DIO 1. -- Tema zahtjeva malo dulji tekst pa unaprijed isprika nestrpljivima. Ima nekaj u tomu kaj Ivan govori, ali mislim da ni potpuno u pravu, jer ipak ima i večih lopina, bolje reč JAČIH, a večih teško, od hr tajkuna Prvo obajašnjenje 2 bitna pojma; 1.SKRBNIČKI RAČUN je račun na kojem skrbnik drži vrijednosne papire za treće osobe, na temelju ugovora o skrbništvu. Skrbnički računi mogu biti na ime, pod zaporkom i zbirni.Kod računa pod zaporkom i zbirnih računa, jedino skrbnik koji daje nalog za otvaranje računa zna pravi identitet nalogodavatelja, te je obvezan voditi evidenciju o stvarnim imateljima vrijednosnih papira. Kod skrbničkog računa na ime skrbnik je dužan račun otvoriti s istinitim podacima o ulagatelju, pri čemu obvezno navodi njegovo ime i prezime odnosno naziv ili tvrtku, datum rođenja/datum osnivanja, državljanstvo te OIB. Imatelj vrijednosnih papira na skrbničkom računu na ime je ulagatelj za čiji račun skrbnik skrbi nad vrijednosnim papirima. Imatelj vrijednosnih papira na skrbničkom računu nikada nije skrbnik. 2. Središnje klirinško depozitarno društvo d.d. ( SKDD) je društvo koje posluje kao središnji depozitorij odnosno registar nematerijaliziranih vrijednosnih papira, gdje se, u obliku elektroničkih zapisa, vode podaci o izdavateljima, vrijednosnim papirima i vlasnicima tih vrijednosnih papira, kao i drugi podaci predviđeni zakonom. SKDD, osim usluga depozitorija, pruža i usluge prijeboja i namire za transakcije s nematerijaliziranim vrijednosnim papirima.
SKDD primarno posluje na temelju Zakona o tržištu kapitala, a njezin rad nadzire Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, sukladno Zakonu o HR agenciji za nadzor financijskih usluga (NN 140/05). Interesantno je da je največi dioničar SKKD-a FINA....... nastavak dolje,,,,,
KV
Korbar Vlado
19.12.2014.
Odustani
nastavak ....- Zakaj gorenavedeno pišem? Prek 20 godina nakon pretvorbe i privatizacije javnost ne zna tko su stvarni vlasnici najvećih domaćih kompanija. Debe
lo zaštićeni bankarskom tajnom, skriveni iza tzv. 'SKRBNIČKIH računa' raspolažu vlasničkim udjelima u gotovo svim hrvatskim tvrtkama.......NASTAVAK SLJEDI DOLJE, PA KO VOLI... Prema podacima SKDD-a, čak četvrtina svih dionica u zemlji u njihovim je rukama. Po grubim procjenama radi se o čak 76 milijardi kuna koje su zakonom sakrivene od javnosti, dioničara i svih sudionika na tržištu kapitala. Skoro da nema tvrtke u Hrvatskoj u čijem se vrhu vlasničke strukture ne nalaze skrbnički računi a iza kojih su skriveni tajni vlasnici. Dio njih je zasigurno legalan (fondovi i sl.) ali dio ih nedvojbeno pobuđuje sumnju. PRIMJERICE; Među deset najvećih dioničara Hrvatskog telekoma, četiri ih je skriveno iza računa o kojima skrbe PBZ i Splitska banka. Ukupno raspolažu s dionicama poduzeća vrijednim 12 milijardi kuna što iznosi nešto više od 9.
IGH Jure Radića ima četiri takva računa. Vode ih PBZ, Rba i Zaba. Posjeduju oko 7 posto vlasništva kompanije. Vrijedni su 7,7 milijuna kuna.
U Adrisu i Podravki ih je po dva. U Francku jedan, a u Petrokemiji tri.
Zanimljivo je da na popisu deset najvećih dioničara/suvlasnika tvrtke na 5. mjestu jasno stoji ime poduzetnika Nenada Bakića koji ima 3,1 posto udjela poduzeća. Njegov je novac međutim transparentno zarađen, prodajom portala MojPosao i s njim povezanih tvrtki.
No, tko se krije iza tri skrbnička računa koja zajedno imaju više dionica od njega, ostaje nepoznato. Ljudi su to koji raspolažu s 25 milijuna kuna i čije bi interese vrijedilo znati s obzirom da se vlada dvoumi oko prodaje te kompanije.... nastavak dolje...
Prikaži još ↓
KV
Korbar Vlado
19.12.2014.
Odustani
nastavak 2... Sad INA. U INI je takvih računa također četiri. Zanimljivo je da je čak i Mađarski MOL, najveći pojedinačni vlasnik (47,26 posto) skriven iza skrb
ničkog računa Zagrebačke banke.
Inače, među 10 najvećih dioničara te banke također se nalazi jedan takav račun. Posjeduje 318 .817 dionica Zabe odnosno 0,10 posto vlasništva a vodi ga PBZ.... Zbog skučenosti s vremenom malo više o INA-i kasnije.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .