Godina na izmaku ponudila je podosta neuspjeha kod sportaša i momčadi koje su svojim potezima na terenu i izvan njega izazvali razočaranje. Izabrali smo njih deset
10 najvećih razočaranja 2014.: Rukometašice, BVB, Brazilci...
Blamaža rukometašica na domaćem Euru
Rukomet je poznat kao sport u kojem domaćini velikih natjecanja često imaju "poguranac" do same završnice kod sudaca, no niti to nije moglo pomoći hrvatskoj ženskoj rukometnoj reprezentaciji da na prosinačkom Euru u Varaždinu prođe prvu fazu natjecanja.
Krenulo je porazom od Švedske 30-28, a nakon remija Nizozemske i Švedske te novog poraza od Njemačke, bilo je jasno da drugi krug i zagrebačku Arenu Hrvatice neće vidjeti. Izbornik Canjuga još prije trećeg kola i pobjede nad Nizozemskom najavio je da odlazi, isto je učinila i najbolja igračica Andrea Penezić pa to demantirala, a blamažu je pokušao ublažiti organizacijski odbor ponudivši ulaznice za drugi krug u Areni besplatno. Niti to nije moglo privući više od 500-tinjak ljudi na utakmice.
Peto mjesto "barakuda" na EP-u
"Barakude" su na Europsko prvenstvo u Budimpešti došli s ambicijama o medalji, a ispali su već u četvrtfinalu. Izabranici Ivice Tucaka u prvom su krugu pobijedili Njemačku i Francusku, remizirali sa Španjolskom i Srbijom te izgubili od domaćina Mađarske.
Bilo je to dovoljno za treće mjesto u skupini i razigravanje za polufinale protiv Talijana u kojem smo izgubili 8-7. Za utjehu su "barakude" u utakmici za peto mjesto dobili Grčku, ali dojam je da su svakako trebale doploviti do borbe za medalju.
Ispadanje košarkaša s SP-a u osmini finala
Kada je Hrvatska otvorila SP u Španjolskoj dramatičnom pobjedom nad Filipinima, znalo se da puno toga nije bilo dobro u pripremama za najveću svjetsku smotru košarke. Djelomično isklupljenje bila je pobjeda nad Argentinom, a potom je slijedilo bolno otrježnjenje i porazi od Senegala i Grčke. Iako smo bili raspucani protiv Portorika te dobili protivnika po mjeri u osmini finala, Francuze, nismo uspjeli.
Porazom 69-64 morali smo spakirati kofere i vratiti se kući, a predsjednik HKS-a Danko Radić rekao je kako je umjetnički dojam bio još lošiji od rezultata. Nakon svega izbornik Jasmin Repeša postao je bivši iako bi novu priliku mogao dobiti - odmah.
Dinamova serija poraza u Europskoj ligi
Hrvatski prvak svake godine na ljeto najavljuje borbu za Ligu prvaka i veliki nagradni fond. Ove sezone krenuo je dobro, dvjema pobjedama nad Žalgirisom, potom i dobio Aalborg u gostima u prvoj utakmici trećeg pretkola toga natjecanja, no u uzvratu u Maksimiru "modri" su pružili vjerojatno najgoru utakmicu u cijeloj sezoni i morali se zadovoljiti razigravanjem u Europskoj ligi.
Nakon što je uspio osigurati skupinu toga natjecanja pobjedama nad Petrolulom, Dinamo je završio u ne odveć zahtjevnoj skupini s Red Bullom, Celticom i Astrom. Rumunje su Zagrepčani u prvoj utakmici torpedirali 5-1, a potom nanizali četiri poraza uz gol-razliku 3-11. "Modri" su s devet primljenih golova "pomogli" Salzburgu da obori rekord po broju postignutih golova u grupnoj fazi Europske lige (21), a poraz protiv Astre u Rumunjskoj bio je točka na "i" još jedne neuspjele misije proljeća u Europi.
Bundesligaška noćna mora Borussije Dortmund
Ne tako davno bila je viceprvak Njemačke i Europe, a nešto više od godinu dana nakon toga samo je jedan postignuti gol više od Freiburga dijeli od titule fenjeraša Bundeslige nakon prvog dijela prvenstva. Iako je BVB uspješan u Europi te je s prvog mjesta prošao u osminu finala, teško će koji navijač imati razumijevanja za katastrofalnu prvenstvenu jesen.
Od važnijih igrača prošlo ljeto otišao je tek Robert Lewandowski, no i to je, čini se, bio prevelik udarac za momčad Jürgena Kloppa koji će preko zime zasigurno imati najviše glavobolja od svih trenera u zemlji svjetskih prvaka.
Očajna kupovina Liverpoolovih pojačanja
Slično kao i BVB, sezonu punu razočaranja proživljavaju i "redsi". Lani su također bili doprvaci, a sada muku muče s povezivanjem dvije dobre utakmice. Nisu tako loši kao Borussia u ligi, no zato su ispali iz Lige prvaka i preselili u Europsku ligu. Treneru Brendanu Rodgersu navijači su već pripremili "giljotinu" i pitanje je dana dokad će u vrhu Liverpoola imati strpljenja za loše rezultate.
Ni oni ne bi bila tolika tragedija da vlasnici kluba prošloljetnog prijelaznog roka na pojačanja nisu potrošili ogromnih 116,5 milijuna funti. Igrači poput Adama Lallane, Lazara Markovića, Dejana Lovrena i Marija Balotellija koštali su pravo bogatstvo, a nikako ne uspijevaju uhvatiti pravu formu. Dobar dio navijača već ih je uzeo na zub, a čini se da nitko ne može nadoknaditi napadača kakvog su imali u Luisu Suárezu, najboljem premijerligaškom strijelcu prošle sezone s 31 golom.
Debakl Brazila u polufinalu SP-a
Svjetski prvaci Nijemci na putu do prvog naslova jedne europske reprezentacije na američkom tlu u polufinalu pregazili su domaćina Brazil s nevjerojatnih 7-1. Golovi su se u mreži Júlija Césara redali kao po traci u prvom poluvremenu, između 11. i 29. minute palo ih je čak pet, a niti počasni gol Oscara u 90. minuti nije mogao isprati sramotu koju je pretrpio organizator Mundijala.
Da stvar po "seleção" bude gora, u utakmici za treće mjesto Nizozemska mu je nanijela novi težak poraz, ovaj put "samo" s tri gola u mreži. Luiz Felipe Scolari ni u tim trenucima nije htio napustiti klupu reprezentacije, no na kraju mu je savez ipak dao nogu, a na izborničko se mjesto vratio Carlos Dunga.
Ispadanje "furije" u skupini Mundijala
Brazilsko SP ponudio je puno zanimljivih priča, uključujući i luđački ugriz Luisa Suáreza, no gledajući rezultatske (ne)uspjehe ispadanje europskog i dotadašnjeg europskog prvaka već u skupini svakako zaslužuje biti u izboru razočaranja godine. Španjolska je već nakon dvije odigrane utakmice bila "out" i mnoge nagnala da promisle je li tu kraj njihove sveprisutne dominacije u nogometu.
Nizozemska je momčadi Vicentea del Bosquea na početku očitala lekciju u Salvadoru pobijedivši 5-1 uz leteći gol glavom Robina van Persieja. Ako se to moglo objasniti tek nervoznim ulaskom u turnir, novi poraz od Čilea 2-0 nikako nije. Prvak je predao pokal dok SP praktički nije ni počelo, a oproštajna pobjeda nad Australijom bila je samo Pirova.
Phelps nakon marihuane isprobao vožnju pijan
Kada ste najuspješniji olimpijac svih vremena s 22 osvojene medalje, nesumnjivo uživate velik ugleda u svijetu sporta. No sve to upropastio je američki plivač Michael Phelps kojega su policajci zatekli u vožnji pod utjecajem alkohola. Plivački savez odmah mu je izrekao šestomjesečnu suspenziju i zabranio mu nadmetanje na SP-u sljedeće godine.
Da stvar bude gora, Phelpsu to nije prvo eksperimentiranje s porocima. Prije pet godina na internetu je osvanula fotografija na kojoj američka zvijezda konzumira marihuanu, što je savez tada kaznio tromjesečnom suspenzijom jer je "razočarao stotine tisuća djece koji u njemu vide uzor i heroja". Bilo kako bilo, nije ti ovo trebalo, prvače.
Jednosmjerna ulica finala NBA-a
Prošlogodišnje finale najjače košarkaške lige svijeta bilo je jedno od najuzbudljivijih u povijesti. Miami je uzeo prsten protiv San Antonija u seriji punoj prevrata i pobjeda u gostima u sedmoj utakmici. Iste dvije momčadi i ove su godine dočekali završne mečeve sezone i očekivao se uzbudljiv revanš, no finala ni izbliza nisu ponudila toliko dramatičnosti.
Spursi su se doista revanširali i osvojili peti naslov najbolje američke momčadi, a Miami je prosječno u četiri utakmice gubio s 18 poena razlike. Da Heat nije uspio izjednačiti seriju na 1-1 pobijedivši 98-96 u gostima, pričali bismo o jednom od najnezanimljivijih finalnih serija. No i ovako je to bilo razočaranje za sve ljubitelje loptanja pod obručem.