Otkako se klub ponovno otvorio u svibnju prošle godine do danas, u Močvari je koncerte održalo 106 izvođača, a organizirali su i sedam filmskih večeri, sedam književnih večeri, dvije izložbe i 11 slušaona
Močvara je tijekom pandemije imala više od 100 koncerata i brojne filmske i književne večeri
Prije točno godinu dana u zagrebačkoj Močvari se pripremao još jedan koncert, trebali su nastupati grupa Marinada, ŠećeЯ i Ivan Judaš, no sve je otkazano zbog vijesti o početku lockdowna. Koncert se naposljetku održao virtualno.
Nakon tog, kako ističu, "probijanja leda", Močvara je nastavila s tom praksom i online program imali su svakog tjedna. U prva tri mjeseca organizirali su čak 67 koncerata, dvije kazališne predstave, tri tribine, tri filmska programa i pet slušaona tijekom kojih su DJ-evi puštali glazbu od doma.
Kako poručuju iz tog zagrebačkog kluba, bilo je bitno dati izvođačima priliku da nastupaju, ali i da publika i sama Močvara nastavi sa svojim programom.
Krajem svibnja, kada su epidemiološke mjere relaksirane, Močvara je ponovno otvorila svoja vrata, ali za samo određen broj ljudi. Ističu kako se radi o uvjetima u kojima je nemoguće komercijalno opstati.
- Nimalo nas ne čudi kako su mnogi naši dragi kolege, voditelji srodnih alternativnih klubova, bili primorani zaključati svoja vrata, a mnogi se, na žalost, nisu ni do danas otvorili ili oporavili od ovog šoka - poručuju. Močvara je nastavila neumorno raditi i kada su mjere ponovno postrožene krajem studenog. Ipak, kulturna događanja nisu bila obustavljena, već samo smanjena na sedam ljudi po kvadratu.
Nastavili su raditi koncerte, predstave, tribine, a neki od programa su i streamani online kako bi ih približili što većoj publici. Šank su, zbog mjera, ipak morali zatvoriti.
Otkako se klub ponovno otvorio u svibnju prošle godine do danas, u Močvari je koncerte održalo 106 izvođača, a organizirali su i sedam filmskih večeri, sedam književnih večeri, dvije izložbe i 11 slušaona. Tijekom dana su prostor koristili umjetnici kao svoje rezidencije, ali su se organizirali i različiti kvizovi, sajmovi ploča i stripova, kao i brojne radionice.
- Izgleda da je ova protekla godina izrazito defetistički djelovala na mnoge ljude te ih odviknula od živih svirki, druženja i socijalizacije pa nastavak svog rada i u drugoj pandemijskoj godini doživljavamo kao svojevrsnu mentalnu higijenu – nastavak borbe za dostojanstveni (sub)kulturni život unutar kojeg u potpunosti poštujemo sve nametnute epidemiološke mjere ali, isto tako, odbijamo biti pretvoreni u online stvorenja zarobljena u virtualnom okruženju - poručuju.