Golmani su u utakmici Engleske i Kolumbije tijekom penala izlazili s crte na čak osam od deset penala, što je posebno bilo uočljivo prilikom Pickfordove obrane ključnog penala Bacci
Englezi, što je sad ovo?! Nije li i Pickford izlazio ranije s linije?
Na tri utakmice osmine finala Svjetskog prvenstva izvedeno je ukupno 29 penala u raspucavanju! A zanimljivo je da je velika većina izvedena - nepropisno! Naime, između Rusije i Španjolske, te Hrvatske i Danske, čak 15 puta su golmani izašli s crte prije nego je igrač udario loptu! Protivno pravilniku. Posebno su se jučer pobunili engleski mediji, 'opleli' po Danijelu Subašiću, no stigla je i njihova utakmica i - penali. A tamo, Pickford heroj, slave ga Englezi, o ranijem istrčavanju njihova golmana s linije baš se i ne piše.
Pogledajmo malo detaljnije, golmani su u utakmici Engleske i Kolumbije tijekom penala izlazili s crte na čak osam od deset penala, što je posebno bilo uočljivo prilikom Pickfordove obrane ključnog penala Bacci.
Dakle, od 29 udaraca s bijele točke, nepropisno ih je 23! Unatoč VAR-u i sucu koji je udaljen tek nekoliko metara, niti jedan nije bio ponovljen. I nitko to ne bi posebno isticao da se Englezi nisu pravili pametni i Subašićeve obrane na dan svoje utakmice usporedili čak i s dopingom. Svašta!
A pogledamo li samo osminu finala pravila su onda kršili svi, najmanje David de Gea i Španjolci su ispali s prvenstva...
U nekim situacijama, golmani su bili i metar, dva ispred crte. Tako su skratili kut i osigurali si malo veću šansu da obrane penal. Subašić je u sudaru sa Schmeichelom bio uspješniji, skinuo je Dancima tri penala i odveo Hrvatsku u četvrtfinale postavši tek drugi golman u povijesti svjetskih prvenstava koji je skinuo tri penala u raspucavanju od Portugalca Ricarda koji je to učinio protiv Engleske 2006. godine.
Što piše u Fifinom pravilniku?
U Fifinom pravilniku nogometne igre stoji vrlo jasno: Golman mora ostati na crti dok igrač ne udari loptu.
To je Fifino pravilo 14, tiče se penala i baš nitko ga se ne drži. Golmani ga krše, a suci toleriraju. Gotovo ne pamtimo slučaj da je sudac ponovio penal jer je golman izašao s crte. Kad bi se strogo držali pravila, skoro svaki penal bi morao biti ponovljen.
Njemački profesor koji je pratio statistiku penala u Bundesligi kroz period od 16 godina izračunao je da su igrači zabili 76 posto udaraca s bijele točke, a kad bi pucali visoko i pogodili okvir, zabili bi u preko 90 posto slučajeva.
Kako bi si popravili izglede, golmani ranije izlaze s crte kako bi skratili kut.
Koliko je penala pogođeno na SP-u u Rusiji?
Od 29 udaraca s bijele točke u raspucavanju, 19 je pogođeno (sedam od devet na utakmici Rusija - Španjolska, pet od deset na Hrvatska - Danska i sedam od deset na Kolumbija - Engleska), što je samo 65,5 posto.
Manji je postotak zabilježen samo u SAD-u 1994. kada je pogođeno svega 62,1 posto jedanaesteraca (18 od 29) i u Njemačkoj 2006. sa 63,6 posto (21 od 33), dok su igrači bili najučinkovitiji u Meksiku 1986. (21 od 27) i JAR-u 2010. (14 od 18) sa 77,8 posto preciznosti.