Osim simbola kršćanstva, ovaj je element ujedno dio mnogih kolekcija nakita koji izlaze iz područja religiozne tematike. No često se referira na samu vjeru, dolazi u niz raznih varijanti
Simbol križa u svijetu nakita: Nekada ga je nosila i Madonna, uz eteričnu odjeću od tila
Križ je jedan od najprisutnijih simbola u povijesti čovječanstva. Iako je već više od dva tisućljeća univerzalni simbol kršćanske vjere, prvi puta pojavljuje se mnogo ranije. Naime, slike s motivom križa pronađene su u iskopinama naselja iz kamenog doba, radi čega se pretpostavlja da je čak i onda imao sveto značenje. U svijetu nakita oduvijek ima posebno mjesto.
Povezan je, dakle, s mnoštvom obreda, mitova, legendi, rituala i praznovjerja. No, tijekom svoje bogate povijesti u mnogim je kulturama bio dio ukrašavanja, a onda se pojavio i kao element na kovanicama. Nalazimo ga uglavnom na ogrlicama i prstenju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Jedan od najpoznatijih modela križeva i danas je 'bizantski križ', koji se na krajevima širi, ima zadebljanje, a mnogi su ga kroz povijest koristili kao visoko ukrašeni element na odjeći. Dijamanti, biseri i druge ljepote dio su svijeta nakita već stoljećima.
U srednjem vijeku, nakon propasti Zapadnog Rimskog Carstva, mnogi su križ nosili kao talisman, vjerujući da će im donijeti spasenje te da će od njih otjerati zle duhove i smrt.
Posebno je popularan križ kao element ukrašavanja postao tijekom pandemije kuge u 14. stoljeću, kad je od nje umrlo do oko 200 milijuna ljudi. Mnogi su smatrali da će ih taj element štititi od zlih duhova, odnosno bolesti.
Osim osnovnog elementa, kroz stoljeća nakon Srednjeg Vijeka pojavljuju se križevi ukrašeni ne samo biserima, već i raznim skupim kamenjem, kao element bogatstva.
Brojne dame iz visokog društva i supruge bogatih trgovaca dale su se slikati s ukrasima poput tog, bio je to reprezentativni primjerak nečega što vrijedi čuvati. Osim toga, nakit poput ovog bio je dokaz pripadnosti određenom sloju društva, kako bi se odmah znalo tko je tko u društvu.
I u britanskoj monarhiji križ ima posebno mjesto - uz žezlo se na kruni vladara nalazi od 1661. godine. No ovaj element dobio je s vremenom i dijamant Cullinan, postavljen je uz križ i žezlo, 1910. godine za potrebe krunidbe Georgea V.
Općenito je nakit, kao i mnogi drugi modni elementi i materijali, kroz povijest označavao ekonomsko stanje osobe koja ga nosi, bio je to jedan od 'dokaza' bogatstva. Što je ukras bilo teže napraviti, to je njegova vrijednost bila veća.
Zato danas vidimo raskošne križeve na slikama starih majstora, kako ukrašavaju dekolte ili haljinu određene dame.
Tijekom prošloga stoljeća, element ulazi u svakodnevicu dame, ponajprije kao dio seta, odnosno kompleta. U modi su bile kombinacije ogrlice, naušnica i narukvice od istog materijala, kako bi sve skupa bilo usklađeno.
Madonna je jedna od ikona iz svijeta glazbe koja je nosila križ na razne načine, još tijekom osamdesetih na početku karijere. Njezin je izričaj bio mješavina raznih stilova, a u njih je ubacila i religijske elemente kao što je križ.
U devedesetima križ je ukrašen šljokicama, dio je svakodnevnog odijevanja, nerijetko su tu štras i drugi kičasti elementi.
Mnogi su dizajneri koristili križ kao element na odjeći, donoseći glamur Bizanta u novom, modernom izdanju. Kao da su komad nakita našili na odjeću. Trend je potaknula Anna Wintour, kad je 1998. godine, na svoju prvu naslovnicu američkog Voguea, stavila manekenku odjevenu u isprane traperice i glamuroznu jaknicu s potpisom Christian Lacroix. Bio je to do onda neviđeni stilski kontrast, totalno neočekivana kombinacija.
I grunge i goth su imali sklonost naglašavanja križa, ovdje dolazi do spoja karakterističnog elementa i crne boje, a od nakita ističu se i male trake za oko vrat te krojevi poput korzeta.
Danas je on jedan od elemenata, nose ga vjernici, ali i oni koji se žele ukrasiti vječito modernim elementom.
Popularan je u svijetu nakita, ima posebnu stilsku energiju te je tražen u varijantama od zlata i srebra te ukrašen dijamantima.