Predstava satirizira i ironizira mane današnjeg Splita i Dalmacije u kojima će se mnogi prepoznati. Izvrsnu glumačku postavu kao rođenu za ovu predstavu čine Ana Gruica, Mia Vladović i Ana Uršula Najev...
Najgledanija splitska predstava gostuje u Opatiji i Zagrebu
Cabaret Splićanke autora i redatelja Ivana Lea Leme, jedna od najpopularnijih splitskih predstava posljednjeg desetljeća koju je u Splitu pogledalo više od 13 000 ljudi, 18. ožujka ju u Centru Gervais u Opatiji, a 19. ožujka u Vidri, u Zagrebu.
Cabaret Splićanke omnibus je od pet ispovjednih priča Splićanki ispričanih u maniri stand up komedije s pratećom pjesmom i glamuroznom plesnom točkom u koreografiji svjetski poznatog Lea Mujića. Predstava satirizira i ironizira mane današnjeg Splita i Dalmacije u kojima će se mnogi prepoznati. Izvrsnu glumačku postavu kao rođenu za ovu predstavu čine Ana Gruica, Nada Kovačević, Lidija Florijan, Mia Vladović i Ana Uršula Najev.
- Iznimno je glumački i kondicijski zahtjeva predstava, i koliko je to otegotna okolnost, toliko me i veseli svaki put dotaknuti i gurati svoje limite u želji za što boljom izvedbom - rekla je Ana Grujica koja je za ovu predstavu posebno vezana.
- Prvenstveno zato jer sam na sceni od 2005., tako da se Splićanke provlače kroz pola moga glumačkog života. Sve predstave dolaze i odlaze, samo Splićanke ostaju - rekla je Grujica te dodala:
- Split je oduvijek bio dio zanimljivog geografskog položaja. Spoj Italije i Turske u srcu Mediterana. Spoj istoka i zapada. I ta dualnosti se i danas jasno vidi. Jak sudar onoga što bismo htjeli i onoga što jesmo vidljiv je na svakom koraku. I u odnosu prema poslu, obitelji, ženama, djeci i prijateljima. Svaka od tih silnica ima svoje prednosti i mane. Do pojedinca je što će iz tog bunara tko zagrabiti.
Tajnu uspjeha ovog Cabareta komentirala je i Nada Kovačević koja glumi profesoricu glazbene kulture kojoj se ne sviđa ukus današnje djece odnos.
- Upravo moj lik zastupa vrijednosti staroga Splita. Cabaret Splićanke su predstava koja ima svoju trajnan odnos sa publikom. Tajna je u oku, uhu i srcu gledatelja. Naime, većina ljudi uživa gledati ovu predstavu, neki čak više puta - rekla je.
Autor i režiser 'Splićanki' Ivan Leo Lemu kaže kako je ova predstava postoji iz nekoliko razloga. Prvi razlog je pokušaj skromnog doprinosa amortiziranju i anuliranju patrijarhalnih naivnosti koje još zapljuskuju obale grada i društva. Predstava također pokušava pomoći borbi protiv raznih strahova i inhibicija kojima opterećujemo um i srce. Uz to, cilj je bio i oraspoložiti kako sebe tako i publiku jer smo sve mrgodniji i mrgodniji.
- A to stvarno nema smisla pošto će na kraju sve biti u redu. I u našoj scenskoj igri i u igri života. I nadasve, Cabaret Splićanke posvećen je Splićankama! One su mediteranske kraljice i lipo ih je vidit nasmijane i inspirirane - komentirao je Lemo.