Šale su zapravo oblik agresije i nadmetanja. Zato će muškraci pokušavati biti duhoviti uvijek kad se osjećaju ugroženima i izvan centra pažnje
Smisao za humor proizlazi iz hormona testosterona
Čitavu godinu sveučilišni profesor vozikao se na monociklu. I to samo kako bi dokazao da žene nemaju smisla za humor. A ako ga imaju, on proizlazi iz muškoga spolnog hormona testosterona, tvrdi profesor Sam Shuster. Dok je 95 posto žena koje su ga vidjele bilo zabrinuto ili ga pohvalilo, više od 75 posto muškaraca dobacilo je neku zajedljivu primjedbu.
- Ako nešto ženama odvlači pozornost od muškarca, on se osjeća ugroženim. A humor je zapravo oblik agresije kojom se želi vratiti u centar pažnje - tvrdi profesor, koji je plijenio pozornost žena. Tijekom evolucije ženama humor nije trebao jer su uvijek bile u središtu pozornosti muškaraca. S druge strane, umjesto da odmjeravaju fizičku snagu hrvanjem ili plesom, muškarci su humorom demonstrirali snalažljivost i inteligenciju. No iza oba oblika nadmetanja stoji testosteron, koji potiče agresivnost. "Muški" humor temelji se na izrugivanju - bilo sebe, bilo drugih. Nasilan je i mnogo češće okrutan. Humorom kao oblikom nasilja Shuster je prvi put objasnio i crni humor. Svaka šala temelji se na empatiji te sposobnosti zamišljanja. Prema tome, tuđa nesreća trebala bi pobuditi saželjenje i želju za pomaganjem slabijim "jedinkama u čoporu". No zahvaljujući testosteronu, muškarci i u žrtvi vide samo konkurenciju s kojom se imaju potrebu nadmetati. A sve, opet, samo s jednim ciljem: da privuku pozornost ljepšeg spola.
ŽENE SE ČEŠĆE ŠALE NA VLASTITI RAČUN
Kako se za "mužjake" nadmeću drugim kvalitetama, a ne humorom, žene će češće zbijati šale na vlastiti račun. Na to ih tjera i osobina koju im je evolucija "podarila": nesigurnost u vlastiti izgled. Žena koja je uvjerena da nosi koju kilu viška, sama će zbijati šale o tome, no krupniji muškarac neće.
GUBITKOM LIBIDA GUBI SE I SMISAO ZA HUMOR
Jedina svrha muških pošalica je svidjeti se ženama. Stariji ljudi koji su gledali profesora na monociklu nisu pokušavali biti zlobno duhoviti, baš kao ni djeca. Naprotiv, pubertetlije podivljalih hormona urlikali su na njega samo kako bi pao. Što bi njima, zahvaljujući testosteronu, bilo smiješno.
S MAJČINSKIM PROIVOM NEMA ŠALE
Djevojčice se smiju istim šalama kao i dječaci. Kad zađu u pubertet, postaju nezainteresirane za sve što im je nekad bilo smiješno. Sazrijevanjem, hormoni ih tjeraju da svijet gledaju majčinskim očima. Tada se smiju šalama poput: "Kako otac prepozna svoju bebu? Njegova se 'ukakila', ostale su se usr...".
HUMOR IM JE POMOGAO U LOVU I NA STRAŽI
Muškarci bez smisla za humor izumrli su tijekom predpovijesti. Smijeh je, baš kao i zijevanje, zarazan te podiže budnost čitave skupine. Osim toga, jača mišiće, poboljšava krvotok i podiže adrenalin. Te "nuspojave" bile su potrebnije muškarcima u lovu no ženama, koje su za to vrijeme čuvale pleme.