Metal, plastika i ostali elementi koji nemaju svojstva mekanog tekstila, za inovativnog su dizajnera bili veliki izazov, a danas je scenski stil glamurozan i raskošan upravo zahvaljujući njegovim idejama
Vizionar je u modu uveo metale i plastiku, najvažnija mu je bila mama, danas bi imao rođendan
Modni dizajner Francisco 'Paco' Rabaneda Cuervo, poznatiji kao Paco Rabanne, španjolski je autor koji je tijekom šezdesetih promijenio modnu scenu. Naime, sudjelovao je u stvaranju futurističkog stila te u stil uveo materijale koji se do onda nisu koristili u svijetu mode.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Rođen je 18. veljače 1934. u Saint Sebastianu u Španjolskoj, a najvažnija osoba u njegovu svijetu bila je njegova majka, inače glavna krojačica u španjolskom salonu Cristobala Balenciage, već tada značajnog svjetskog dizajnera. No, usred španjolskog rata pobjegli su u Pariz te je tamo Paco upisao studij arhitekture.
Uskoro je ušao u krug umjetnika i intelektualaca te se zaposlio u modnim salonima kako bi zaradio nešto novaca - dizajnirao je modne dodatke. Popis kuća za koje je radio uključuju i Givenchy, Dior te Balenciagu.
Godine 1965. započeo je svoju karijeru dizajnera predstavljanjem kolekcije od 12 suvremenih haljina koje je nazvao 'The Unwearables'. Među njima je i njegova prva plastična haljina, do tada nezamisliv odjevni predmet. Upravo je ta kolekcija prodrmala svijet mode te donijala nove, neočekivane materijale u svijet oblikovanja odjeće.
Vlastitu je modnu kuću otvorio 1966. te ubrzo postao poznat po korištenju nekonvencionalnih materijala poput metala, papira i plastike za svoje inovativnehaljine. Te su kreacije postale baza za današnju scensku odjeću.
Haljine od malih plastičnih i metalnih pločica povezanih lancima, oduševile su modni Pariz, tada uronjen u eleganciju i raskoš Diora i sličnih tradicionalnih autora. Neki od ovih inovativnih kostima danas se mogu vidjeti u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku (MoMA).
Tijekom šezdesetih Paco Rabanne je često radio i kao kostimograf za kino, kazalište i balet, njegova je kreativnost bila tetaralna, idealna za show. Uveo je još nešto - tijekom sedamdesetih njegove su manekenke bile i crnkinje, što je za ono vrijeme bilo neobično.
I na filmu je bio vrlo uspješan, odjenuo je Jane Fonda u legendarnom znanstveno-fantastičnom filmu 'Barbarella' iz 1968. godine.
Godine 1968. započela je suradnja s tvrtkom Puig, a kao rezultat toga predstavio je parfeme pod vlastitim imenom. Uskoro otvara čitavu tvornicu parfema u Chartresu u Francuskoj, a kreacija One Million danas ima kultni status.
Godine 1989. Paco Rabanne je nagrađen Zlatnim naprstkom na 1. Međunarodnom festivalu mode. Kolekcije je tijekom osamdesetih kreirao od naboranog papira, aluminijskih traka, grubih pamučnih ručnika, Perspexa, konfiguracija poput labirinta od patchwork kože, nojevog perja i resa za presvlake.
Početkom devedesetih svečano je otvorio svoj novi butik u ulici de Cherche Midi u Parizu. Arhitekt Eric Raffy dizajnirao je interijere temeljene na metalu i staklu.
Rabanne je bio i autor knjige 'Journey' koja je osobni prikaz njegove duhovne potrage te otkriva kako je sve to primijenio na svoj kreativni modni rad. Imao je i izložbu crteža, bavio se raznim umjetnostima.
Početkom milenija ukida uniseks brend Paco, a umjetnički direktor brenda postaje dizajner Patrick Robinson. Danas glavnu kreativnu ulogu u kompaniji ima Julien Dossena te nastavlja u smjeru dizajnera koji je primijenio svijet mode.
Paco Rabanne umro je nedavno, 2. veljače s 88 godina, u francuskom gradu Portsall.