Sindikat kaže kako je direktor odbio dati i poslovne knjige na uvid kako bi se dokazale takve radikalne mjere te da bi se potvrdile njegove predikcije
Sindikat tvrdi: Kontrolori leta žrtve su samovolje direktora
Hrvatski strukovni sindikat kontrolora letenja (HSSKL) priopćio je u ponedjeljak kako su kontrolori zračne plovidbe već dvije godine žrtve zastrašivanja i samovolje direktora Hrvatske kontrole zračne plovidbe Vlade Bagarića.
"Jedno je od najtežih zanimanja današnjice, posao je zahtjevan i nosi veliku odgovornost, a mjesta za nesklad i nestabilnost nema. Hrvatski su kontrolori već dvije godine žrtve zastrašivanja i samovolje direktora Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) Vlade Bagarića", stoji u priopćenju Sindikata.
Navode kako postupci direktora Bagarića imaju izrazito nepovoljan utjecaj na kontrolore i ugrožavaju sigurnost zračnog prometa.
"Međunarodna zajednica također oštro osuđuje postupke direktora Bagarića i zastrašivanje hrvatskih kontrolora letenja što su Međunarodna federacija udruga kontrolora zračnog prometa i Europska koordinacija sindikata kontrolora zračnog prometa izrazile u službenim pismima koja su upućena najvišim političkim tijelima u Hrvatskoj", navodi se u priopćenju.
Navodi se predsjednik HSSKL-a Krešimir Rakoci koji je kazao da izgleda da je on najnovija žrtva samovolje direktora Bagarića iz razloga što mu je prvo dao opomenu jer je odbio postupiti suprotno propisima i ugroziti sigurnost zračnog prometa, a danas ga želi u potpunosti udaljiti iz tvrtke jer sindikat nije popustio u pregovorima.
Pritisak počeo pojavom krize uzrokovane pandemijom
"Direktorov pritisak na zaposlenike je počeo pojavom krize uzrokovane pandemijom koronavirusa kada je zbog smanjenog zračnog prometa zaposlenicima smanjio plaće za 15 posto", stoji u priopćenju.
Navode kako je direktor kontrolorima smanjivao plaće, a svoju nije dirao, odnosno isplatio si je i bonuse za 2018. i 2019. godinu.
"Nastavio je slati informativna pisma na sve zaposlenike tvrtke sa zastrašujućim podacima o poslovanju tvrtke i potencijalnim velikim valom otkaza, a pritom bez konkretnih podataka ili dokaza", navodi se u priopćenju.
Sindikat kaže kako je direktor odbio dati i poslovne knjige na uvid kako bi se dokazale takve radikalne mjere te da bi se potvrdile njegove predikcije.
"Pritisak je kulminirao za vrijeme pregovora o kolektivnom ugovoru. HSSKL se borio i bori se za radnička prava i najpovoljnije uvijete rada hrvatskih kontrolora zračne plovidbe što je još jednom dokazao kada je uspješno ispregovarao novi kolektivni ugovor u srpnju 2021., a što je očito posebno uzrujalo direktora Bagarića čiji postupci se mogu jedino okarakterizirati kao odmazda za ono što su kontrolori uspjeli ispregovarati", stoji u priopćenju.
Iz sindikata kažu kako se direktor posebno usmjerio na predsjednika sindikata kojem "pošto poto" želi dati otkaz, a ističu i da je ovo odličan primjer zašto je važno sindikalne predstavnike zaštititi od samovolje poslodavaca.
Kontrola zračne plovidbe: Sindikat spašava radno mjesto jednog zaposlenika
Hrvatska kontrola zračne plovidbe ustvrdila je u ponedjeljak da Hrvatski strukovni sindikat kontrolora letenja pokušava svojim istupima spasiti radno mjesto jedne osobe koja opetovano krši radne obveze, obmanjuje kompaniju i dovodi u opasnost svoje kolege i kompaniju.
"Osiguravamo uvjete rada koji su nedostižni ogromnoj većini zaposlenih u Hrvatskoj, pa bilo kakve prozivke menadžmenta oko zastrašivanja i zlostavljanja smatramo, ne samo bespredmetnima, nego i uvredljivima", priopćili su iz Zračne plovidbe.
Hrvatski strukovni sindikat kontrolora letenja optužio je u ponedjeljak direktora Hrvatske kontrole zračne plovidbe Vladu Bagarića za zastrašivanje kontrolora zračne plovidbe i samovolju, što nepovoljno utječe na rad kontrolora i ugrožava sigurnost zračnog prometa.
Iz Zračne plovidbe odgovaraju da su osigurali normalno funkcioniranje kompanije i redovne isplate svih primanja zaposlenika unatoč padu prometa za 90 posto u jeku krize.
Lani su imali 50 posto niži promet i prihode, no unatoč tome zaposlenici su zadržali sva prava, pri čemu značajan broj njih prima i preko 40.000 kuna neto.
Zračna plovidba također ističe da je u Hrvatskoj izgrađen sustav koji jamči sigurnost zračnog prometa, koja ničim nije ugrožena.
"Mi smo kontinuirano nadzirani i visoko regulirani, radimo po najvišim standardima struke i to nikad nije bilo u pitanju. Posao kontrolora leta je iznimno odgovoran i zahtjevan posao i mi ćemo napraviti sve da sačuvamo ne samo radna prava, nego i dignitet struke", stoji u priopćenju.
Iz Zračne plovidbe poručuju da sindikat svojim optužbama pokušava spasiti radno mjesto jedne osobe koja opetovano krši radne obveze, obmanjuje kompaniju i dovodi u opasnost svoje kolege i kompaniju.
"Sad pokušava izmanipulirati svoje kolege. No, takvo ponašanje ne možemo i nećemo tolerirati, dok ćemo vrijedan i odgovoran rad nastaviti cijeniti i podupirati", kaže se u priopćenju.