Osim najvažnije nagrade britanske filmske akademije, Firth se za ulogu mucavog kralja Georgea VI u filmu 'Kraljev govor' vratio s Oscarom, ali i s još skoro 30-ak nagrada s raznih festivala
Kad je upoznao ljubav svog života, počeo je nizati nagrade
Tijekom karijere Colin Firth (57) nanizao je mnogo upečatljivih uloga, no ženski dio publike vjerojatno ga najviše pamti po dvjema.
Jedna od njih je Fitzwilliama Darcyja u TV seriji 'Ponos i predrasude' snimljenoj prema hit-knjizi Jane Austen. Druga je uloga Fitzwilliamovog prezimenjaka – Marka Darcyja u dva nastavka romantične komedije 'Dnevnik Bridget Jones' i 'Bridget Jones: Na rubu pameti'.
Colin Andrew Firth rođen je 10. rujna 1960. godine u Grayshottu kao jedno od troje djece u obitelji intelektualaca. Otac David bio je profesor povijesti, majka Shirley predavala je komparativnu religiju, a posao ih je odveo u Nigeriju gdje je obitelj živjela do Colinove 11. godine života.
Unatoč skromnom životu, po povratku u Englesku djeci su željeli omogućiti što kvalitetnije obrazovanje, ali je Colin izabrao svoj životni put vrlo rano. Da bi izbjegao maltretiranje i omalovažavanje zbog drugačijeg nalaska, brzo je naučio sleng kojim je govorilo njegovo društvo iz razreda i glumio da nije previše zainteresiran za školu.
S 18 se odselio u London kako bi glumio
Kako je jednom priznao – kod kuće bi pročitao lektiru, ali ne bi napisao zadaću. Toliko je dobro odglumio propalicu da je na završnom ispitu morao ići na popravni iz engleskog.
S 14 godina već je jasno svima dao do znanja da želi postati glumac, pa je s 18 odselio u London i pridružio se Nacionalnom kazalištu mladih, a poznanstva koja je tamo stekao pomogla su mu da dobije poslove od kojih je zarađivao za džeparac. Tako je neko vrijeme radio kao garderobijer, a onda se 1979. godine upisao i u London Drama Centre. Tri godine je marljivo studirao i brusio glumačke vještine u kazališnim predstavama poput 'Kralja Leara', 'Mačke na vrućem limenom krovu', i naravno u 'Hamletu'.
Tom ulogom zapeo je za oko agentima koji su mu ponudili prvu ulogu na West Endu. Uskočio je u predstavu umjesto Danela Day-Lewisa u ulozi Guya Benneta u predstavi 'Another Country', a onda su mu ponudili da istu ulogu odigra i u filmskoj adaptaciji koja je dobila nekoliko nominacija za BAFTA-u.
Živio je s Meg Tilly u kamp-prikolici
Tijekom 80-ih uglavnom je igrao u televizijskim filmovima, a uloga u 'Valmontu' koju mu je dodijelio Miloš Forman (85) preokrenut će njegov privatni život naopačke. Na setu je upoznao vršnjakinju, glumicu Meg Tilly (57), i ludo se zaljubio.
Toliko ludo da se s njom i dvoje njezine djece iz prvog braka preselio u Kanadu, nedaleko Vancouvera gdje su godinama živjeli u kamp-prikolici parkiranoj u šumi, odvojeni od svijeta. Posvojio je njezinu djecu i 1990. dobio s Meg i sina Williama. Oboje su tvrdili da su pronašli ljubav svog života.
Meg je u to vrijeme već bila poznata. Za ulogu u filmu 'Agnes of Gold' bila je nominirana za Oscara, a osvojila je i Zlatni globus. Za glumu se odlučila u 17. godini života, nakon što je na satovima baleta zaradila ozljedu nakon nezgodnog pada. No uz glumu posvetila se i pisanju knjiga, a u jednoj od njih opisala je svoje traume iz djetinjstva. Odrasla je u kanadskom selu u siromašnoj obitelji u kojoj se sjeća da su često na jelovniku imali vjeverice, a jednom čak i čegrtušu.
Majka joj se preudala a poočim je počeo seksualno zlostavljati Meg već u ranoj tinejdžerskoj dobi. Zbog 'lošeg ponašanja' nerjetko ju je tjerao da spava izvan kuće. Sve to primoralo ju je da vrlo mlada napusti obiteljsku kuću i otputi se u samostalni život.
Nije ju odmah 'bacio na koljena'
Colin se, kako je rekao, zaljubio u Meg čim ju je vidio. A bilo je to 1988. godine na setu filma 'Valmont' kojeg je režirao Miloš Forman prema romanu 'Opasne veze'.
- Taj film imat će zauvijek posebno mjesto u mojem srcu. Tu sam upoznao Meg i odmah se zaljubio u nju. Ali njoj je trebalo nešto više vremena da me zavoli. Nisam ju od prve bacio na koljena. Ali pomoglo je što smo snimali ljubavne scene u Parizu i Bordeauxu. Francuski gradovi imaju posebnu magiju i to mi je vjerojatno i pomoglo da osvojim srce ove predivne žene - rekao je jednom.
U početku veze živjeli su u njezinom domu u Los Angelesu, gdje je prije toga bila u braku s producentom Timom Zinnemanom (77) s kojim je dobila dvoje djece. No onda se poželjela vratiti tamo odakle je pobjegla – u kanadsku šumu da bi, kako je rekla, odgajala djecu u 'normalnoj' sredini.
- Dom nam je bio u gustoj šumi Britanske Kolumbije, na obroncima planine i imali smo osjećaj da miljama oko nas nema nikoga - opisao je jednom Colin koji je prihvaćao najteže poslove da bi prehranio obitelj.
Ljubav prema glumi bila je jača
Kad je sin Will navršio dvije godine, Firth je odlučio vratiti se u London da bi mogao odlaziti na audicije i dobivati uloge. Kad nije radio, vraćao bi se obitelji u kamp-kućicu. Ipak, njegova ljubav prema glumi presudila je ovom nevjenčanom braku.
Kad joj je Firth priopćio da više ne može nastaviti ovakav život Meg je bila slomljena. Ništa bolje nije se osjećao ni Firth. Silno je patio za djecom, naročito za sinom Willom i mjesecima mu je svaku večer preko telefona čitao priče za laku noć.
Na pitanje kako je završila ta veza i kako se tad osjećao, jednom je odgovorio:
- Četiri godine bilo smo intenzivno zajedno. Zamislite da s nekim živite četiri godine u divljini i malo kad viđate druge ljude. Ali u jednom trenutku počeo mi je nedostajati London. Dvije godine nisam radio ono što najviše volim na svijetu. Umjesto da sam glumio, posvetio sam se obitelji i radio najteže fizičke poslove, pa čak bio i drvosječa. Odvojio sam se od glume u trenutku kad sam počeo dobivati uloge. To je bio jedan od razloga zašto sam se vratio u Englesku.
Danas Meg izbjegava javnost i živi prilično smirenim obiteljskim životom. Kako je rekla, najviše voli peći kolače i pisati knjige.
- Ponekad mislim da sam snažnija nego što bih željela biti. Moj suprug Don Calame je fenomenalan čovjek, ali isto kao i ja, izbjegava bilo kakav glamur. Piše knjige za tinejdžere i voli, baš poput mene, imati mir i privatnost.
Kratka afera s kolegicom
O Colinu Firthu nerado govori i jedino kaže da su ostlali prijatelji. Ali o njihovoj vezi, osim njih dvoje, teško da itko zna ikakve detalje.
Firth je 1994. dobio ulogu u BBC-evoj TV-seriji 'Ponos i predrasude'. Na setu je upoznao sedam godina mlađu Jennifer Ehle (47), glumicu koja je igrala njegovu ljubav Elizabeth Bennett. Zaljubio se u Jennifer i prohodali su odmah na setu. No, ova veza bila je zapravo tek kratki predah nakon burne ljubavi s Meg Tilly.
- Sve u vezi te naše veze bilo je neočekivano - rekla je Jennifer Ehle.
- Do uloge u 'Ponosu i predrasudama' bila sam članica kazališne trupe Royal Shakespeare Company i nisam ni mogla zamisliti da će 'Ponos i predrasude' imati tako golem uspjeh kod publike. Moj lik Elizabeth Bennet i Colinov Mr. Darcy počeli su živjeti svoje živote bez obzira na nas i ljudi su nas počeli doživljavati kao neki stvarni par. Zato je prava sreća da smo prekinuli vezu prije no što se film počeo prikazivati.
Prisjetila se kako su se novine, odmah nakon prve epizode, raspisale o njihovoj propaloj vezi i kako su postali glavna tema tabloida:
- Sjećam se da je BBC zbog promocije serije, odmah snimio na setu nekoliko naših zajedničkih fotografija. Jedna od njih bila je naš prvi naš susret u romatničnom okurženju Blue Peter Gardena na Shepard's Bushu u Londonu i to prije no što smo uopće počeli snimati. Kasnije, kad smo već prekinuli, tu su fotografiju objavili kao fotografiju naših zaruka - slikovito je opisala Jennifer pritisak medija koji danas prilično uspješno izbjegava zbog svog supruga, dvije godine mlađeg pisca Michaela Ryana.
Fatalan susret u Kolumbiji
Uglavnom, Firthova veza s Jennifer trajala je oko godinu dana, sve do njegovog puta u Južnu Amerku, gdje se snimala mini TV-serija 'Nostromo'.
Nakon Britanske Kolumbije gdje je živio s prvom velikom ljubavi svog životaa Meg Tilly, u južnoameričkoj Kolumbiji Firth će uskoro upoznati najvažniju ženu u svom životu. Ovaj put fatalno se zaljubio u producenticu 'Nostroma', Talijanku Liviu Giuggioli (48). Kad su se 'Ponos i predrasude' počele prikazivati na televiziji, Firth i Jennifer Ehle više nisu bili zajedno.
Brak s devet godina mlađom Liviom počeo je 1997. godine vjenčanjem u Toskani. U zajednički život krenuli su iz malenog stana u Hackneyju, a s vremenom preselili u komfornu kuću u sjevernom Londonu.
Nekako u to vrijeme krenula mu je i karijera. Nakon uloge u 'Engleskom pacijentu', odigrao je u još nekoliko filmova, a onda se proslavio ulogom Marca Darcyja u dva nastavka romantične komedije o ljubavnim jadima Brideget Jones koju je igrala Rene Zellweger. Koliko mu je koristila u stjecanju glumačke popularnosti, ova rola usmjerila ga je prema istom žanru, pa je tako u idućih nekoliko godina igrao u brojnim filmovima slične tematike.
Počeo je nizati nagrade
Film 'Samac' Toma Forda iz 2009. godine, podsjetio nas je da Firth posjeduje raskošni glumački talent. Za ulogu profesora homoseksualca kojem 60-ih u LA-u pogine partner, Firth je iste godine nagrađen nagradom BAFTA, a samo dvije godine kasnije, istu su mu nagradu dodijelili za briljantno odgiranu ulogu mucavog kralja Georgea VI u filmu 'Kraljev govor'.
Osim najvažnije nagrade britanske filmske akademije, Firth se za ulogu kralja i iz Amerike vratio s Oscarom, ali i s još skoro 30-ak nagrada s raznih festivala.
Samo godinu dana kasnije briljirao je i u špijunskom trileru 'Dečko, dama, kralj, špijun'. Očito, obiteljski život mu i te kako godi. Priznao je to u mnogo navrata u raznim intervjuima.
- Tajna uspjeha je to što moja supruga i ja, unatoč obavezama, provodimo jako puno vremena zajedno. Da, samo tako brak može uspjeti. Ako ste posvećeni svom partneru. Za mene je Livia najljepša žena na svijetu i doista nikad nisam ni pomislio na prijevaru ili bilo kakav izlet izvan braka. Kad pokraj sebe imate osobu s kojom se u svemu dobro razumijete i imate podršku, ne treba tražiti ništa više od toga.
S Liviom je dobio i dvojicu sinova. Luca Firth rodio im se 2001. godine, a Mateo dvije godine kasnije. Unatoč drugom braku Firth je i danas jako vezan uz prvog sina Willa. Iako je ostao živjeti s majkom, Firth mnogo vremena provodi s Willom za kojeg svi kažu da jako sliči ocu – visok je, širokih ramena i tamne valovite kose. I on je odlučio krenuti stopama svojih roditelja i posvetio se glumi.
- Presretan sam što se odlično slaže s Lucom i Mateom iako je između njih velika dobna razlika. Ponekad mi se čini da ga oni više doživljavaju kao ujaka - rekao je jednom Firth koji na razne dodjele nagrada odlazi samo u pratnji svoje supruge.
Ne razumije zašto je atraktivan ženama
- Ne želim ni jednog od svojih sinova izložiti javnosti, pa tako ni najstarijeg Willa. Mislim da je eksponiranost u javnosti tamnija strana slave koju će, ako se namjerava baviti ovim poslom, i sam spoznati. A za to još ima vremena - smatra Firth.
I vlastitu slavu Firth komentira s mnogo ironije.
- Znam da sam atraktivan ženama, ali kad se pogledam u ogledalo ne vidim što je to na meni tako privlačno? Zapravo, osvjedočio sam se da me najviše vole starije žene. Jednom su mi u bolnici ispričali da su jednoj mojoj obožavateljic liječnici čak zabranili da gleda 'Ponos i predrasude' zbog visokog tlaka. Imala je 103 godine.
Na pitanje kakvi su mu planovi u idućih 10 godina, nedavno je odgovorio:
- Posao glumca je vrlo djetinjast. Kad potpišete ugovor za snimanje filma, to vas vrati na razinu trogodišnjaka. Skupe vas u točno određeno vrijeme tamo kamo vi možda ni ne želite ići. Jedan vas odijeva, drugi češlja, zatim vas vode na doručak, a onda vam kažu što morate reći, gdje morate stajati, kamo gledati... Ništa ne odlučujete i ni za što vas se ne pita. Kad sam dobio ulogu u filmu 'Mamma Mia' o švedsko grupi ABBA, pitao sam se: 'Moj bože, jel moguće da će ljudi ići u kino ne bi li vidjeli sredovječnog muškarca odjevenog u šarene tajice koji pokušava pjevati.' Zato ponekad maštam da ću se u idućih deset godina baviti nečim puno važnijim od glume. Recimo do virtuoznosti svladati umijeće sviranja nekog instrumenta ili napisati bestseler.