Obavijesti

News

Komentari 0

Slovenija pokrenula istragu o lažnim upisima na fakultete

24sata placeholder

Vodimo kriminalističku istragu zbog više kaznenih djela krivotvorenja dokumenata, potvrdio je u petak glasnogovornik policije Drago Menegalija, ne želeći otkriti pojedinosti

Slovenska policija pokrenula je opsežnu istragu o sumnjama u fiktivne upise na fakultete, te prodaju lažnih potvrda o statusu učenika ili studenta, radi dobivanja nekih beneficija, osobito zbog mogućnosti zapošljavanja preko studentskih servisa, za što su poslodavci zainteresirani kako bi smanjili svoje troškove i doprinose.

"Vodimo kriminalističku istragu zbog više kaznenih djela krivotvorenja dokumenata", potvrdio je u petak glasnogovornik policije Drago Menegalija, ne želeći otkriti pojedinosti zbog interesa istrage niti precizirati o kolikom se broju slučajeva radi.
O kupovanju potvrda o studentskom statusu i fiktivnim upisima na fakultete preko posrednika u Sloveniji se govori već više godina, a takvi se dokumenti ponekad nude i na oglasnim mjestima u medijima.

Ljubljanski list "Dnevnik" navodi kako je riječ o prilično masovnoj pojavi koju na određeni način izaziva i velika nezaposlenost među mladima koji su diplomirali jer ih poslodavci ne žele zaposliti redovno nego samo preko studentskih servisa, za što im je potreban fiktivan status na nekom od fakulteta.

Takve se potvrde ove godine nude za 100 do 200 eura, navode mediji.

Kriza na tržištu rada u Sloveniji natprosječno je pogodila mlade generacije. Iako je stopa nezaposlenosti među mladima smanjena sa 35 posto u 2008. godini na sadašnjih 23,5 posto, u tom je uzrastu nezaposlenost još uvijek dvostruko veća od prosječne. Osim toga mladi diplomanti dobivaju prvi posao prosječno tek u svojoj 27. godini, a u više od 70 posto slučajeva dobivaju ugovore na kraće određeno vrijeme. Sve je češća i praksa kojom poslodavci zapošljavanje uvjetuju time da novi zaposlenici moraju osnovati svoje firme i onda kao tzv. "samozaposleni" sebi plaćati doprinose na plaću.

Zbog toga zadnjih godina sve više mladih odlazi u inozemstvo i tamo traže šansu za kvalitetniji posao ili brže zapošljavanje.
Lani je u inozemstvu živjelo više od 13 tisuća slovenskih državljana u dobi između 25 i 39 godina, a od mladih koji su iselili iz zemlje u zadnjih pet godina više od 40 posto imalo je tercijarno obrazovanje. Među njima je i  preko 300 magistara i doktora znanosti.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Dijana Zadravec zaprijetila Ivani Kekin: 'Suzdržite se jer ću morati tražiti sudsku zaštitu'
NAKON SNIMKE U SABORU

Dijana Zadravec zaprijetila Ivani Kekin: 'Suzdržite se jer ću morati tražiti sudsku zaštitu'

Dodaje da je Kekin današnje puštanje snimke iskoristila za ostvarivanje svojih političkih ciljeva i osobnih interesa u vođenju kampanje za izbor predsjednice Hrvatske.
Njemačka u Hrvatsku želi deportirati 16.000 migranata, prvi avion već sletio u Zagreb
UREDBA DUBLIN III

Njemačka u Hrvatsku želi deportirati 16.000 migranata, prvi avion već sletio u Zagreb

Njemačke vlasti žele povećati broj deportacija u druge zemlje EU-a. Najviše migranata bi trebalo biti vraćeno u Hrvatsku. Takve deportacije unutar EU-a su predviđene Uredbom Dublin III.
Ruska agencija: Putin uskoro priprema ubojicu kontinenata 'Sotonu' u borbenu pripravnost
RAKETA OD 100 TONA

Ruska agencija: Putin uskoro priprema ubojicu kontinenata 'Sotonu' u borbenu pripravnost

Rusi tvrde da Strateške raketne snage već imaju 88 posto moderne raketne opreme. Raketa Sarmat teška je više od sto tona i zovu je 'ubojicom kontinenata'