Uz novu i svježu krv pojačanu nekolicinom iskusnih igračica, a koju sada predvodi tek treća Hrvatica u WNBA ligi Ivana Dojkić, opet se vratila boja u obraze hrvatske ženske košarke, koja se od četvrtka vraća na Eurobasket
Djevojke koje opet vraćaju vjeru u hrvatsku žensku košarku...
Hrvatski sportaši osvojili su 10 olimpijskih medalja u Riju, vaterpolisti su se drugi put popeli na svjetski tron, nogometaši su postali svjetski viceprvaci, rukometaši, pak, europski, rukometašice brončane "kraljice šoka"... Sve te uspjehe hrvatski je sport proživio u zadnjih šest godina odnosno od trenutka kada je hrvatska ženska košarka zadnji put bila na velikom natjecanju. Tada, 2015. godine na Eurobasketu u Mađarskoj i Rumunjskoj, naše košarkašice u konkurenciji 20 reprezentacija završile su 12. s dvije pobjede i pet poraza.
Možda se sjećate i silnih pehova koje su tada pratile Hrvatice, od onih i prije početka kada su zbog ozljeda otpadale Ana Lelas, Antonija Mišura i Marija Režan (za ovaj također zbog trudnoće), zatim propusta s Amerikankom Shavonte Zellous koja je pred autobusom dan prije turnira saznala da nije dobila hrvatsko državljanstvo, a zbog kojeg je Hrvatska bila jedina reprezentacija s 11 igračica u rosteru, pa sve do novih ozljeda. Jelena Ivezić, tada kapetanica i ključna igračica u vanjskoj liniji, ozlijedila se već u prvoj minuti prve utakmice, za njom Iva Todorić, Ružica Džankić...
Prošla su, istina, otada "samo" dva Eurobasketa, no Hrvatska koja će od 17. do 27. lipnja igrati uvodnu skupinu u francuskom Strasbourgu s domaćinima i aktualnim europskim viceprvacima te Rusijom i Češkom, a onda, što bi bila senzacija, eventualno i u španjolskoj Valenciji koja će ugostiti završnicu, sada je ekipa s ravno deset debitantica. Prije šest godina na Euru su bile tek Ana-Marija Begić te Ivana Tikvić.
Vratimo li se još tri godine, u reprezentaciji koja je igrala na prvim i jedinim Olimpijskim igrama u Londonu, za koje je (uspješne) kvalifikacije osigurala petim mjestom na Eurobasketu godinu ranije - najboljim plasmanom reprezentacije uopće - nije bio nitko iz današnje postave. Taj uspjeh potpisao je s klupe, pak, isti čovjek premda se Stipe Bralić (48) u prvom šestogodišnjem mandatu zadržao još samo godinu dana. Šibenčanin koji je najveći dio svoje trenerske karijere proveo u ženskoj košarci vratio se na izborničku funkciju prije dvije godine zamijenivši mušku košarku opet ženskom i, lakonski rečeno, zasukao rukave. Uz novu i svježu krv pojačanu nekolicinom iskusnih odnosno Režan i Ciglar (teško se ozlijedila početkom prošle godine pa kasnije zatrudnjela), a koju sada predvodi tek treća Hrvatica u WNBA ligi Ivana Dojkić, opet se vratila boja u obraze hrvatske ženske košarke.
- Kada vas nema na velikom turniru, odete u zaborav. Moja je ideja da igramo moderno i brzo i nadam se da ćemo tu žensku košarku dovesti na poziciju da budemo blizu ili pri vrhu zajedno s najboljim reprezentacijama u Europi - najavio je Bralić na svojoj drugoj "inauguraciji".
Prvi korak trener koji s Gospićem i Jollyjem ima šest euroligaških sezona iza sebe napravio je sa zvučnim pobjedama u kvalifikacijama nad Njemačkom i Latvijom te, na koncu, mirnim plasmanom na Eurobasket, a na koji je Hrvatska otišla sa svih sedam pobjeda u sedam pripremnih utakmica. I, silom prilika, opet oslabljena jer uz Režan nedostaje i talentirana Nika Mühl kojoj obaveze nisu dale iz NCAA lige...
- I za mene je enigma kako će to sve zajedno izgledati. Protivnici su zaista izuzetno teški, posebno Francuska i Rusija koje spadaju u sam vrh ženske europske, ali i svjetske košarke. Također, ni njih ni Češku nikada nismo pobijedili u službenoj utakmici.
Za novu generaciju Hrvatica ni to nije neizvedivo...
Popis za Eurobasket:
- Ana-Marija Begić
- Andrijana Cvitković
- Ivana Dojkić
- Karla Erjavec
- Mia Mašić
- Lea Miletić
- Klaudia Periša
- Ana Petrak
- Nina Premasunac
- Iva Slonjšak
- Matea Tadić
- Ivana Tikvić
Sustav natjecanja:
Za razliku od zadnjeg Eurobasketa na kojem je Hrvatska bila, kada je na turniru igralo 20 reprezentacija, na ovom igra njih 16. Prvoplasirane reprezentacije iz svake od četiri skupine prolaze izravno u četvrtfinale, dok će drugoplasirane i trećeplasirane činiti četiri para osmine finala. Hrvatska skupina D križa se sa skupinom C u kojoj su Belgija, Slovenija, Turska i BiH. Strasbourg i Valencia raspodijelit će utakmice osmine finala i četvrtfinala, dok se polufinala, finale i utakmica za broncu igraju u Valenciji.