Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić osvojile su srebro na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru te broncu u Tokiju, ali u Parizu su ispale u četvrtfinalu i ostalo na korak od medalje
Parastolnotenisačice izgubile, Komar se plasirao u četvrtfinale
Hrvatski paraolimpijac i reprezentativac boccie Davor Komar upisao je i drugu pobjedu u skupini B kategorije BC4 na Paraolimpijskim igrama u Parizu osiguravši plasman u četvrtfinale.
Nakon što je u prvom kolu porazio Slovaka Martina Streharsykog sa 10-1, Komar je u drugom susretu bio bolji i od Španjolca Vasilea Agachea sa čak 18-0.
Komar je ovom pobjedom osigurao nastavak natjecanja, a za prvo mjesto u skupini borit će se protiv Kolumbijca Edilsona Chica Chice koji nakon dva kola također ima dvije pobjede.
Nažalost, Anamaria Arambašić je natjecanje u A skupini BC 4 kategorije upisala i drugi poraz ostavši bez izgleda za plasman u drugi krug.
Nakon što je u prvom kolu izgubila od Grkinje Chrysi Morfi Metzou sa 4-5, u drugom kolu je upisala poraz od Kolumbijke Leidy Chica Chice sa 1-9.
Dora Bašić je u četvrtak u skupini D kategorije BC1 porazila Tunižanku Mahu Aounallah sa 19-0 napravivši veliki korak prema četvrtfinalu.
Nažalost, hrvatska paraplivačica Paula Novina nije se uspjela plasirati u finale utrke na 100 prsno u kategoriji SB8.
U svojoj skupini je s rezultatom 1:30.21 bila sedma zauzevši ukupno 13. mjesto.
Ispred 20-godišnje Novine još su dva nastupa, 50m slobodno, te 200m mješovito.
Hrvatske parastolnotenisačice Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić poražene su u četvrtfinalu parova kategorije WD10 sjedećih na Paraolimpijskim igrama u Parizu, a četvrtfinalni poraz su upisali i Borna Zohil i Mirjana Lučić u četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih.
Nažalost, oba para su poražena od Kineza.
Anđela je zajedno s Helenom osvojila ekipno srebro na Paraolimpijskim igrama u Rio de Janeiru (2016), te broncu u Tokiju (2020). Nažalost, u Parizu su ostale korak do medalje nakon poraza u četvrtfinalu.
U Parizu su pravila nešto drugačija, nema ekipnog natjecanje, već singl i parovi i odmah se igra na ispadanje.
Nakon što su na otvaranju turnira porazile tajlandski par Wijittru Jaion i Panwas Sringam (3-2), u četvrtfinalu su ih zaustavile Kineskinje Jiamin Pan i Xiaodan Gu sa 3-1 (11-2, 11-8, 9-11, 11-5).
- Još sam vruća, ali prvi set nismo odigrale ništa, nakon toga smo krenule bolje, ali smo izgubile i drugi set. U trećem setu smo došle na radnu temperaturu, nažalost protiv Kineskinja nemaš pravo na krivi korak. Puno su brže u napadu, jednostavno su bile bolje. Jedino žalim za prvim setom, možda bi bilo nešto drugačije - kazala je Mužinić Vincetić.
- Loše smo ušle u meč, kasnije smo počele osjećati igru, ali nismo se uspjele nametnuti do kraja. Iskreno očekivala sam više, dobro smo se pripremile, dobro sam se osjećala, ali nažalost ždrijeb nam je već u četvrtfinalu donio Kinu - dodala je Dretar Karić.
Dodala je kako je nakon Tokija došlo do promjene sustava natjecanja, odmah se igra na ispadanje, a spojili su i kategorije.
- Mi smo ovdje igrali s jačim kategorijama, djevojkama s manjim invaliditetom. Nemaš pravo na pogrešan korak, odmah je nokaut sustav, meni je stari sustav bio bolji - dodala je Helena.
Iza njih je pet europskih zlata, s europskih prvenstvima imaju i broncu iz 2011. godine, dok su na svjetskim prvenstvima osvojile ekipno srebro (2017) i broncu (2014). Pariz su njihove četvrte paraolimpijske igre.
- Sve funkcionira, sve je na vrijeme. Hrana je super, transport funkcionira, atmosfera u dvorani je fantastična, tribine su pune, stvarno je uživancija - poručila je Anđela.
- Stvarno je sve super, posebno atmosfera za razliku od Tokija gdje smo zbog korone bili kao u zatvoru - dodala je Helena.
Njihova trenerica Mirela Šikoronja Ivančin je istaknula kako su djevojke odigrale fenomenalno set i pol, ali to nažalost protiv Kineskinja nije bilo dovoljno.
- Naravno da sam tužna zbog poraza, prije meča smo znali da s Kineskinjama moramo odigrati na 120 posto. Ušli smo prevelikim respektom, mislim da nas je to malo koštalo. Cure su počele igrati nakon seta i pol. Protiv Kineza nije dovoljno odigrati dvije, tri lopte kvalitetno, već pet, šest. Kasnije su igrale fantastično, prezadovoljna sam. Međutim, moramo priznati boljima i čestitati i početi se pripremati za drugi dio natjecanja - kazala je.
- Nažalost, nismo imali sreće prilikom ždrijeba jer nas je bacio na stranu cijele Azije - dodala je.
Korak do medalje ostali su i parastolnotenisači Borna Zohil (17) i Mirjana Lučić (47) koji su četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih izgubili od trećih nositelja Kineza Weinana Penga i Guiyana Xionga sa 0-3 (9-11, 7-11, 9-11).
Bio je to njihov treći meč nakon što su u prva dva susreta pobijedili Nijemce Thomasa Raua i Julianu Wolf sa 3-0, te Australce Nathana Pellissiera i Li Na Lei sa 3-2.
- Odigrali smo vrlo kvalitetno, no presudile su nijanse. Realno, oni su bolji od nas, ali pokazali smo da se možemo nositi - kazala je Lučić za koju su ovo druge POI nakon što je nastupila u Rio de Janeiru.
Za 17-godišnjeg Zohila, za prvog juniora svijeta, te desetog igrača svijeta ovo su prve Igre.
- Plasman u četvrtfinale je lijep rezultat, ostvarili smo dvije pobjede, te poraz od Kineza. Nakon jučerašnje dvije pobjede, ovo danas je bila lijepa nagrada i bonus. Možda je nedostajalo malo iskustva - kazao je mladić iz Pomera kraj Pule.
Zohil je pun dojmova s pariških Igara.
- Atmosfera je sjajna i na borilištima i u paraolimpijskom selu, nisam očekivao da će biti ovako lijepo - dodao je.
Njegov trener Bogdan Đekić je istaknuo kako je plasman u četvrtfinale veliki uspjeh.
- Ovo će za Bornu biti veliko iskustvo, on je budućnost hrvatskog i svjetskog parastolnog tenisa. Plasman u četvrtfinale u konkurenciji parova je fantastičan rezultat, ostvarili su dvije pobjede. Atmosfera u dvorani je bila fantastična, sav sam se naježio, užitak je biti ovdje - kazao je Đekić.