Obavijesti

Show

Komentari 1

Pogledali smo seriju 'Shogun' na Disneyju: Najspektakularnija serija u posljednjih par godina!

Pogledali smo seriju 'Shogun' na Disneyju: Najspektakularnija serija u posljednjih par godina!

Dok su roman i prva serija iz 1980. zanimljiv primjer amerikanizacije Japana, novi ‘Shogun’ dosljedna je japanizacija Clavellova bestselera

OCJENA: 8/10

(Disney) 

Deset epizoda američke serije “Shogun” druga je ekranizacija bestselera američkog pisca Jamesa Clavella izdanog 1975. Prva je snimljena 1980. s Richardom Chamberlainom i Toshirom Mifuneom u glavnim ulogama i bila je svjetski hit. Nova serija je također hit i mnogi je kritičari već sad proglašavaju jednom od najboljih ove godine.

Pripreman i sniman šest godina, od 2018., “Shogun” je jedan od najspektakularnijih TV projekata zadnjih godina. Nakon velikog uspjeha kod publike najavljene su još dvije sezone u kojima će autori serije, Rachel Kondo i Justin Marks, nastaviti priču koju je u svojem romanu dugom tisuću stranica James Clavell zasnovao na povijesnim činjenicama i licima iz japanske povijesti početkom 17. stoljeća. Junak romana je engleski moreplovac John Blackthorne (Cosmo Jarvis) koji s preživjelim ostatkom posade nizozemskoga trgovačkog broda dospije u zarobljeništvo jednog od petorice japanskih regenata, Yoshiija Toranage (Hiroyuki Sanada), koji umjesto maloljetnog nasljednika prijestolja vladaju Japanom. To je doba borbe za vlast između Toranage i njegova protivnika, regenta Ishide Kazunarija (Takehiro Hira), vladara grada i tvrđave Osake, kojeg sa svojom moćnom vojskom podržava majka nasljednika, Ochiba no Kata (Fumi Nikaido). Blackthorne se nađe u središtu političkih spletki, povezanih s trgovačkim i vjerskim interesima Portugala, jedine europske zemlje toga doba koja trguje s Japanom i koja krije to savezništvo.

Blackthorne namjerava preoteti Portugalu trgovački monopol u Japanu te otvoriti to unosno azijsko tržište Engleskoj i Europi. Portugalci to znaju i žele ga ubiti, a podržava ih dio japanske vladajuće i trgovačke elite. Blackthorne je svim stranama važan i zbog moćnih topova i vatrenog oružja koje je zaplijenjeno s njegova trgovačkog broda. Kad je izdan roman, James Clavell već je bio poznati holivudski scenarist, redatelj i producent, a na projektu serije iz 1980. spojio je dvije karijere. Osim što je bio autor predloška, bio je i producent “Shoguna”, birao je scenarista i glumce te presudno utjecao na razlike između romana i serije.

Izbačeni su dijelovi priče s japanskim licima i Blackthorne je još važniji junak nego u romanu. Dok su roman i prva serija zanimljiv primjer amerikanizacije Japana, nova serija je dosljedna japanizacija Clavella. Nema jednog junaka nego tri - Blackthornea, japanskog regenta Toranagu i plemkinju Mariko (Anna Sawai), ženu uglednog Toranagina samuraja, koja je katolkinja, zna portugalski i Blackthorneov je tumač. Tri junaka, jedan Englez i dvoje Japanaca, i tri jednako važna narativna gledišta nisu jedine promjene. U seriji iz 1980. glavni jezik je engleski, a japanski se ne prevodi jer ga glavni junak ne razumije, a s obzirom na to da je njegovo gledište jedino, jezik koji on ne razumije ne mora razumjeti ni gledatelj koji se s njime poistovjećuje. U novoj seriji uglavnom se govori japanski. Engleski jezik je strani gost japanskih domaćina. Perspektiva serije i gledatelja nije zapadnjačka nego japanska.

Englez Blackthorne nije samo jedan od triju glavnih junaka nego i svjedok, promatrač, tumač i kritičar japanskog društva i običaja. Najbolji primjer je Blackthorneov bijes koji ga obuzima kad gleda njemu neshvatljiv tradicionalni japanski odnos prema smrti. Smrt je jedan od glavnih motiva serije i u središtu je svega što se zbiva.

Svi Japanci o njoj govore i mnogi jedva čekaju da se ubiju. O smrti se govori ozbiljno i neozbiljno, olako i filozofski, ali nijedne sekunde serije bez svijesti svih japanskih lica o tome da je smrt jedino pravo rješenje za sve probleme - političke, ratne, mirnodopske, vladarske, podaničke, poslovne, bračne, obiteljske, ljubavne, roditeljske. To izluđuje Engleza Blackthornea koji ne može shvatiti zašto Japanci tako lako ubijaju druge i još lakše sami sebe.

Pogledali smo Netflixovu seriju 'Eric': Potraga rastrojenog oca za sinom (9) koji je nestao...
Pogledali smo Netflixovu seriju 'Eric': Potraga rastrojenog oca za sinom (9) koji je nestao...

Zašto Japanci tako malo cijene običan normalan živi život? Serija se peče u omotu smrti poput šunke u kruhu i nijedna scena serije ne ostavlja tu temu sirovu i nepečenu, nego je servira gledatelju narezanu i toplu. Za ljude sa Zapada to je morbidno, za Japance mjera svega najvažnijeg. Da bi mogao mirno živjeti, uči nas novi “Shogun”, pravi čovjek mora biti spreman mirno umrijeti. Svaki muškarac i svaka žena ima nož kojim, kad zatreba, može počiniti harakiri i bira “sekundanta” koji će njoj ili njemu odrubiti glavu. Stoga nije čudno da u takvoj zapadnjački pretjeranoj japanizaciji Clavella nema nimalo humora, a slijed ozbiljnih prizora povremeno stvara dojam ritualne monotonije. Serija nije savršena, ali je produkcijski čudesna. U odnosu na novu legendarna serija iz 1980. doima se poput šarenoga dječjeg vrtića u kojemu se manekenski dotjerani glumci igraju Japanaca. Čak i veliki Toshiro Mifune više sliči namrgođenom policajcu s ulice nego moćnom samurajskom regentu Toranagi. Novi “Shogun” je spektakularan, okrutan, uvjerljiv i narativno slojevit. Tri gledišta vladara, stranca i žrtve s kojih pratimo priču savršeno su usklađena, međusobno se nadopunjavaju i obogaćuju. Toranaga je vladar koji naoko ne želi vladati, a vlada svime i svima s mudrim mirom gubitnika. Stranac Blackthorne misli da zna što želi i to govori svima sve dok ne shvati da niti zna što želi, a još manje gdje želi živjeti. Najzanimljivije gledište je ono žensko plemkinje i žrtve Mariko. Njezin ljubavni odnos s Blackthorneom je potresan, a još potresnija je njezina tradicionalna smirena japanska odanost vladaru unatoč svim opasnostima.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Indira o bivšem suprugu: Rekao je da će me vratiti u svoj život, ako budem manje bezobrazna
MIRI JE POSVETILA I PJESMU

Indira o bivšem suprugu: Rekao je da će me vratiti u svoj život, ako budem manje bezobrazna

Tu je Miro koji me pazi, koji me čuva, koji je moja stijena, tu su moji dečki iz benda oni čuvaju svoju mamu Iru, tako da to ti je onako super lijepa priča, rekla je pjevačica Indira Levak