'Otrovni gulaš', kako New York Times naziva vode u kojima će se natjecati olimpijci, najveći su neprijatelj jedriličarima, surferima, ali i plivačima na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru
Jedriličare čeka strava u Riju: Leševi, ljudski izmet i zaraze...
Organizatori Olimpijskih igara u Rio de Janeiru još su prije sedam godina najavili da će riješiti sve eventualne nedostatke kako na sportskim borilištima, tako i u smještaju olimpijaca u Selu. Kao najveći problem tada se činio zaljev Guanabara nedaleko od mjesta gdje će za koji dan ploviti najbolji svjetski jedriličari, među kojima su i ponajbolji hrvatski sportaši.
I tada, 2009., Brazilci su rekli 'ne brinite, sve će biti u redu'. Naravno da oni koji odlučuju o domaćinstvu ne brinu, pa neće oni uskočiti u more prepuno fekalija, otpada i otrovnih voda koje ne samo da prijete zdravlju sportaša, nego ozbiljno ugrožavaju njihove živote.
I što su Brazilci napravili? Savjetovali su sportašima da pokušaju zatvoriti usta upadnu li u vodu?! Nevjerojatno, no istinito. Savjet je to koji je u javnost izašao par dana prije početka Igara, a koji jasno otkriva da se ništa neće promijeniti te da Fantela, Marenić i ostali naši jedriličari u vode oko Rio de Janeira ulaze na vlastitu odgovornost.
'Otrovni gulaš', kako New York Times naziva vode u kojima će se natjecati olimpijci, doista se čini kao najveća prijetnja. Na stranu neuredni i nedovršeni smještaji u Olimpijskom selu, pa čak i prijetnje terorizmom i otmicama ili štrajk policajaca, jer otrovne vode dovode u pitanje smisao sportskog natjecanja pa čak i samo održavanje istog.
Ne samo da se svih ovih godina ništa nije promijenilo, nego su istraživanja znanstvenika potvrdila da je stanje puno lošije no što se to u početku mislilo.
- Sportaši će doslovno plivati u ljudskim fekalijama čime riskiraju ozbiljnu bolest prouzrokovanu svim tim mikroorganizmima. To je jako tužno, ali i izrazito zabrinjavajuće - rekao je dr. Daniel Becker, pedijatar koji radi u siromašnim kvartovima Rio de Janeira.
A u MOO-u na to odogovaraju kako su svjesni da su vode zagađene, no isto tako i da zadovoljavaju potrebne zdravstvene standarde WHO-a. Čak ni zaljev Guanabara prema njihovim riječima nije toliko opasan za zdravlje sportaša jer će se tamo natjecati jedriličari i surferi, a oni 'imaju minimalan doticaj sa zagađenim vodama'.
Kada tome dodamo da je u istom tom zaljevu prije mjesec dana pronađen gotovo raspadnuti ljudski leš, onda se sve pretvara u scene iz filmova strave s kojima će se morati boriti najbolji svjetski jedriličari, surferi, ali i plivači. Nedavno testiranje pokazalo je da su vode prepune bakterija koje izazivaju proljev i mučninu, a oni slabijeg imuniteta ili manje sretni mogu pokupiti superbakteriju koja u najgorem slučaju može dovesti i do smrti.
Eto, i to su Olimpijske igre te prepreke s kojima će se boriti najbolji svjetski sportaši. Pa neka im je sa srećom.