Predani vrijednostima dijeljenja, solidarnosti u sportu i izgradnji održivijeg mjesta, ne možemo pridonijeti promicanju Svjetskog prvenstva u Kataru 2022., koje je postalo ljudska i ekološka katastrofa, priopćio je Marseille
Bojkot francuskih gradova zbog Katara: Neće prenositi utakmice
Do početka Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru ostalo je još manje od dva mjeseca, a nehumani uvjeti rada i kršenje ljudskih prava u zemlji domaćinu sve su češće teme koje se provlače kroz medije.
Pokretanje videa...
Katar se našao na udaru kritika te je sedam francuskih gradova, uključujući i glavni grad Pariz, službeno dalo do znanja da susrete Svjetskog prvenstva neće emitirati na golemim ekranima gradskih središta.
Lille je bio prvi od gradova koji je priopćio da zbog nepovoljnih ljudskih prava u toj zemlji, kao i lošeg ekološkog utjecaja, neće organizirati gledanje utakmica. Kasnije su mu se priključili Strasbourg, Rodez i Bordeaux dok im se Marseille pridružio ovog ponedjeljka.
"Predani vrijednostima dijeljenja, solidarnosti u sportu i izgradnji održivijeg mjesta, ne možemo pridonijeti promicanju Svjetskog prvenstva u Kataru 2022., koje je postalo ljudska i ekološka katastrofa", stoji u njihovom priopćenju.
Gradonačelnik Bordeauxa Pierre Hurmic podržao je protest objavom trominutnog videa u kojem je rekao da bi se osjećao krivim kad bi podržao prvenstvo.
Podsjetimo, otkako je bogata arapska država dobila domaćinstvo Mundijala u prosincu 2010., prosječno je 12 migrantskih radnika poginulo svaki tjedan. U deset godina umrlo je najmanje njih 6500, objavio je Guardian.
Službena je to brojka koja je u izvještaju obuhvatila radnike koji su većinom iz Indije, Pakistana, Nepala, Bangladeša i Šri Lanke, ali neslužbene brojke preminulih vjerojatno su i veće s obzirom na to da u statistiku nisu uvršteni podaci državljana drugih zemalja kao ni slučajevi iz posljednje dvije godine.