Duško Tambača preminuo je 14. veljače u 78. godini, a najveći je trag ostavio u tradicionalnoj dalmatinskoj pjesmi
Scena se oprašta od pedagoga Duška Tambače: Vodio je čak 42 klape, skladao slavne napjeve
Obitelj, prijatelji i poznanici oprostili su se jučer od glazbenog pedagoga Duška Tambače koji je sahranjen na šibenskom groblju Kvanj. Preminuo je ranije ovaj tjedan u 78. godini.
Tambača je kao skladatelj, melograf, obrađivač, glazbeni pedagog, klapski voditelj te redovni član HDS-a ostavio ogroman trag na dalmatinskoj tradicionalnoj glazbi. Dobitnik je čak 18 glavnih nagrada žirija i publike na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu, čime je postao najnagrađivaniji klapski skladatelj. Poznat je i kao začetnik ženskog klapskog pjevanja.
Od njega su se na društvenim mrežama oprostili brojni kolege, kao i klape s kojima je nekada surađivao.
- Brojni članovi i voditelji ostavili su neizbrisivi trag u gotovo 75-godišnjoj povijesti KUDŽ-a 'Filip Dević'. Uvijek smo s posebnim ponosom isticali naše vrhunske voditelje bez kojih ni Devićeva povijest nebi bila takva kakva je. Jedan od takvih je sigurno maestro Duško Tambača pod čijim vodstvom su članice naše ženske klape postale apsolutne pobjednice Festivala dalmatinskih klapa Omiš 1993., odnosno osvojile su 1. nagradu žirija i 1. nagradu publike - napisali su iz udruge 'Filip Dević'.
U svojoj je dugoj karijeri bio je osnivač i voditelj čak 42 klape, a klapa Cambi, Šufit i Omiš samo su neke od njih. Posebni je trag ostavio napjevima na čakavskom narječju, gdje je uglazbio brojne stihove proslavljenih pjesnika poput Drago Ivanišević (Ka‘smo zdigli crjenu kapu na sikiru, Sudamja, Moj did, Maslina, Ča vridi …), Marin Franičević (Prid didovom slikon), Jure Franičević–Pločar (Zeleni škoju,..), Joško Božanić (Perušće besid) i mnogih drugih.
Osim tradicionalne glazbe, posebnu je ljubav gajio i prema sakralnim napjevima, te je obradio veći broj marijanskih, adventskih te božićnih napjeva Dalmacije. Odlikovan je redom Danice hrvatske sa likom Marka Marulića, nagrade grada Splita s klapom Lučica, Hrvatske glazbene unije, te Omiškog festivala dalmatinskih klapa.
Tambača je također bio član Hrvatskog društva skladatelja, Matice hrvatske i Hrvatske glazbene unije.