Obavijesti

News

Komentari 34

Šokantna priča iz srednjeg vijeka: Bandić iz 13. stoljeća

Šokantna priča iz srednjeg vijeka: Bandić iz  13. stoljeća
1

Fascinantna sudbina gradonačelnika koji je htio lažirati dokumente i trgovati zemljištima, zamjerio se moćnijima i bogatijima od sebe, ali se i silno obogatio

Još u 13. stoljeću zabilježen je okršaj zbog gradske vlasti između Zagrepčana i središnje figure tadašnje države. Nije prošlo ni 30 godina od prvih građevinskih zahvata u Gradecu, na zapadnom brdu Griču, kada je Bela IV., prema svome ukusu, instalirao određenog Arkina na čelo gričkoga stanovništva. Premda uvijek hvaljen kao povijesni osnivač Zagreba, već za kraljeva života purgeri su se pobunili bez osobita uvažavanja i zahvalnosti prema njegovim osnivačkim zaslugama. Zato je Arkin morao abdicirati. Vladar panonske Ugarske - kojoj je Zagreb pripadao - ipak je pokazao da ispunjava svoja obećanja. Nije mogao poreći da u “Zlatnoj buli” iz 1242. stoji crno na bijelome da čeljad na Griču ima pravo birati svoga čelnika “odakle im drago“.

Kada je riječ o Zagrebu, malo se od tada promijenilo u ambicijama državnoga vrha, bio on smješten u mađarskom Budimu ili u hrvatskim Banskim dvorima. Tako aktualni premijer Zoran Milanović nije prvi vladar samostalne Hrvatske koji s negodovanjem gleda zagrebačkog gradonačelnika. U ‘90-tima sličnu je situaciju svladavao Franjo Tuđman, koji se, unatoč neupitnoj većini nacionalnoga biračkoga tijela, u Zagrebu hrvao s manjinom poklonika. Razlika je samo u slabašnijem potencijalu srednjovjekovnoga Bele IV. da argumentima pravne države uljepša svoju samovolju. Kao aposlutni gospodar u doba nezamislive trodiobe vlasti, ugarski kralj držao je u svojim rukama svekolike suverene ingerencije, od zakonodavstva i zemljovlasništva do vrhovnoga sudovanja. 

No na isti je način zagrebački gradonačelnik bio izabrani starješina svoje zajednice, njezin politički glasnogovornik i fizički eksponent, šef njezina teritorija i sudac u internim razmiricama. Ukratko nitko osim suverene državne instance nije ga mogao kazneno goniti i sankcionirati. Ali je aposlutna kraljeva sloboda značila apsolutnu odgovornost za posljedice, bez mogućnosti prebacivanja krivnje na nekoga drugoga.

>>> Više čitajte u Expressu...

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 34
VIDEO Sonja (57) i Marko (69): 'Čekamo bebu. To nam je prvo dijete nakon 22 godine borbe'
NEVJEROJATNA PRIČA

VIDEO Sonja (57) i Marko (69): 'Čekamo bebu. To nam je prvo dijete nakon 22 godine borbe'

Sonja i Marko su u braku 23 godine. Prošle godine su otišli u kliniku za liječenje neplodnosti u Skoplju.
Hvala ti za slobodu: Hrabri je Gavran uvijek išao prvi u borbu
31 GODINA OD POGIBIJE

Hvala ti za slobodu: Hrabri je Gavran uvijek išao prvi u borbu

Prošla je 31 godina od pogibije legendarnog Damira Tomljanovića Gavrana na Velebitu. On je bio zapovjednik koji je uvijek išao prvi i svi su ga slijedili. Njegovi suborci i danas ga oplakuju