OK, vijest je preuzeta sa nekog stranog portala-medija i tamo isto piše Saman Kunan (38) jedino me kopka zašto mu je na košulji iznad džepa napisano Saman Cuana? Ili je slika kriva ili je netko u nekom prenošenju pobrkao slova. Inače neko ronjenje kroz tunel duljine 5 km mi se čini kao preopasna akcija spašavanja. Bilo bi opasno i 500 m. Ako je pak druga varijanta čekanje 4 mjeseca čini mi se pametnije bušenje do njih jer je već takvo spašavanje uspješno izvedeno.
Anarhosindikalist
06.7.2018.
Odustani
Koliko sam ja shvatio iz čitanja dosadašnjih članaka, dječaci su udaljeni 4 do 5 km od ulaza, a od toga je potopljeno oko 750 m kanala, ali ne u komadu. Bušenje
je također problematično jer je stijenska masa u krovini debela oko 1 km, a mjesto bušenja je na izrazito nepristupačnom terenu pa bi trebalo probiti put do tamo ili transportnim helikopterom. Sve to oduzima vrijeme.
Prikaži još ↓
S2
Smogovac_2
06.7.2018.
Odustani
Pa ne bi trajalo 4 mjeseca ...
Dk
Deaktivirani korisnik
06.7.2018.
Odustani
je sigurno mi iz svojih fotelja najbolje znamo kaj bi trebalo napraviti
S2
Smogovac_2
06.7.2018.
Odustani
Naravno da je za tipkovnicom sve lakše, ali ako možeš organizirati da odemo tamo i osobno provjerimo što i kako, neću se protiviti. A dok se to ne ostvari pišem
i dalje ovako.
Prikaži još ↓
Anarhosindikalist
06.7.2018.
Odustani
Nama je ovdje teško procijeniti koliko bi trajalo. Možemo zaključiti da treba vrlo veliki stroj-bušilica, koja može bušiti 1000 m dovoljno velikim profilom (60
cm?). Koliki bi bio dnevni napredak bušenja? Prije toga treba takav stroj i odgovarajući kompresor dovući i postaviti na mjesto. Mjesto treba prethodno urediti i zaravnati, iskrčiti. Recimo da je predaleko za pravljenje pristupnog puta, nego hipotetski uzmimo helikopter dovoljno kapacitiran da može dijelove opreme dostaviti na mjesto, a potom bi se stroj sastavio na mjestu bušenja. Radi se o desetinama ili čak stotinama tona bušaće opreme uz odgovarajući broj ljudi. Takvu fantastičnu bušotinu treba zacijeviti, jer će se sigurno probušiti i nestabilni i krušljivi stijenski intervali, a kamenje koje se pokrene može usmrtiti čovjeka na užetu, u bušotini. Potom, postavlja se pitanje homogenosti krovine u samoj spilji i rizik da se izazove obrušavanje stijena... itd. Bio bi to vrlo rizičan i ogroman inženjerski pothvat, čije trajanje s pripremama može trajati predugo.
Prikaži još ↓
S2
Smogovac_2
06.7.2018.
Odustani
Da, slažem se, no ronjenje hrpe djece kroz uske kanale mi se čini jako problematičnim. Možda uspiju pronaći alternativni ulaz pa sve ovo postane samo mogućnost.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .