Obavijesti

Lifestyle

Komentari 2

Skrušena strana minimalizma: Kreacije super čistog dizajna kao da su izašle iz - samostana

Skrušena strana minimalizma: Kreacije super čistog dizajna kao da su izašle iz - samostana

Moda voli razne mikro trendove, a ovih godina sve ih je više. Sada je na scenu stigao 'nun-core', odnosno vrlo jednostavna odjeća koja gotovo da podsjeća na religioznu, no onu vrlo skromnu koja 'negira' tijelo

Društvenim mrežama ovih dana kruži hashtag 'modestfashion' koji otkriva sklonost jednostavnijem odijevanju, a trend se nastavlja na stilski minimalizam koji smo usvojili iz - devedesetih. Mega čisti dizajn, koji djeluje kao da je izašao iz nekog samostana može se protumačiti i kao potreba za povratkom bazičnom načinu življenja, na što je naravno utjecala i pandemija.

I nakon što smo se nedavno vratili prirodi i bež tonovima te općenito išli u šume i parkove, sada je sve to još skrušenije - popularan tag predstavlja odijevanje po pravilima super minimalizma te odbacivanje ukrasa, nakita i dekorativnih elemenata. I vizuali hit brendova su nerijetko takvi - modele nose manekenke bez šminke, vrlo su prirodne, i šminkom i kosom.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Izložba korzeta na TTF-u 00:56

Fascinacija ovim odijevanjem ne staje u svijetu high-street brendova, već ima i luksuznu stranu. Naime, brendovi poput The Row, koji drže sestre Olsen, već godinama donosi skupu, kvalitetnu i vrlo pročišćenu odjeću, koja djeluje tako bazično da se jedva vide neke promjene, iz sezone u sezonu.

Njemački brend Jil Sander jedna je od europskih perjanica ovog stila, tu se radi o stilu koji je unisex, vrijedi za sve dobi, izuzetno je pročišćen i hladan. Slične varijante ima i Prada, no kod nje haljine djeluju vrlo futuristički, kao da su stigle sa svemirskog broda. Pa hladno djeluje i taj crni saten, gotovo poput metala.

Zara radi na održivosti: Uvodi protokol popravljanja odjeće koju ste kupili kod njih
Zara radi na održivosti: Uvodi protokol popravljanja odjeće koju ste kupili kod njih

Ta se hladnoća može pripisati i držanju distance s kojom su nas 'hranili' posljednjih par godina, pa sada mislimo da će ova odjeća poslati tu poruku, bez riječi. Naime, styling koji nije ukrašen te je lišen aplikacija i detalja, itekako poručuje spremnost osobe na distancu, u fizičkom, ali i verbalnom smislu.

Ovaj stil nema ukrasa, ali nema ni seksepila, atraktivnosti, zavodljivosti na klasičan, očekivan način. Često je zatvorena, kako obično velimo - do grla. Kao da se želi izbrisati, negirati tijelo te bilo kakve konotacije na spol.

Crno-bijela vesta ukrašena prugama: Praktična kreacija u znaku ležerne dnevne pletenine
Crno-bijela vesta ukrašena prugama: Praktična kreacija u znaku ležerne dnevne pletenine

Tu su i te slavne konstrukcije - odjeća koja je ravna, negira tijelo, izgleda kao da se nalazi u nekoj kocki, geometrijskom tijelu. Sako ravnog kroja, haljina koja ne ističe obline, bijele košulje i općenito roba bez nekog trendovskog karaktera, sve to ulazi u taj 'nun-core'.

Gotovo da podsjeća i na Amiše, dovoljno je vidjeti njihovu skromnu odjeću i jasno nam je da žive bez nekih povlastica. To je taj skrušeni dojam koji mnogi žele poslati - osjećaj zahvalnosti i činjenice da se cijeni život. Nestabilna vremena u ljudima izazivaju nesigurnost, a bliskost jednostavnosti života, traženje onog bitnog, kao i sklonost religijskom odijevanju - ali ne crkvenoj raskoši, već više outfitu opatica - svemu tome daju stilsku podršku. Na suprotnoj strani je luksuz, iako - i ova odjeća može biti super skupa.

Nekada su kapute nosili samo muškarci, a i bio je komad za pripadnike nižeg staleža
Nekada su kapute nosili samo muškarci, a i bio je komad za pripadnike nižeg staleža

Bitan je dojam, a on je ovdje vrlo 'clean'. Ovaj modni moment ima i snažan dio karaktera jer poručuje da osoba cijeni ono što ima, odnosno ne mora se nakititi poput božićnog drvca. Ne ističe ono materijalno, duhovno je važnije. Naročito u vrijeme kad je svijet čudan, pa potraga za nekim višim smislom dolazi sama od sebe. Jer minimalizam je općenito poruka o nekoj unutarnjoj sigurnosti, ne moram se ukrasiti kako bih zadovoljila ukuse onih oko mene te razna društvena očekivanja.

A u svijetu u kojemu živimo, odnosno ekstremnom potrošačkom društvu, ta poruka ima još 'glasnije' značenje.

Jedan od autora koji se bavio odijevanjem svećenika, odnosno uveo stil u svijet svakodnevice je Cristòbal Balenciaga, prije gotovo 100 godina. Naime, on je promatrao stare slike te su ga oduševile te mantije, preveo ih je u život elegantne žene.

Osim skromnosti, ovaj crno-bijeli stil ima i jednu vrlo moćnu etapu, a to je japanska dekonstrukcija i avangarda. Danas Yamamoto to predstavlja na savršen način, čak se u novoj kolekciji nalaze i mantije, koje potpuno negiraju i prekrivaju tijelo.

Često se ovom stilu, bez ukrasa i općenito trčanja za trendovima, priklanjaju poslovne žene koje uvijek moraju biti bezvremenski uredne i elegantne. Dakle, bez nekih trendova, koje mnogi smatraju trivijalnima. Uostalom, tko bi pratio sve te mikro trendove koji danas jesu, sutra nisu, nemoguće je i preskupo.

Bez obzira koliko se 'nun-core' zadržao, činjenica da su takve stvari vrlo praktične za kombinirati, u svakodnevni život možemo ga prevesti - ravne haljine, bijele košulje, tamni blejzeri, crne mokasine i slično. Samo da je bez ukrasa, bez ludih logotipova i glitter efekata. Odjeću poput ove često biraju intelektualke i pripadnice avangardnog stila.

Naravno da je ovaj stil kontrast kiču - naglašava eleganciju i klasiku, koju je lako nositi te se u njoj 'sakriti'. Pa čak i u masi, jer mnogima je to velika stilska i doslovna želja.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2