Nismo očekivale da će u samo tri dana naš inbox biti pretrpan tisućama potresnih ispovijesti, a da će stranicu pratiti čak 36.000 ljudi, ispričale su djevojke koje anonimno objavljuju mučna svjedočanstva žena
'U 8 dana smo dobile više od 3000 ispovijesti zlostavljanih žena, pokušali su nas hakirati'
Otkako je glumica Milena Radulović optužila za silovanje uglednog beogradskog profesora glume i redatelja Miroslava Aleksića, na Facebook stranici pokrenuta je grupa 'Nisam tražila' koja je postala platforma koja povezuje tisuće žena iz cijele regije.
POGLEDAJTE VIDEO: I hrvatske glumice su progovorile o zlostavljanju
Pokretanje videa...
Tisuće traumatičnih priča dosad su podijelile četiri administratorice te stranice, a s obzirom na to da joj stalno prijete cyber napadi, ima i svoju web domenu. Policijske istrage su pokrenute, ona protiv Aleksića je u tijeku, a brojni fakulteti i škole pokrenule su i vlastite istrage, odnosno pozvali su studente da progovore o zlostavljanjima unutar tih institucija.
Jutarnji list razgovarao je s Asjom Krsmanović, Anom Tikvić, Nadine Mičić i Mateom Mavrak. To su četiri bivše studentice Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu, koje su i pokrenule čitavu stvar nakon mučne ispovijesti Milene Radulović.
Na Facebooku su ih pokušali zastrašiti, ali ne samo njih nego i sve one koji s javnosti dijele anonimne iskaze.
- Nismo očekivale da će u samo tri dana naš inbox biti pretrpan tisućama potresnih ispovijesti, a da će stranicu pratiti čak 36.000 ljudi. Ubrzo nakon toga, stranica je bila prijavljena i time je onemogućeno slanje poruka. Bilo je i pokušaja provaljivanja u naše privatne Facebook profile, ali i to smo riješile uspješno - ispričale su djevojke.
Dosad su, u osam dana, preko stranice 'Nisam tražila', dobile više od 3000 prijava za spolno zlostavljanje.
- Jasno nam je da je ovu temu u javnom prostoru pokrenula glumica i da su se zatim oglasile mnoge druge javne osobe, ali ne treba zaboraviti da je nasilje prisutno u svim društvenim sferama, u svim profesijama, kao što smo imali priliku vidjeti u anonimnim izjavama koje objavljujemo na našoj stranici. Upravo zato je važno da se ovoj temi pristupi na mnogo širi način te da se pokuša ustanoviti što je to u našim društvima što sprečava osobe da prijave nasilje. Važno nam je da se upotrebljava ispravna terminologija, da se ne koristi krinka novinarske objektivnosti za pokušaje relativiziranja slučajeva i da se osobama koje su doživjele nasilje da prostor da ispričaju svoja iskustva - zaključile su djevojke.
FOTO Georgini ne trebaju tange da bi privukla milijune lajkova: Pozirala u čizmama od 2000 €
KVIZ Znate li iz kojih zemalja ovi glazbenici dolaze? Svjetski su poznati, ali nisu iz SAD-a i UK-a
Mariji Šerifović prije koncerta u Osijeku stiglo 'XXL' iznenađenje