Slike su gotovo 60 godina provele skrivene na tavanu, a za Hrvate bi bilo isto i da su ostale tamo. Na prodaju su ih donijeli vlasnici iz Dubrovnika koji žele ostati anonimni
Izložba u Mimari: Pikaso ili Picasso? Hrvatima je svejedno
Muzej Mimara, utorak oko podneva. Prvi je to dan 'za javnost' za dvije slike koje je navodno narisao Pablo Picasso - 'Žena i gitara' i 'Mandolina i gitara'.
U nekih pola sata provedenih ispred slika nitko nije ušao, bili smo sami. Građane se, očito, izložba 'Picasso: Otkrivajući remek-djela' nije dojmila.
Slike su gotovo 60 godina provele skrivene na tavanu, a za Hrvate bi bilo isto i da su ostale tamo. Na prodaju su ih donijeli vlasnici iz Dubrovnika koji žele ostati anonimni.
Prethodni vlasnik bio je Vladimir Marković, koji je sliku naslijedio od roditelja, a oni su je stavili na tavan svoje kuće u Zemunu. Oni su, pak, dobili slike od Istvana Szabe, koji je studirao medicinu u Parizu, a bio je očaran Picassovim kubističkom radovima, pa mu je slikar nacrtao dva djela koja sad stoje u Mimari. Markovići su mladog Szabu spasili u svojoj kući tijekom 1. svjetskog rata, a on im je u zahvalu darovao slike.
Susjedi su ih zadirkivali da su to dječje črčkarije pa su ih 'spremili' na tavan na 60 godina. Već dvadeset godina utvrđuje se originalnost djela i mnoge procjene govore da to uistinu jesu originali.
Problem predstavlja Claude Picasso, Pablov sin iz veze s Francois Gilot, koji odbija potpisati da su to očevih mu ruku remek-djela. Američki kipar hrvatskog podrijetla Nick Kačić Miošić uvjeren je da je to Picasso:
- Trebalo mi je pet minuta da uvidim da su autentične slike, a to mi je omogućilo 25 godina iskustva u istraživanju rada velikog umjetnika.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...