Spisateljica Milana Vuković Runjić samo za ediciju 'Balkan Noira' napisala je svoj prvi krimić ‘Faraon iz Ilice je mrtav’, koji je moguće pronaći na kioscima i mondo.hr
'Velika mamina želja bila je da napišem kriminalistički roman'
Ona je jedna od omiljenih spisateljica, vodila je emisiju na televiziji, a svakodnevno odgovara na pisma i probleme čitatelja 24sata. Kaže kako piše od svoje osme godine, no prvi krimić napisala je tek sada. Milana se pridružila Hrvoju Šalkoviću i Velimiru Grgiću u drugom krugu fantastične edicije “Balkan Noir” koji je pokrenuo 24sata u suradnji s najboljim izdavačima. Prvi je krimić, čija se radnja odvija 1928., nazvala “Faraon iz Ilice je mrtav’
Café24: Napisali ste prvi krimić u karijeri. Što za Vas to znači?
To znači da je moja mama konačno zadovoljna. Otkad pišem (a pišem od svoje osme godine, kad sam napisala priču koja se zvala “Promjene”, o tome kako više nisam mala djevojčica, nego sam već odrasla), moli me da napišem nešto ‘napeto’, po mogućnosti s umorstvom ili dva.
Café24: Zašto ste se odlučili tek sada?
U ladici mi je još jedan roman s krimi-zapletom koji sam pisala tri godine, ali nisam zadovoljna. Htjela sam iznevjeriti očekivanja čitatelja pa se umorstvo desi tek u predzadnjem poglavlju. Poslije sam shvatila da krimić koji je cijeli priprema za ubojstvo baš i nije neki krimić.
Café24: Žene vole Vašu literaturu, a je li ‘Faraon’ krimić koji će posebno voljeti?
S obzirom na to da u mojem krimiću mlada žena otkriva tko je ubojica, a to će raditi i u nastavcima, mislim da će se svidjeti ženskoj publici, premda mi nije bila želja napisati ‘ženski krimić’. Ne dijelim književnost na ‘mušku’ i ‘žensku’.
Café24: Možete li nam otkriti barem dio radnje romana ‘Faraon iz Ilice je mrtav’?
U Zagrebu, početkom ljeta 1929., u prilično napeto političko vrijeme (nakon umorstva Stjepana Radića uvedena je Šestojanuarska diktatura, politički neistomišljenici se proganjaju, nerijetko muče i ubijaju), u gradu koji uporno živi kao da je sve u najboljem redu, dakle, zabave, koncerti na otvorenom, izložbe automobila, izbor za Miss Save…
Ubijen je poznati ‘prorok i vidovnjak’ koji je sebe zvao Keops-Ra, a budućnost je proricao iz karata i staklene kugle. Njega su, jer bio je veliki zavodnik, svi muževi u gradu mrzili, no policija nije osobito zainteresirana za nesretnog Keopsa-Ra te ubojicom proglašava njegova pomoćnika koji je pobjegao s novcem. Da priča nije uopće jednostavna, polako otkriva žena, jedna od posljednjih ‘faraonovih’ mušterija, po imenu Edvina Podolsky.
Café24:: Tko su glavni likovi?
Osim Edvine Podolsky, glavni je lik njezin stric, barun Gregor Podolsky, koji se brine nakon očeve smrti o njoj i o majci, detektiv Dimitrije Lapčević koji je iz svojih razloga poslan iz Beograda u Zagreb, bogata, stara gospođa Micika-Mitzy Terputz, koja tulumari kao da joj je dvadeset godina, te zgodan i bogat Sascha Ackermann, najpoželjniji gradski neženja. No mnogo je i stvarnih likova iz tog vremena, poput Ota Antoninija, urednika i ilustratora poznate revije Svijet, koja je iz tjedna u tjedan zagrebačke gospođe podučavala kako da izgledaju poput Parižanki, Oktavijana Miletića, slavnog, tada još mladog redatelja, zatim Janka Bedekovića, ozloglašenog šefa policije itd. Zagrebačkom ‘glamuru’ suprotstavljam bijedu života u siromašnim, radničkim četvrtima.
Novu Milaninu knjigu potražite na svim kioscima i mondo.hr za 49,90 kn.