpijskih igara brani sportaše od političkih smetnji ili iskorištavanja".
Podsjetimo, američki sprinteri Tommie Smith i John Carlos digli su šake na pobjedničkom podiju na Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. tijekom slušanja himne u znak podrške pokretu 'Black Power'.
Američki olimpijski i paraolimpijski odbor je izjavio kako neće kazniti svoje sportaše u slučaju klečanja.