Stvorene su za nebeske avanture, a proslavile su ih glumačke zvijezde - bio je to i ostao način kojim se sakrivaju od bliceva na stylish način. I danas je situacija glamurozna, jer slavne cure znaju kako se istaknuti
Slavni sunčani okviri: od Jackie O. do Lady Gage i Beyonce
Jedna od najzanimljivijih legendi o sunčanim naočalama kaže ovako: Neron je gladijatorske igre gledao kroz safire – bile su to prve poznate sunčane naočale.
Puno kasnije, oko 1752., James Ayscough kreće eksperimentirati s bojanjem leća, bio je uvjeren da plava ili zelena stakla ispravljaju vid. Naravno, moderna povijest ovog dodatka počinje s dvadesetim stoljećem, jer 1913. britanski fizičar William Crookes predstavlja leće koje blokiraju UV svijetlo.
POGLEDAJTE VIDEO: Nakit inspiriran zagrebačkim Hendrix mostom potpisuje umjetnik Adriano Nokaj
Pokretanje videa...
U to vrijeme kreće pomodarstvo – sunčane postaju nezaobilazan modni dodatak u Hollywoodu, filmske zvijezde sakrivaju se iza okvira već početkom 20-ih, a masa kupuje jeftine naočale koje je lansirao snalažljivi Sam Foster.
1938. godine magazin Life piše: - Sunčane naočale su novi trend na ulicama diljem gradova, omiljen modni dodatak žena diljem SAD-a. Prošle je godine prodano čak 20 milijuna sunčanih! - .
Prva sunčana zvijezda rođena je među oblacima
Proizvodnja polariziranih sunčanih naočala kreće 1938., kad Edwin H. Land u njih ugrađuje patentirani Polaroid filter.
U to doba je i Bausch & Lomb krenuo u osvajanje svijeta – osmislili su naočale za američke avijatičare, jer je letačima smetala jarka sunčeva svjetlost tijekom vožnje, a prepoznatljiv je dizajn proslavio general Douglas MacArthur.
Da, upravo je ta kompanija (poznata po lećama) osnovala i danas slavni brend Ray Ban čije Aviator i Wayfarer modele još uvijek obožavaju ljubitelji retro dizajna.
U pedesetima priča dobiva novi nastavak – stilski tron zauzele su naočale mačkastog oblika, dame su mahom nosile okvire čiji je vanjski dio imao oblik špica.
Da, trend je hit i danas, obožavamo sličan dizajn na jako tamnim staklima. Scenu modnih dodataka mijenja Jackie Onassis, njezin je stil bio damski, mediji su pratili svaki njezin korak.
Ona je, kao supruga američkog predsjednika John F. Kennedyja, a nakon toga i grčkog bogataša Aristotlea Onassisa, vječito bila pod povećalom.
Kao i njezin besprijekoran stil koji je uključivao nezaobilazne mega okvire iza kojih se skrivala od bliceva fotografa.
Paralelno s njezinim favoritima, hit su bili i browline okviri, tamniji, s gornjim debljim djelom. Možemo ih vidjeti i danas, pripadaju prepoznatljivim retro modelima.
I dizajnerica Elsa Schiaparelli ostavila je trag – kitila je okvire detaljima, isticala dizajnerske eksperimente.
Nešto jednako zanimljivo donio je početkom sljedećeg desetljeća Oliver Goldsmith sa svojim bijelim okvirima, inspiriranima Bauhausom.
Tamni stylish okviri okruženi dijamantima
Medijski praćena i utjecajna bila je i sitna Audrey Hepburn: njezin look u Doručku kod Tiffanyja 1961., odnosno scena u kojoj sjetno gleda u izlog draguljarnice i sakriva se iza velikih okvira, piše modnu povijest.
Trendove su osim bogatih supruga i glumica lansirali i glazbenici, bili su to neki od prvih street-style utjecaja.
John Lennon u šezdesetima se bio prvi na ovom kasnije podugačkom popisu likova koji su se voljeli kititi staklima u boji. I dan danas ih zovemo lenonice – savršeno su okrugle, s tankim okvirom i staklima u tamno plavoj boji.
Danas nosimo i sunčane u obliku srca – upravo taj model proslavila je Lolita, odnosno legendarni Film Stanleya Kubricka davne 1962. godine.
Kad kič zavlada scenom i zavede glazbu
Kad smo već kod kiča, nema boljeg demonstratora od genijalnog glazbenika Eltona Johna. I danas ovaj pjevač voli zanimljive okvire, no u sedamdesetima on je bio najveći promotor cool naočala.
U to doba na scenu stiže – Madonna. I odmah mijenja sve: od samih je početaka karijere ova kraljica privlačenja pažnje pomno koristila outfite kako bi ostavila trag i bila viđena. Njezin stilski potpis bile su tamne naočale, masa ogrlica i rastezljiva čipka.
Ako si bogata, imaš ogromne naočale
Raskošno je izgledala i Alexis, odnosno John Collins u Dinastiji – glamur je bio njezin izričaj. Sve je bilo veliko: kosa, ramena, okviri, plus jaka šminka.
Alain Mikli jedan je od dizajnera koji je istraživao neobičan stil – neki su okviri grlili čitavu glavu i podsjećali na kacigu.
Devedesete je dobrano prodrmao grunge, takozvani klošarski stil sa skupom robom - najednom okviri postaju minimalistički. Istovremeno, scena slavnih ne posustaje, kod njih se uvijek sjaje kristali jer zvijezde moraju biti viđene.
Jennifer je susjeda, Cindy seksi supermodel
I danas popularna, Jennifer Aniston je u devedesetima bila ikona stila. Sa svojim medenim pramenovima koji su osvojili svijet i girl next door imidžom, ova je članica Friendsa postala ultimativna ikona svega.
Svijetom osim Friendsa vladaju i supermodeli – jedna od njih, Cindy Crawford, imala je klasičnu ljepotu i bila muza brojnih modnih dizajnera.
Na scenu stiže techno party – novi trendovi u glazbi upotpunjeni su pravim modnim dodacima. Holo nijanse postaju obavezne, a tu je i trend vizira, koji je išao preko čitavog gornjeg djela glave, kao dio kacige.
Lady Gaga i Beyonce - uokvirene kraljice parade
U novije vrijeme jedna od onih koja naočale doživljava kao dio teatralnog stila je – Lady Gaga. Njezina paleta outfita uvijek iznenađuje, oduševljava ili naprosto izaziva čuđenje u svijetu.
I Beyonce zna kako ostati u fokusu: njezin izbor u spotovima je veličanstven, sve štima ako je veće, raskošnije. Sunčane i slavni – oduvijek je to bila dobra kombinacija. Industrija zabave itekako je oblikovala trendove i stilove koji su se izmjenjivali kroz prošlo stoljeće, da bismo se u novom mileniju vraćali svima njima.