Sulejmanov nedosanjani san na ratničkom pohodu zaustavio je barun Nikola Jurišić, zapovjednik vojske koja je bila slabija od Sulejmanove, no uspjela ga je pobijediti
Ibrahim će večeras upoznati hrabrog Hrvata Nikolu Jurišića
Hrvatski plemić, vojskovođa i diplomat, Nikola Jurišić, dokazao se na ratnom polju svojim junaštvom 1532. godine, kada je sa 700 Hrvata obranio Kiseg i time zaustavio Sulejmana i njegovu vojsku u pohodu prema Beču. Njegovoj borbenosti divio se Sulejman, a Ibrahim ga je u nekoliko navrata pozivao da se preda… Kako je taj značajan događaj prikazan u seriji 'Sulejman Veličanstveni', gledatelji RTL-a imaju priliku vidjeti u srijedu navečer. Nakon što su poklonici serije upoznali Hrvaticu Noru, novu robinju u haremu koja je postala Huremina štićenica i mamac u ratu protiv Mahidevran, večeras će vidjeti još jednog Hrvata - baruna Nikolu Jurišića.
Dvadesetih i tridesetih godina 16. stoljeća Europa je bila u strahu od turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog. Pred njegovom vojskom padale su zidine Rodosa, Beograda, Karlovca, Knina, Petrovaradina, Budima… Turci su već tada zvali svog sultana 'Gospodarom cijelog svijeta', dok je Beč drhtao na samu spomen njegovog imena. Međutim, povijest kaže da je Beč i ostao Sulejmanov nedosanjani san, jer ga je na ratničkom pohodu zaustavio i pobijedio barun Nikola Jurišić, zapovjednik vojske koja je bila 270 puta slabija od Sulejmanove.
Naime, početkom kolovoza 1532., prethodnice Sulejmanove vojske, pod komandom velikog vezira Ibrahim-paše, stigle su do gradića Kisega, na granici Ugarske i Austrije i oko 100 km od Beča, a kojim je već godinu dana upravljao kapetan Nikola Jurišić.
Ciničnim odgovorima izluđivao Sulejmana
U trenutku kada su se Turci približavali Kisegu, Jurišić se upravo spremao da sa svojom pratnjom od 28 lako i 10 teško oklopljenih konjanika napusti grad i uputi se prema Beču. No ispred grada zatekao je veliki broj prestravljenih ljudi koji su se upravo u Kisegu htjeli skloniti od Osmanlija. Znajući da se Kiseg nalazi na putu prema Beču, Jurišić se sažalio nad tim ljudima i odlučio preuzeti hrabar, ali gotovo samoubilački pothvat ‐ ostati i obraniti grad zajedno s malom posadom od 700 seljaka i građana. Osmanlije su čak dvanaest puta topovima gađali Kiseg, te tri puta dolazili s nagodbama da se grad mirno preda, a hrabri Jurišić im je slao drske i cinične odgovore koji su izluđivali Sulejmana.
Krajem kolovoza Jurišić se ipak uspio sporazumjeti s Ibrahim-pašom, ali ga i zavarati, pa će Sulejman sa svojom iscrpljenom vojskom odustati od napada na Kiseg s izgovorom kako ga velikodušno daruje Jurišiću, dok će ga Habsburgovci nagraditi barunskom titulom i vlašću nad Kisegom. Po Nikoli Jurišiću nazvana je jedna od glavnih ulica u Zagrebu, a na Zrinjevcu ponosno stoji njegova bista.