Obavijesti

News

Komentari 64

Skrivene od javnosti: Gazdine i Nadanove slike i dalje plaćamo

Skrivene od  javnosti: Gazdine i Nadanove slike i dalje plaćamo
5

Umjetnine koje su zaplijenjene u sklopu sudskih postupaka, a na temelju optužbe da su protuzakonito stečene, pohranjene su u ustanovama specijaliziranima za čuvanje umjetničkih djela

Stotine umjetničkih slika i skulptura privremeno oduzete bivšem premijeru Ivi Sanaderu i Nadanu Vidoševiću, bivšem šefu HGK, kojima godinama sude zbog korupcije, nalaze se u muzejskim depoima, gdje se čuvaju u posebnim uvjetima. Troškove pokriva Ministarstvo državne imovine, u kojem nemaju točan podatak o tome koliko je novca poreznih obveznika potrošeno u tu svrhu.

- U sudskim postupcima protiv Nadana Vidoševića i Ive Sanadera zaplijenjene umjetničke slike, skulpture i knjige čuvaju se u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu, Hrvatskom državnom arhivu (HDA) u Zagrebu, Arheološkome muzeju u Zagrebu, Arheološkome muzeju u Splitu te u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu (MHAS) - odgovorili su nam u Ministarstvu državne imovne na pitanje gdje su pohranjene skupe zbirke.

Umjetnine koje su zaplijenjene u sklopu sudskih postupaka, a na temelju optužbe da su protuzakonito stečene, pohranjene su u ustanovama specijaliziranima za čuvanje umjetničkih djela.

Do okončanja sudskog postupka, odnosno do pravomoćne presude, umjetničke slike, skulpture i knjige čuvaju se u muzejima i arhivima. Trošak čuvanja i osiguranja umjetnina podmiruje Ministarstvo državne imovine. U slučaju da se pravomoćnom sudskom presudom odredi trajno oduzimanje umjetnina, one postaju vlasništvom Republike Hrvatske.

Kako u ministarstvu nemaju podatak o tome koliko je do sada koštalo pohranjivanje Sanaderovih i Vidoševićevih umjetnina u prikladnim uvjetima, potražili smo odgovor od ravnateljice Muzeja za suvremenu umjetnost u Zagrebu.

- U vezi s vašim pitanjem nisam u mogućnosti davati nikakve informacije - odgovorila nam je ravnateljica MSU-a Snježana Pintarić.

Država može institucije kojima je vlasnik ili suvlasnik zamoliti ili dati nalog da se zbog zaštite kulturne baštine umjetnine na određeno vrijeme deponiraju u muzejima. No kako oni u pravilu kubure s raspoloživim prostorom, nisu baš previše sretni takvim razvojem situacije, pojašnjava nam ugledni galerist. Svejedno, u takvim slučajevima, kaže, ne naplaćuju se pune tržišne cijene. Prema procjenama ljudi upućenih u takvu vrstu troškova, a koji su htjeli ostati neimenovani, država je do sada potrošila nekoliko stotina tisuća kuna kako bi se Sanaderove i Vidoševićeve umjetnine držale u prikladnim uvjetima. Podsjećamo, tijekom prvog suđenja u Fimi mediji povjesničar umjetnosti Igor Zidić Sanaderovu kolekciju umjetnina procijenio je na gotovo 10 milijuna kuna. Najvrednije su četiri slike Vlahe Bukovca. Sanader tijekom prvog, a i tijekom ponovljenog suđenja, nastoji umanjiti vrijednost zbirke.

A Vidoševićevu su zbirku, koja sadrži čak 560 umjetnina, procijenili na oko 35 milijuna kuna. On je osim slika i skulptura sakupljao stare karte, knjige, amfore.     

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 64
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći
Stranačke upute: Svaki HDZ-ovac treba dovesti još 3 glasača koji će zaokružiti Primorca
Stranačka operacija za drugi krug

Stranačke upute: Svaki HDZ-ovac treba dovesti još 3 glasača koji će zaokružiti Primorca

Svaki je član HDZ-a dobio WhatsApp poruku s detaljnim uputama kako privući što više glasača da iziđu na izbore te prezentaciju usporedbe Primorca i Milanovića u kojoj se vrednuje domoljublje, aktivnost u sportu...
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života