Komentari 4

Španjolski izbornik: Ukinite produžetke, ovo je prezahtjevno

Prelazak na izvođenje penala pomogao bi igračima da budu puno svježiji za kasniju fazu natjecanja, rekao je Luis de la Fuente

Izbornik španjolske nogometne reprezentacije Luis de la Fuente ne bi imao ništa protiv izbacivanja produžetka u utakmicama osmine finala i četvrtfinalnim dvobojima na Euru, iako je njegova momčad do polufinala došla postignuvši pobjednički pogodak u 119. minuti susreta s Njemačkom.

Španjolska će se u utorak protiv Francuske boriti za plasman u finale Europskog prvenstva, a De la Fuente smatra kako bi njegova momčad bila svježija za tu utakmicu da nije morala igrati dodatnih 30 minuta u dvoboju s Nijemcima.

Dani Olmo 01:15

Samo jedan četvrtfinalni dvoboj na ovogodišnjem Euru nije odlučen u produžetku ili raspucavanjem sa 11 metara, a u njemu su Nizozemci svladali reprezentaciju Turske 2-1 u osnovnom dijelu utakmice.

- Na turniru kao što je Euro, koji je tako zahtjevan, možda bi se produžetak mogao ukinuti - rekao je De la Fuente novinarima u Münchenu, dodajući da bi trebalo zadržati format odigravanja utakmica s produžetkom za polufinale i finale.

De la Fuente smatra da bi ukidanje produžetka i izravan prijelaz na raspucavanje s bijele točke u prva dva kruga nokaut faze "pomogao igračima da budu puno svježiji za kasniju fazu natjecanja" čime bi se doprinijelo i njihovim boljim nastupima.

Istovremeno s ovogodišnjim Eurom, Sjedinjene Američke Države su domaćin Copa Americe. Na tom turniru se u nokaut fazi sve do finala ne primjenjuje produžetak, ako u osnovnih 90 minuta nema pobjednika, već se izravno ide na izvođenje jedanaesteraca. Na taj način su odlučena tri od četiri četvrtfinalna dvoboja, a samo je Kolumbija do polufinala stigla uvjerljivom pobjedom (5-0) u osnovnom dijelu utakmice s Panamom.