Johnnyja i mene neke cure su pozvale da idemo k njima. Štulić je odgovorio da može ako imaju za ‘duvat’ ... Na tulumu svi su već bili pijani, a cure su se počele skidati, ali on je u kutu čitao knjigu, priča nam Pađen
Nikad viđene fotke: Skidale su se pred Štulićem pa tulumarili
U Jugoslaviji su ‘70-ih i ‘80-ih samo tri čovjeka smjela nositi bijelo odijelo. Bili su to Tito i dva Gorana: Goran Milić i Goran Bregović. Bregović je prvi pokazao kako se od rocka može napraviti industrija, tvornica novca i slave. Šef beogradske milicije mislio je da će koncert Bijelog dugmeta na Hajdučkoj česmi moći osiguravati desetak njegovih ljudi, a na koncert je došlo između 70.000 i 100.000 ljudi... Nakon Titove smrti 1980. scena je eksplodirala od slobode i kreativnosti, kakva nikad prije i nikad kasnije nije viđena. Prljavo kazalište pjevalo je “Ja sam za slobodnu mušku ljubav”, Idoli su bili slavni s “Maljčikima” i “Retko te viđam sa devojkama...”, dok je Johnny Štulić punio klubove pjevušeći o Poljskoj. “Gdanjsk osamdesete, kad je jesen rekla ne, Gdanjsk osamdesete, držali smo palčeve. Rudari, studenti, brodogradilište, svi mi... Poljska nije nikad, nije nikad dala kvislinga...”. Njegovi portreti, koje su radili Mio Vesović i Igor CC Kelčec ušli su u povijest s njim. Nitko ga se nije usudio privesti zbog subverzije, kao što se dogodilo Zabranjenom pušenju, čija je doskočica “crko Maršal” ušla u narodnu predaju pa se i danas koristi kad god crkne neka sprava, dok je stih Bore Đorđevića “za ideale ginu budale” postao poslovica. Novi val, pastirski rok, sve je to povijest, ona prava, velika, koncentrirana, koja se ne zaboravlja jer utiskuje najdublje pečate. Ukratko, tko nije osjetio duh tog vremena, ima za čime žaliti...
U prvom nastavku serijala Kultni rock bendovi donosimo nikad objavljene priče o Azri i Johnnyju Štuliću.
Azra je bila na vrhuncu slave, tulumi česti...
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Hodali smo Johnny i ja Šubićevom ulicom u Zagrebu, kad nas je prepoznalo pet cura. Pozvale su nas da idemo s njima, a on je odgovorio da može samo ako imaju za ‘duvat’ i ako ne moramo je... Na jednom od tuluma svi su već bili pijani, a cure su se počele skidati, ali on je koncentrirano u kutu čitao knjigu - prisjetio se Pađen.
Opisuje ga kao izuzetno korektnog i pedantnog cimera.
- Bio je jako uredan, uredniji od svih žena koje su prošle kroz moj stan. Imao je izuzetne higijenske navike. Da je još znao kuhati, možda bih ga i oženio - nasmijao se Pađen.
Svemu lijepom dođe kraj, pa tako i tome. Bend se krajem osamdesetih počeo raspadati, a rat ga je dokrajčio. Johnny je opet otišao u Nizozemsku.
- Ja sam otišao malo prije, osjećao sam da sam završio ciklus. Imao je u planu snimiti još jedan album, sevdah, i nudio mi je postotak samo da ‘pazim’ da sve bude u redu. Nisam ni trebao svirati. Bio bi to najlakše zarađeni novac. Ali to se nije dogodilo - otkrio nam je Pađen.
Ekskluzivne fotografije benda i detalje neispričanih priča pročitajte u subotnjem tiskanom izdanju 24sata.
Imate li svoje super fotografije s koncerata kultnih bendova? Šaljite ih na mail reporter@24sata.hr. Najbolje nagrađujemo!
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...