Pjevač Alen Marin oglasio se na svom Facebook profilu glede dodjele sredstava za održavanje koncerata u 2021. godini. Pojasnio je koliko košta veća produkcija i zamolio sve da ne donose zaključke naprečac
'Zar mislite da bi Bare, Grašo i ostali samo stavili lovu u džep?'
Ovog tjedna nastala je drama na društvenim mrežama zbog novčanih iznosa koji su dodijeljeni u sklopu natječaja 'Jer svirati se mora'. Komentiralo se kako nije pošteno da veliki pjevači poput Petra Graše, Nine Badrić, Tonyja Cetinskog stave u džep oko nekoliko stotina tisuća kuna. Kako bi pojasnili o čemu se radi, brzo su se oglasili iz Hrvatske glazbene unije.
POGLEDAJTE VIDEO: Poznati ostali bez prihoda
Pokretanje videa...
- Glazbenici od spomenutog natječaja neće dobiti ništa, niti jednu lipu. Ta sredstva su namijenjena organizaciji koncerata i pokrivanju produkcijskih troškova (najam prostora, tehnike, razglas, rasvjeta, zaštitarska služba, covid mjere, dezinfekcijska sredstva i sl.). Na taj način se prioritetno pomaže onima koji nisu glazbenici, već mnogobrojne prateće djelatnosti nužne za funkcioniranje glazbene djelatnosti koji također moraju prehraniti svoje obitelji - pojašnjavaju iz Hrvatske glazbene unije. Oglasio se i frontmen grupe Kojoti, Alen Marin (49).
- Sad kad vidim kako se digla kuka i motika drago mi je da smo (Kojoti) toliko smotani da nam je uspio promaknuti natječaj za dodjelu sredstava za održavanje koncerata u 2021. Zar stvarno netko vjeruje da će Bare, Mrle ili Grašo ili Houra, svejedno tko, staviti u džep sto, dvjesto tisuća kuna? Moš si mislit! - započeo je objavu na svom Facebook profilu pa nastavio:
- Što ste mislili koliko košta malo veća produkcija? Najam dvorane, pozornice, razglasa, rasvjete, pa programiranje inteligentne rasvjete i na velikim koncertima kreiranje video projekcija, transport, oglašavanje, zaštitarske službe, dezinficijensi, a netko mora i mjeriti temperaturu. Troškovi organizacije, beskrajne telefonijade i nebrojeni mailovi. Hiljadarke samo lete frit - frit - frit. Sigurno sam nešto i zaboravio u nabrajanju. I to sve nakon što nitko od njih nije mogao raditi najmanje šest mjeseci! Vjerujte mi, organizatori i glazbenici su uvijek na kraju reda za honorar. Zarade dobro oni koji napune Arenu ili Dom sportova, ali zašto da ne? Nije lako napuniti Arenu ni da podijelite ulaznice. I dalje se ne mogu načuditi manjku empatije prema cijeloj industriji zabave u zemlji "turističkoj velesili". I zaključivanju naprečac.
Hrvatska glazbena unija i Ministarstvo kulture i medija, istaknuli su, već mjesecima nastoje pomoći glazbenicima preživjeti period u kojem im je rad onemogućen.
- HGU trenutno pomaže i glazbenicima s područja koja su pogođena potresima, pomogli smo i našim kolegama glazbenicima iz HZSU-a, a pripremamo i dodatnu pomoć za one kojima je najpotrebnija - javljaju.