Zbog enormnog probijanja budžeta Igara u Sočiju, Putin i ruska vlada na meti su kritika zbog korupcije. Mnogi predsjednici bojkotiraju ZOI zbog antigay zakona
Igre u Sočiju u sjeni korupcije, bojkota i antigay kontroverzi
Zimske olimpijske igre u Sočiju održat će se od 6. do 23. veljače, a na njima će se u 15 sportova održati 98 disciplina, a sudjelovat će 47 država, među njima i Hrvatska. Ovaj grad na Crnom moru dobio je domaćinstvo ispred južnokorejskog Pyeongchanga i austrijskog Salzburga te će ovo biti prve Olimpijske igre u Ruskoj federaciji.
S obzirom da na tom području nije postojala infrastruktura za održavanje Igara, ruska vlada na čelu s predsjednikom Vladimirom Putinom u projekt je krenula od nule, od trenutka dobivanja domaćinstva 2007. Zbog toga i mnogih drugih faktora ZOI u Sočiju postale su najskuplje Igre u povijesti te je u njih uložena nevjerojatna 51 milijarda dolara!
Budžet je premašen za pet puta, a koliko je velik novac uložen govori da je organizacija posljednjih Igara u Vancouveru koštala oko 8,2 milijarde dolara, a za najskuplje Igre dosad, one u Pekingu 2008. utrošeno je 44 milijarde dolara. No organizatori, unatoč velikim troškovima, očekuju profit od 300 milijuna dolara.
Igre će se održati u novootvorenom Olimpijskom parku uz Crno more, samo četiri kilometra udaljenog od rusko-gruzijske granice. Tamo će se održati hokejaška natjecanja, klizačka, curling te svečano otvaranje, a svih šest dvorana bit će smještene jedna do druge.
Drugi dio natjecanja održat će se pod vedrim nebom skijališta u obližnjoj Krasnaji Poljani u kojoj će nastupati alpski i nordijski skijaši, snowboarderi i freestyleri, skijaški skokovi, nordijska kombinacija te bob i sanjkanje.
Nažalost, o ZOI-ju se više govorilo u političkom kontekstu, nego sportskom, a sve je već počelo dodjeljivanjem Igara Sočiju. Lokalna etnička grupa Kirkazijanci tražila je da se ZOI premjeste na drugu lokaciju, ako se Rusi ne ispričaju za ubijanje stanovništva u 19. stoljeću, za koja tvrde da je bio genocid.
Organizatori Igara i ruska vlada bili su na meti kritika zbog ekoloških problema, političke nestabilnosti te zbog kršenja temeljnih ljudskih prava. Problem predstavljaju čvrsti antigay zakoni zbog kojih je ugrožena sigurnost sportaša, navijača i novinara LGBT seksualnog opredjeljenja. Zbog takve situacije mnogi su najavili bojkot Igara, a među njima i francuski predsjednik Francois Hollande te njemački predsjednik Joachim Gauck.
Žestoke kritike pale su zbog enormnih troškova organizacije zbog čega su ZOI u Sočiju postale najskuplje Igre u povijesti, a za probijanje budžeta krivi se tamošnju korupciju.
Zbog sigurnosti angažirano je više od 40.000 pripadnika policije i vojske kako bi onemogućila bilo kakve prosvjede protiv antigay propagande, ali i kako bi spriječili potencijalne terorističke napade čečenskih terorista.