Od 1960. do danas glumac je odigrao više od 70 filmskih i televizijskih uloga, surađivao sa svim jugoslavenskim redateljima, a onda je krajem devedesetih i sam odlučio preuzeti režisersku palicu
Prošlo je dvije godine od smrti Samardžića: 'Bio je velikan...'
Prošlo je dvije godine od kad nas je napustio veliki glumac Ljubiša Samardžić. Samardžić zdravljem nije htio opterećivati javnost koja gotovo ništa nije znala o njegovim problemima sve do njegove hitne operacije mozga u prosincu 2016.
Smoki, kako mu je bio nadimak zbog lika mladića u filmu 'Pešćani grad', rodio se 19. studenog 1936. u Skoplju u obitelji rudara, a rano je ostao bez oca. Glumac je isticao kako je odrastao u čestitoj obitelji te da se divio majci koja ih je izvela na put s mizernom rudarskom penzijom.
- A bilo nas je troje djece. Iz takvog djetinjstva shvatio sam da siromaštvo nije najstrašnija stvar koja se može desiti u životu - rekao je svojedobno Samardžić. Ljubiša je upisao studij prava, no ubrzo je shvatio da mu gluma bolje leži. Tada mu je pomogao Bojan Stupica koji ga je s Pravnog fakulteta prebacio na beogradsku Akademiju dramskih umjetnosti.
Od 1960. do danas glumac je odigrao više od 70 filmskih i televizijskih uloga, surađivao sa svim jugoslavenskim redateljima, a onda je krajem devedesetih i sam odlučio preuzeti režisersku palicu.
Ljubiša je poznat po filmovima 'Spletka i ljubav', 'Igre na skelama', 'Prekobrojna', 'Pešćani grad' radi kojeg je zaradio nadimak Smoki, 'Desant na Drvar', 'Dani', 'Jutro', 'Smoki' i 'Bitka na Neretvi'. Samardžiću je prva nagrada bio Zlatni lav za ulogu u filmu 'Jutro' na Filmskom festivalu u Veneciji. Nakon toga je dobivao inozemne ponude, no odlučio je zadržati se u jugoslavenskoj kinematografiji.
- Nisam imao želju nastaviti karijeru u inozemstvu, smatrajući da mi je moja zemlja dovoljna inspiracija za daljnje uspjehe - objasnio je svojedobno Ljubiša za dnevni list Danas. Glumac je osvojio Zlatnu arenu na Festivalu igranog filma u Puli osvojio čak četiri puta.
- Pula je, mogu slobodno reći, mitsko mjesto filmskog stvaralaštva, a Vespazijanska arena Koloseum povijesti i kulture bivše Jugoslavije i Hrvatske. U njoj su se rađale zvijezde, poštovalo istinsko, kvalitetno stvaralaštvo, koje ni danas ne blijedi - hvalio je Samardžić istarski grad. Ljubiša je također osvojio nagradu publike na Internacionalnom filmskom festivalu u Palm Springsu za 'Nebesku udicu', a na Internacionalnom filmskom festivalu u Milanu osvojio je nagradu za debitantski film.