Nakon prvih nekoliko dana rada pod epidemiološkim mjerama, prosvjetni sindikat Preporod poslao je prijedloge kako olakšati vrijeme svima u školama. Predlažu i ukidanje odmora u blok-satovima
Sindikat: Skratite školski sat na 30 minuta! Neizdrživo je raditi pod maskama po ovoj vrućini
Sindikat Preporod poslao je Ministarstvu znanosti i obrazovanja nekoliko prijedloga za koje smatraju da će poboljšati uvjete u kojima se izvodi nastava po posebnim epidemiološkim mjerama.
Pogledajte video: Počela škola, ali i problemi
Pokretanje videa...
Kako ističu, njihovi prijedlozi potaknuti su brojnim prijedlozima zabrinutih i nezadovoljnih učenika, roditelja i nastavnika.
Glavni prijedlog je skraćivanje školskog sata u Dalmaciji, gdje se i ostatak rujna očekuju visoke temperature.
- Kako bi se učenicima i učiteljima omogućilo odvijanje nastave u podnošljivim uvjetima, a zbog visokih temperatura u južnoj Hrvatskoj, koje se najavljuju za cijeli rujan, nastavni je sat potrebno skratiti na 30 minuta. Neizdrživ je rad pod maskama s 25 i više učenika čak i u klimatiziranim učionicama jer se klima uređaji ne smiju uključiti. Ovo je rješenje potrebno primijeniti svugdje gdje visoke temperature sprječavaju odvijanje nastave - upozoravaju.
Kako dalje ističu, trebalo bi ukinuti odmore u blok-satovima:
- Ukidanjem odmora skratit će se boravak učenika u učionici, ali i osigurati više vremena za dezinfekciju školskog prostora.
Školama je potrebno naložiti održavanje dopunske, dodatne i izborne nastave, koja je organizirana u kombiniranim skupinama, virtualnim putem na način da ove poslove, uvijek kad za to postoji mogućnost, učitelji rade od kuće. Inzistiranjem na rješenju o obavljanju ove nastave iz škole, nepotrebno se povećava rizik od mogućnosti zaraze, piše Preporod.
Sindikat smatra kako će se prihvaćanjem ovih prijedloga značajno unaprijediti odvijanje nastave prema A i B modelu, za koje su se škole uglavnom opredijelile.
Uvažavanjem konkretnih prijedloga pristiglih iz škola, prosvjetna će vlasti pridonijeti rješavanju konkretnih problema uspostavom dijaloga s učiteljima i nastavnicima.
Podsjetimo, vprema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, 92,7 posto osnovnih i srednjih škola škola odabralo je model A, 7 posto model B mješovite nastave, a 0,29 posto model C.