Obavijesti

Sport

Komentari 50

Kronika debakla: Pukli smo kad su pali bastioni naše košarke...

Kronika debakla: Pukli smo kad su pali bastioni naše košarke...
1

Nema više malih klubova poput splitskog Dalvina, gdje su počeli Rađa, Joke Vranković, Ante Grgurević. Nema entuzijasta iz zagrebačke Industromontaže, u kojoj je Mirko Novosel pronašao Zorana Čuturu...

Gasi svjetlo, motaj kablove i ajmo doma. Pukli smo u Poljskoj, i to po svim šavovima. “Katastrofa, dno dna, nezamislivo...” To su termini koje koriste sami čelni ljudi košarkaškog saveza, onda znate koja je ura.

A da bismo shvatili što nam se uopće događa i zašto hrvatska košarkaška reprezentacija zadnjih godina gubi redom: na Svjetskom prvenstvu 2014. od Senegala 77-75, na Europskom prvenstvu od Češke 21 razlike (80-59), na Olimpijskim igrama u Riju od Nigerije 14 razlike (90-76), pa u ovim kvalifikacijama za SP najprije od Nizozemske 68-61 pa od Rumunjske 58-56.

Sad i u Poljskoj 79-74...

Dakle, da bismo shvatili gdje je sve pošlo po zlu, morali bismo sići stepenicu niže. Na klubove.

Trnsko - početak kraja

Pođimo od Trnskog. Klub koji je odgojio dugogodišnje sadašnje ili bivše reprezentativce poput Marija Hezonje, Ante Tomića, Krune Simona, Luke Žorića, Marka Tomasa, pa i Darija Šarića na početku karijere, ranije i Josipa Sesara, lani je ispao iz prve košarkaške lige.

Potom je odustao i od “druge lige” jer nema prebijene pare i igrat će “treću košarkašku ligu”. Uništen i potpuno devastiran kvartovski klub, koji je uvijek imao svoju publiku, malu dvoranu i barem tri-četiri igrača iz svog omladinskog pogona upropašten je u samo šest-sedam sezona, nakon što je prvi put postao prvak Hrvatske, 2011.

- Žalosno da i ne možemo pomoći, kad ti se govna uvale u klub (čitaj život) zbog novaca, a sposobne i ljude sa znanjem potjeraju u kut. Šteta isto što Pepsi nije bio tad u klubu, baš bih volio vidit da njemu netko dođe filozofirati - napisao je prije nekoliko dana na Facebooku Mario Hezonja.

Ajmo dalje - Cibona.

Cibona - upropaštena

Od 2010. do 2013. nekadašnji dvostruki europski prvaci imali su - pazite sad ovo - 28 europskih poraza u nizu! Dvadesetiosam!

Klub je u međuvremenu, zahvaljujući nesposobnom rukovodstvu, doživio financijski kolaps (nekoliko puta). U jednom trenutku klubu je te 2010. čak bila isključena i struja zbog duga od 150.000 kn! Od potpune propasti spasio ga je Grad Zagreb.

- Nisam se napio! Cibona je dužna 120 milijuna kuna. Bojim se da je dug puno veći od ovih 60 milijuna kuna - grmio je kad su počeli katastrofalni europski rezultati zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.

Nekoliko godina i nekoliko financijskih injekcija kasnije, u planu predstečajne nagodbe Cibone iz 2015. stajalo je da klub duguje ukupno 40,5 milijuna kuna.

- Predstečajna nagodba obuhvatila je dug od 40 milijuna kuna i s potpisima vjerovnika svela ga na 17 milijuna, što je 30-ak tisuća eura mjesečno - rekao je tad prvi čovjek kluba Aco Petrović, čija je obitelj posuđivala “vukovima” i novac iz Draženove zaklade, navodno je bila riječ o 2,3 milijuna kuna.

Između rujna 2011. i siječnja 2014. Cibona je čak i od nogometnoga kluba Dinamo posuđivala novac, i to šest puta, pa je i maksimirski klub potraživao više od tri milijuna kuna.

U međuvremenu, Cibona je zbog očajne financijske situacije u klubu “za kikiriki” ostala bez dragulja, današnjeg reprezentativca i NBA igrača Ante Žižića, potom i bez još mlađeg Ivice Zupca, kojeg je menažder Miško Ražnatović zbog neisplate plaća prije drafta i odlaska u Lakerse odvukao u Srbiju, u Mega Leks...

Za Žižića je Cibona, prema neslužbenim izvorima, navodno dobila 900.000 eura od turske Darusafake, za Zupca pola milijuna kad je otišao u NBA. Ali to je bio sitniš za dva takva igrača, dva talentirana mlada “tornja” kakva u tom trenutku nije imala niti jedna momčad u Europi! Novac je bio samo kap u moru jer dug je cijelo vrijeme rastao.

Tad je nekako ruke od svega digao i Aco Petrović, koji je vodstvo kluba prijavio Uskoku i odmah potom zatražio da mu se vrati 53.000 eura privatnog novca koje je bio posudio da bi klub mogao poslovati.

- Da, otišao sam tamo gdje se to obično prijavljuje. Kad su mi neke stvari postale sumnjive, otišao sam na adresu na koju se obraća svatko tko ima spoznaje o sumnjivom djelovanju. Uostalom, i u Ustavu Republike Hrvatske piše da, ako imate spoznaja o nekim stvarima koje se ne čine normalnim, svatko to treba prijaviti. Kad mi se zatvorio krug saznanja o tome što se radi u Ciboni, ja sam otišao i prijavio - potvrdio je Aco za Večernji list u ožujku prošle godine.

Do danas se Cibona nije oporavila niti se zna što je bilo s Acinom prijavom direktora kluba Domagoja Čavlovića.

Idemo dalje - Zadar.

Legenda o Efes Pilsenu

Priča ide ovako... Gostovao jednom davno, tamo krajem 80-ih godina, jedan turski klub u Zadru. Zvao se Efes Pilsen. U to vrijeme Turci nisu imali blage veze o košarci, dolazili su doslovce učiti igrati. Bio je to Kup Radivoja Koraća i Zadar je pobijedio prvu utakmicu 123-84. Dakle, 39 razlike. Uzvrat su igrali juniori.

A danas? Danas je Zadar onaj Efes Pilsen iz 80-ih, a Turci su (i ne samo Turci) za nas košarkaška velesila. Evo, za nekoliko dana u Zadru počinje Zadar Basketball Tournament, na kojem gostuje, između ostalih Fenerbahče, koji bi današnjega Zadra pobijedio vjerojatno i više od onih 39 razlike.

Prije tjedan dana Zadrane je ovršio čak i MUP u iznosu od 140.903 kune. Klub je 2015. bio dužan više od 22 milijuna kuna. Zadnji reprezentativac kojeg je Zadar dao je Rok Stipčević. Ima 32 godine.

Split: Nikog nije briga

Ajmo dalje - KK Split.

Dok su Hajduk godinama spašavali čak i demonstracijama Torcide ispred Banovine, ne bi li se klubu odobrio kredit, trostruki košarkaški prvak Europe godinama propada naočigled svih. I to kao da u Splitu nikog nije briga... Pokušavao je nekoliko godina i Dino Rađa, uspješno kao što spašava košarkašku reprezentaciju. Znači - neuspješno.

U travnju je objavljeno da je KK Split isplatio sve obveze prema bivšim igračima i trenerima i klub je (valjda) spašen...

Pepsi i Učo Pulanić

I tako je, s propašću KK Zagreba, Cibone, Zadra i Splita, malo po malo propala i hrvatska košarka. U Trnskom više nema Pepsija Božića, u Zadru Uče Pulanića, u Splitu Petra Bezelja, prvog trenera kod kojeg je Dino Rađa kao 14-godišnjak brojio dvokorake.

Nema više malih klubova poput splitskog Dalvina, gdje su počeli Rađa, Joke Vranković, Ante Grgurević. Nema entuzijasta iz zagrebačke Industromontaže, u kojoj je Mirko Novosel pronašao Zorana Čuturu...

Uostalom, pogledajte još jednom onaj niz: Senegal, Nigerija, Češka, Rumunjska... Zar zbilja mislite da je to slučajno?

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 50
Dinamo je izbacio Marokanca iz momčadi! Otkrivamo zašto
ZAVRŠENA PRIČA

Dinamo je izbacio Marokanca iz momčadi! Otkrivamo zašto

Stefan Ristovski nedavno je pričao kako 'neki igrači nisu svjesni veličine ovog kluba', a Bjelica nastavlja kažnjavati strance. Njegove su žrtve bili Cordoba i Pierre-Gabriel, sad je to postao i Mmaee. S razlogom...