On je genijalac. Imao je top u ruci i skok do neba, a bio je i dobar duh momčadi, s tim njegovim osmijehom na kojeg ne možeš ostati hladan, kaže Lino Červar
Lino: Lac? Top u ruci, skok do neba, dobri duh reprezentacije
Čim je saznao da izbornik Slavko Goluža ne računa na njega za EP u Danskoj, tužni Blaženko Lacković (33) pokupio je stvari iz hotela u Umagu i otišao na prvi let za Hamburg. Ondje su ga dočekali supruga Nikolina, četverogodišnji sin Luka i tek deset dana stara kći Ika Maria...
U reprezentaciju je Blaž, popularna Haubica iz Marofa, ušao 2003., svjetsko zlato u Portugalu osvojio je kad su mu bile 22 godine. I ostao je u njoj sljedećih deset godina. Odigrao je 14 velikih natjecanja, osvojio devet medalja i ušao u legendu.
- Ma on je genijalac! Imao je top u ruci i skok do neba, a bio je i dobar duh reprezentacije, s tim njegovim osmijehom na kojeg ne možeš ostati hladan - kaže Lino Červar, izbornik koji ga je te 2003. uveo u reprezentaciju iako se zamjerio "gazdi" Zoranu Gopcu otišavši 2001. iz Zagreba u tada moćni Metković.
- Uvjeren sam da je reprezentacija veća i važnija od bilo kojeg kluba pa sam se tako postavio i u njegovu slučaju - prisjeća se Lino.
I s Lacom se Lino znao “zakačiti”...
- A s kim ja nisam bio u sukobima, ha, ha... Ali u svakoj obitelji, a mi smo to bili, mora biti trzavica. Sve je to bilo s ciljem da pobijedimo, da osvojimo medalju - kaže Červar, kojem je Blaž uvijek bio miljenik.
- Sjećam se, jedanput me nazvao u dva u noći i kaže: ‘Šefe, srušio sam kućicu!’ Meni ništa jasno, pitam ga što se događa, a on kaže: ‘Srušio sam kućicu kod Sabora”. Tek tu mi ništa nije bilo jasno. I opet mu kažem da mi objasni o čemu se radi, a on će: ‘Ali to nije najgore... U kućici je bio i policajac’ - sa smiješkom je ispričao Lino i odmah dodao:
- Valjda se neće naljutiti što sam ovo ispričao. Tad je sve bilo drukčije, još je bio sam. Danas je fantastičan suprug njegovoj Nikolini.
Sa suprugom će i gledati EP u Danskoj, došlo je vrijeme i da njegov dres s brojem šest na jednom velikom natjecanju bude slobodan. Iz momčadi koja je osvojila svjetsko zlato u Portugalu, u momčadi će u Danskoj biti samo Igor Vori. Najstariji igrač, kapetan i poveznica s vremenom kad je sve počelo.
- Igrao se rukomet i prije njih, bili smo i olimpijski pobjednici 1996., ali oni su udarili temelje moderne hrvatske reprezentacije - kaže Lino.