Osim pobjedničke izvedbe, sporne su za dio gledatelja bile i interpretacije američkog hip hop dua Outkast (Marko Braić) te rekonstrukcija hita 'Taki Taki', u kojem komičarka Marina Orsag 'glumi' pjevača Ozunu.
Pobjednica razljutila gledatelje: 'Kad će Hrvati shvatiti da je ovo rasizam? Probudite se, 2020. je'
Show 'Tvoje lice zvuči poznato' u nedjelju je nakon nekoliko mjeseci pauze ponovno započeo s emitiranjem, a pobijedila je mlada pjevačica Lu Jakelić (26) svojim utjelovljenjem hita američke pjevačice Ciare. No nakon pobjede pod povećalom je ponovno bila stara boljka ovo showa, s kojom se posljednjih godina produkcija susreće u svim zemljama u kojima se ova franšiza (Your Face Sounds Familiar) emitira. Dio nastupa izazvao je mnoštvo negativnih reakcija jer se ponovno u emisiji koristio tzv. blackface.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Radi se o interpretacijama prilikom kojih bijelci 'glume' tamnopute, a kampanja koja bi stala na kraj ovakvim nastupima sve je snažnija posljednjih godina i na ovom podneblju.
Na Zapadu su ovakve preobrazbe već neko vrijeme neprihvatljive, a dio gledatelja ne može se u komentarima na emisiju načuditi da produkciji još uvijek ništa nije sporno.
- Stvarno bi bilo super da, budući kakva je situacija u Americi, bojanje lica pjevača da izgledaju kao crnci se prestane raditi jer je rasistički i tko god da je to odobrio mora se malo bolje informirati. Moglo bi ovo sve i bez blackfacea - jedna je od mnogobrojnih kritika na emisiju.
Osim pobjedničke izvedbe, sporne su za dio gledatelja bile i interpretacije američkog hip hop dua Outkast (glumac Marko Braić) te rekonstrukcija videa lanjskog hita 'Taki Taki', u kojem je komičarka Marina Orsag na pozornici postala portorikanski reggaeton i latino pjevač Ozuna.
- Kad će Hrvati više shvatiti da je to krivo i direktno rasistički? Ovo je sramota za nacionalnu televiziju. U normalnom društvu ovo ne bi prošlo nezapaženo - pisali su revoltirani gledatelji, koji zaključuju i kako je nevjerojatno da se sve ovo događa u rujnu 2020.
Sve glasnija kampanja o neprihvatljivosti blackfacea povezana je s američkom poviješću, odnosno tzv. minstrel showovima. Radi se o obliku javnog nastupa starom dva stoljeća, a koji je zabavljao bijelce i robovlasnike. Njihov humor tada se uglavnom svodio na bojanje u crno za potrebe humorističnih skečeva, a prezentirao je Afroamerikance kao lijenčine, sluge i podčinjene superiornijim bijelim vlasnicima.
Ovakve nastupe stoga je u SAD-u danas nemoguće vidjeti, pogotovo ne na televiziji, a pojedini komičari poput vrlo popularnih Jimmyja Kimmela i Jimmyja Fallona za svoje su se ranije skečeve i blackface pošalice javno ispričali. Podršku je prilikom nedavnih protesta afroameričkoj zajednici u SAD-u odlučila tada pružiti i Hana Hadžiavdagić uz neizbježno bojanje u crno, no nije, čini se, najbolje razumjela problematiku pa je u svjetskim medijima podrugljivo završila u kategoriji viralnog hita.