Mnogi vjeruju da je Jugoslavija mogla pobijediti još 1985. kad je natjecanje bilo u Gothenburgu. Zbog obljetnice Titove smrti zorica Kondža nije nas smjela predstavljati
Odbijali pobjedu, lagali o dobi i htjeli nastupati goli s vukovima
Sada davne 1968. Jugoslavija je sve svoje glasove dala Španjolskoj te se govorilo da je tadašnjoj diktaturi pod Francom pomogla u iznenađujućoj pobjedi. Ni godinama poslije tračevi nisu stali. Pričalo se da je Franco podmitio žirije u cijeloj Europi kako bi popravio ugled Španjolske.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Britanci su bili na rubu pobune jer Cliff Richards i njegova “Congratulations” bili su tek drugi. Pobjedničke pjesme 1968. “La, la, la” i Massial odavno se nitko ne sjeća.
Već prvi Eurosong, 1956., imena “Grand Prix Eurovision de la Chanson”, bio je u švicarskom Luganu, a pobijedila je zemlja domaćin. Nadrljali su Luksemburžani jer, kako nisu poslali pjevača u Švicarsku, svoje su glasove prepustili švicarskim kolegama. No je li to bilo odlučujuće za pobjedu? Pjevačica Lys Assia je pobijedila tajnim glasovanjem žirija, a koja su mjesta zauzeli njezini kolege, do danas se nije doznalo.
Ksenija Urličić i danas smatra isto: ‘Pjesma ‘Marija Magdalena’ bila je najbolja te godine. Doris Dragović ukrali su pobjedu’
Eurosong bez šušura i skandala koji se godinama prepričavaju teško da bi tolike godine bio zanimljiv. No dignute nosove, podbadanja i razne smicalice kako bi se uopće došlo do Eurosonga pamti svaka država. Stariji poznavatelji i danas tvrde da je Jugoslavija svoju prvu pobjedu na Euroviziji mogla upisati već 1985., četiri godine prije Rive.
Na Jugoviziji u Splitu pobijedila je Zorica Kondža koja je u pratnji Josipa Gende pjevala “Pokoru”. Eurovizija je te godine bila dogovorena za 4. svibnja 1985., na petu godišnjicu smrti Josipa Broza Tita. Nikakvo pjevanje i glazbeno nadmetanje nije dolazilo u obzir na dan žalosti pa je Zorica Kondža ostala bez prilike da zapjeva u švedskom Gothenburgu.
Birthe Wilke I Gustav Winckler: Danski pjevački duo 1957. čitavih se jedanaest sekundi ljubio u izravnom prijenosu Eurovizije. Dotad je to bio najveći skandal u povijesti te manifestacije.
Izrael je 1980. trebao ugostiti Euroviziju, no dogovoreni datum bio je sporan jer se podudarao s Danom sjećanja. Zbog nesretnog datuma Eurovizija nije ni održana u Izraelu. Gotovo identična situacija odvila se samo četiri godine poslije. Ilanit je trebala nastupati s pjesmom “Balalaika”, ali je i treći put datum natjecanja bio sporan pa je Izrael ponovno preskočio natjecanje.
Stariji fanovi pamte i “Vaš šlager sezone” čije je posljednje izdanje, ono iz 1999., ujedno je bilo i izbor BiH za Eurosong. Natjecanje je okončano nadmoćnom pobjedom grupe Hari Mata Hari s pjesmom “Starac i more”. Taman kad je Hari počeo pripreme za Jeruzalem i Eurosong, uslijedilo je bolno otkriće da je frontmen grupe - Hari Varešanović - prije desetak godina pjesmu prodao u Finsku, gdje je i izvedena. “Starac i more” je diskvalificirana, a umjesto nje u Izrael je otišao Dino Merlin koji je u duetu s Francuskinjom Beatrice osvojio sedmo mjesto.
Najveći skandal do tad bio je 1957. kad se danski pjevački duo Birthe Wilke i Gustav Winckler čitavih jedanaest sekundi ljubio u izravnom prijenosu Eurovizije. Uslijedila je i 1969. kad su Španjolska, Velika Britanija, Nizozemska i Francuska pobijedile zahvaljujući promjenama pravilnika za dodjelu bodova. Nakon skandala pravila bodovanja morala su se promijeniti. Austrija se tada povukla iz natjecanja na dvije godine.
Zorica Kondža: Pobijedila je 1985. na Jugoviziji u Splitu, no Eurovizija je te godine bila na godišnjicu smrti Josipa Broza Tita pa Zorica nije imala prilike pjevati u Švedskoj
Arapske radiotelevizije 1987. bojkotiraju sudjelovanje Izraela tako što tijekom svakog pojavljivanja predstavnika te zemlje uključuju reklamu. Izrael je te godine pobijedio, a samo se Jordan do kraja držao bojkota i na svoju ruku Belgiju proglasio pobjednicom.
Godinu dana prije belgijska pjevačica Sandra Kim sa samo 13 godina postala je najmlađa pobjednica u povijesti Eurosonga. Njezin menadžment je lagao da joj je 15 godina. Djevojčicu nisu diskvalificirali, ali nakon toga je pomaknuta dobna granica na 16 godina.
Stephane & 3G: Gruzijske predstavnike diskvalificirali su 2009. zbog toga što je pjesma “We Don’t Wanna Put In” previše zvučala kao poruka ruskom predsjedniku Putinu. Gruzija i Rusija bile su tad u vojnom sukobu.
Ni jedini pobjednici Eurovizije, Rajko Dujmić i grupa Riva, nisu bili pošteđeni skandala. Javnost je bila šokirana što te 1990. u zagrebačkom Lisinskom nije bilo stolca u prvom redu za autora pobjedničke pjesme niti je Riva s “Rock Me” otvorila zagrebački Eurosong. Emilija Kokić rekla je kako se i danas osjeća kao da su joj ukrali nešto važno, a Dujmić da nije bilo mjesta u prvom redu jer se širila bina?!
Prvi transrodni muškarac koji je pjevao na Eurosongu bio je Izraelac umjetničkog imena Dana International. Pobijedio s pjesmom “Diva” 1998. godine na natjecanju u Birminghamu unatoč glasnom prosvjedovanju ultraortodoksnih židova.
Andreas Kümmert: Pobijedio je 2015. na njemačkom natjecanju. Zahvalio se publici i pobijedio. Na Eurosong je otišla Ann Sophie, a iako se plasirala u finale, prema glasovima publike završila je na posljednjemu mjestu
Ukrajinski komičar i pjevač Andrij Mikajlovič Danilko, poznatiji kao Verka Serdočka, 2007. je odjeven kao žena osvojio drugo mjesto na Eurosongu u Finskoj.
Još jedan transseksualac slavio je 2014., kad Hrvatska nije imala svojeg predstavnika na Eurosongu. Thomas Neuwirth nastupio je kao Conchita Wurst. Nazivali su ga “bradatom pjevačicom” i “kraljicom Europe”.
Conchita Wurst: Austrijanac Thomas Neuwirth nastupio je kao svoj alter ego Cochita i pobijedio 2014. u Danskoj. Bilo je to jedno od najneizvjesnijih natjecanja. Bila je to i prva pobjeda Austrije, nakon davne 1966.
Predstavnik Bjelorusije Ivan Saša 2016. godine je poželio na pozornici u Stockholmu nastupiti potpuno gol kako bi gledateljima dočarao smisao svoje pjesme “Help you fly”, koja govori o slobodi. Osim toga, htio je dovesti i vuka da pokaže zajedništvo čovjeka i prirode. Na kraju je odjenuo bijelo odijelo, a dugu plavu kosu svezao u rep, dok su vukovi trčkarali na videozidu iza njega.
Prisjetite se još nekih skandala koji su obilježili Eurosong:
2010. - Nije prošao niti prvi refren pjesme, a Jimmy Jump, koji je inače poznati ekscentrik i koji je poznat po upadima u razne televizijske prijenose, izašao je iz publike i stupio na scenu, te se pokušao uklopiti u scenski nastup
Sandra Kim: Sa samo 13 godina bila je najmlađa pobjednica u povijesti Eurovizije. Njezin menadžment lagao je da ima 15 godina i prijavio je s pjesmom ‘J’aime la vie’. Nisu je diskvalificirali, ali su od iduće godine podignuli granicu na 16.
1978. - izraelski klasik 'A-Ba-Ni-Bi' kojeg su izveli Izhar Cohen i Alphabeta rasturili su i odnijeli pobjedu s ogromnih 157 bodova. Popularnost showa je tada bila toliko velika da su Eurosong čak prenosile i neke bliskoistočne zemlje. No, uspjeh Izraela nije dobro prošao u Jordanu, gdje je čak prekinuto emitiranje. Na TV ekranima se pojavila slika žutih narcisa, a nakon toga su jordanske televizijske glavešine proglasile Belgiju službenim pobjednikom, iako se zapravo našla na drugom mjestu
Dana International: Transseksualna pop diva iz Izraela pobijedila je na Eurosongu 1998. s pjesmom ‘Diva’. Natjecala se i 2011.
VIDI OVO: 5 najgorih stvari koje ti se mogu dogoditi za vrijeme seksa