Obavijesti

Lifestyle

Komentari 15

S.O.S. za nered: Uz ocat i sodu i najgora prljavština nestaje

S.O.S. za nered: Uz ocat i sodu i najgora prljavština nestaje
1

Spužve i krpe pune su bakterija pa ih redovito namačite u izbjeljivaču, a pri čišćenju octom ostavite ga da odstoji kako bi mogao efikasno eliminirati mikrobe s površina

Čak i u naizgled besprijekorno čistim domovima zidovi i radne površine u kuhinji su često krcate skrivenom prljavštinom. Zbog kombinacije masnoće, pare i prašine ljepljivi sloj prljavštine na kuhinjskim zidovima i ormarićima postaje pravi rasadnik bakterija. Najbolje ćete ih očistiti ako ih operete spužvom namočenom u alkoholni ocat, a potom isperete drugom spužvom namočenom u vodu i obrišete papirnatim ručnicima. Izvor prljavštine je i kanta za smeće. 

Tragovi hrane i tekućina stvaraju neugodan miris. Kantu istrljajte deterdžentom za pranje suđa i četkom, isperite te obrišite. Među najomraženije kućanske poslove spada i čišćenje zahodske školjke. Najlakše ćete je očistiti ako u nju ulijete šalicu octa ili sredstva za čišćenje kupaonice. Pustite da odstoji nekoliko sati ili, ako je moguće, preko noći. Dobro istrljajte četkom za čišćenje WC-a i isperite.

Mikrovalna se čisti sama

Pomiješajte 1/2 šalice alkoholnog octa i 1/2 šalice vode u staklenoj posudi te zagrijte u mikrovalnoj. Isparavanje koje pritom nastane pomaže pri odstranjivanju mrlja. Maknite posudu iz mikrovalne i obrišite je papirnatim ručnikom.

Pećnica miriše kao nova

Zapečeni ostaci mogu ostaviti neugodan miris i uzrokovati pojavu dima. Poprskajte vodom, pospite s malo soda bikarbone i dodajte nekoliko kapljica octa. Ostavite minutu i žicanom spužvom odstranite prljavštinu. 

Mrlje u kupaonici

Mrlje na zidovima i vratima tuš-kabina kombinacija su sapuna i kamenca koji će ocat pomoći razgraditi. Upotrijebite spužvu ili krpu te nanesite sloj octa na pločice i vrata. Zatim obrišite papirnatim ručnikom.

Prognoza: Peru se prozori

Nanesite tekućinu za čišćenje prozora ili kombinaciju vode i octa i perite prozore koristeći zgužvane novine ili papirnate ručnike. Prozore perite kad je oblačno jer će se sporije sušiti i ostat će manje tragova.

Rukavicom se kupe dlake

Kako biste očistili dlake od kućnih ljubimaca koje se zadržavaju na odjeći i tapeciranom namještaju, možete navlažiti dlanove te vlažnim rukama skupiti dlaku. No možete upotrijebiti i gumene rukavice. 

Čišćenje 

Spužve i krpe pune su bakterija pa ih redovito namačite u izbjeljivaču.

Oprez! Juhu solite bacilima

Brojna američka i britanska istraživanja pokazala su prisutnost opasnih bakterija poput E. coli na predmetima koji se svakodnevno koriste.

Bakterije su najbrojnije na tipkovnicama, daljinskim upravljačima, mobitelima te prekidačima svjetla. Kako biste se zaštitili, potrebno ih je redovito čistiti, a za to je idealan alkohol. Čak 100 posto soljenki na sebi zadržava klice prehlađenih ljudi, nasuprot 41 posto drugih predmeta koje su ti ljudi dirali, pokazuje američko istraživanje. Stoga ako si ne želite soliti juhu bakterijama, prebrišite soljenku vrućom vodom nakon svakoga korištenja.

Nezgodan su problem i krhotine stakla zaostale u perilici posuđa. Kako biste ih maknuli, prvo ugasite svjetla i uključite baterijsku lampu. Usmjerite snop svjetlosti u perilicu i krhotine će zasvjetlucati. Potom raspolovite krumpir i navucite debele rukavice. Prijeđite krumpirom po perilici i krhotine će se zapiknuti. Pustite da perilica radi “na prazno” kako bi se isprali i manji komadići stakla.

Opasnost daske za rezanje

Sve se daske za rezanje, posebno drvene, ogrebu zbog rezanja nožem na njima. Upravo su ti rezovi mjesta na koja se zavlače bakterije te se stoga preporučuje imati različite daske za meso, povrće i voće.

Četkica skupi mnogo bakterija

Četkica može imati više od 100 milijuna bakterija, uključujući E. coli, pokazalo je istraživanje provedeno u Britaniji. Osigurajte da se četkice ne dodiruju i poklopite WC školjku prije puštanja vode jer postoji mogućnost da se bakterije zrakom prošire i na četkicu.

10 mjesta koja prljavština voli

  • Nije iznenađujuće da je mobitel koji stalno rabite dom bakterija. Čak 92% mobitela prepuno je bakterija, uključujući i E. coli, pokazuje britansko istraživanje. Očistite ga maramicama za čišćenje.
  • Svi diraju daljinski, a osim toga često jedemo dok gledamo TV te se mrvice od hrane zavuku u rupice. Izvadite baterije, umočite vatu u alkohol te prijeđite preko površine. Čačkalicom maknite prljavštinu s manje dostupnih mjesta.
  • Sudoper i kuhinjski odvod nisu čisti. Vrućom vodom i sapunom za dezinfekciju operite sudoper.
  • Tipkovnica može biti prljavija i od zahodske školjke. Važno ju je držati čistom zbog zdravlja, ali i funkcionalnosti. Možete upotrijebiti kompresirani zrak ili krpu umočenu u alkohol.
  • Kvake na vratima potrebno je očistiti antibakterijskom maramicom.
  • Površine iza, ispod i na vrhu uređaja često se zaborave pri čišćenju. No prljavština koja se ondje nalazi ne samo da može postati leglo bakterija nego može uzrokovati i kvar uređaja. Izvucite uređaj i usisajte iza njega te svuda gdje je potrebno kako biste posve očistili prostor. Uređaje očistite sredstvima namijenjenima za tu svrhu.
  • Spužva za pranje može imati i do 50,000.000 bakterija. Redovito je čistite i mijenjajte.
  • Soljenka i paprenka.
  • Četkice za zube.
  • Kuhinjske daske.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 15
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču