Dvorana u Splitu više neće biti mjesto na kojem će se održavati koncerti i sajmovi, a cijela priča 'slomila' se zbog duga prema Gradu Splitu od 23 milijuna kuna. Dvorana vrijedna 500 milijuna kuna tako ide u prodaju
Spaladium Arena se zatvara, a iz Grada kažu: 'Odluka je u rukama skupštine vjerovnika'
Na Trgovačkom sudu u Splitu danas je održano ročište na kojem je donesena odluka o zatvaranju Spaladium Arene. Dvorana bi se trebala zatvoriti 28. prosinca ove godine nakon čega će se popisati stečajna masa.
Splitska dvorana potom ide u prodaju kako bi se namirili vjerovnici. Među njima je i Grad Split kojemu tvrtka Sportski grad – Tvrtka posebnih namjena (TPN) koja upravlja dvoranom duguje više od 23 milijuna kuna. Da te novce nemaju još u listopadu je izvijestila stečajna upraviteljica Natalija Mladineo. Nakon održanog ročišta kazala je kako dogovor s Gradom nisu uspjeli postići jer iz Grada nikakve reakcije nije ni bilo, kao ni odgovora na njezine upite o mogućem rješenju problema.
- Grad Split zakonski je dužan postupati prema svim potraživanjima. Odluka o Spaladium Areni u potpunosti je u rukama skupštine vjerovnika – kazali su kratko iz Ureda Grada.
O navedenom iznosu na sjednici u rujnu govorio je i gradonačelnik Ivica Puljak kazavši kako je riječ o komunalnom dugu kojega ne mogu oprostiti jer bi to bilo podložno kaznenim prijavama zbog pogodovanja privatnoj tvrtki.
Prema procjeni iz 2015. godine Spaladium Arena vrijedi pola milijarde kuna. Nakon što se stavi ključ u bravu, otkazat će se sva najavljena događanja u tom objektu, a potom će se napraviti sve da se imovina u Areni zaštiti od eventualne devastacije.
Kako doznajemo na Trgovačkom sudu, konačna odluka o zatvaranju nije donesena, ali je izgledno da će to biti upravo 28. prosinca jer je Grad Split 29. prosinca stavio rok za plaćanje duga za komunalnu naknadu.
Naime, ranije je postojao dogovor da se plaća dio komunalne naknade, koliko se može, i onda je Grad Split u svibnju ove godine odlučio tražiti puni iznos duga podnijevši prijedlog za ovrhu čime su blokirali račun dužnika. Potom su predložili odgodu naplate do 29. prosinca. Ako oni ne odustanu, ide se prema likvidaciji tvrtke jer tvrtka nema s čim raditi, nemaju ni za osnovne troškove.
Na današnjem ročištu stečajna upraviteljica je navela da je pokušavala stupiti u kontakt s gradonačelnikom Ivicom Puljkom, ali u tome nije uspjela. Ako grad Split bude inzistirao i dalje na provedbi ovrhe dvorana ide u prodaju. Pravo prvokupa ima upravo Grad Split, ali samo ako ponude jednak iznos kao najbolji ponuđač.
Najveći vjerovnici su tri banke koje su financirale izgradnju Arene i one prema stečajnom dužniku Sportski grad TPN imaju potraživanje od 500 milijuna kuna. Oni su ujedno i razlučni vjerovnici što znači da je zasnovano založno pravo prilikom davanja kredita, odnosno imaju hipoteku na nekretnini. U slučaju prodaje dvorane najprije će se podmiriti troškovi stečajnog postupka, onda se namiruju razlučni vjerovnici, odnosno banke. Ako nešto ostane, namiruju se vjerovnici stečajne mase. Među njima je i Grad Split i pitanje je hoće li se Grad Split uopće uspjeti namiriti.