Na pisanici dimenzija 210X110 centimetara, u maniri naive radili su više od dva tjedna, po šest sati na dan. Obojica slikara, kako su nam rekli, sjećaju se kultne serije koja je Sigetec stavila na turističku kartu
Sigetec čuva sjećanje na kultnu seriju 'Gruntovčani': Oslikali su pisanicu, žele otvoriti i muzej
Znate kaj da ne bilo KUD-a Gruntovec i Sigečkog srca koji su već pred 12 let počeli davati skečove, hodati po svetu i podsećati ljude na to. Ne bi dolazili u Sigetec hoditi i turisti i slobodni namernici koji su po Sigecu sud iskavali gde budu kaj vidli kaj ima veze s Gruntovčani.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Pa evo se naša općina setila i Turistička zajednica kad drugi put dojdeju, budu se mogli slikati kod tog lepog jajca u sredini sela tu blizu cirkve i budu si mogli na opisnoj tabli prečitati ukratko kak je to se počelo u Sigecu s Gruntovčani - kazala nam je Milica Lukačinec, predsjednica Udruge i ujedno alfa i omega Sigečkog srca i KUD-a Gruntovčani, ispred velike pisanice oslikane motivima i likovima iz kultne serije 'Gruntovčani'.
Ona je u društvu slavnog Dudeka i Teteca, koje su utjelovili mještani Branko Korošec i Krešimir Lukačinec, sve objasnila stojeći ispred pisanice koju su oslikali slikari Stjepan Pongrac i Zdravko Šabarić. Na pisanici dimenzija 210X110 centimetara, u maniri naive radili su više od dva tjedna, po šest sati na dan. Obojica slikara, kako su nam rekli, sjećaju se kultne serije koja je Sigetec stavila na turističku kartu.
- Tetec, ti ve povedaj kaj nam još tu fali - upitao je Dudek, Teteca, koji se okrenuo prema pisanici na kojoj su naslikani glavni protagonisti serije čije je snimanje počelo 1975. godine.
- Tebe to zanima ili morti kog drugoga? Vidiš tu nam faliju Prsvetli i Regica, koji so se, kak je moderno - samo izolerali malo - odgovorio je Tetec.
Naime, unatrag 12 godina Gruntovčani i dalje žive ali u amaterskoj družini čiji su nam likovi prezentirali ispred sjajne pisanice dio raskoši koju oni i dalje prenose u svojim nastupima.
Sljedeći im je cilj da Općina Peteranec dopusti da se trg koji se nalazi pokraj Župne crkve sv. Marka evanđelista, prozove Gruntovčani. Općina Peteranec je financirala uređenje trga s 300.000 kuna i oslikavanje pisanice sa 20.000 kuna.
Turistička zajednica Koprivničko križevačke županije je 4.500 kuna platila spomen-ploču koja govori o ovoj kultnoj seriji, jer je ona proslavila ne samo žuapniju, već i cijelu Podravinu.
Udruga Sigečko srce, koja baštini ostavštinu Gruntovčana svake godine organizira Gruntovčanijadu, ali ove godine zbog korone je ona izostala.
Milica Lukačinec nam je rekla da postoji samo jedna kuća u Sigecu gdje je snimana serija i da će ju zato pokušati renovirati i konzervirati. Nadaju se da će se uz pomoć općine jednog dana pronaći novac kako bi se otvorio muzej u kojem će se oni stariji podsjetiti na omiljenu seriju, a oni kasnije rođeni na samom izvoru saznati sve informacije o ‘Gruntovčanima’ - omiljenoj tv-seriji koja se gledala u cijeloj Jugoslaviji. Kako kažu - od Triglava do Vardara.