Poznat po živopisnim kostimima i sladunjavim pjesmama, Eurosong gleda više od 180 milijuna televizijskih gledatelja od Europe do Australije. Prošle godine nije ga bilo po prvi put u 60 godina povijesti
Eurosong pod strogim mjerama: Poljaci ne smiju nastupiti uživo, a vraća se dašak kiča i glamura
Vraća se kičasti glamur Eurosonga. Nakon što je prošle godine otkazano zbog pandemije, Nizozemska će europsko televizijsko pjevačko natjecanje ovaj tjedan organizirati u 'razvodnjenoj' verziji. Oko 3500 fanova s negativnim testom na covid sudjelovat u finalu 22. svibnja u dvorani Ahoy u Rotterdamu pa će i Eurosong na taj način dati svoj doprinos opreznom otvaranju Europe.
Francuska pjevačica Barbara Pravi, koju zovu modernom Edith Piaf, favoritkinja je kladioničara za pobjedu koju Francuska čeka 44 godine. Na kladionicama je slijede predstavnici Italije i Malte. Izvođači će biti u posebnom "mjehuru" pod strogim pravilima nizozemske vlade.
"Odgovornost organiziranja Eurosonga u ovo izazovno vrijeme ne shvaćamo olako", kazao je izvršni supervizor natjecanja Martin Oesterdahl.
Poznat po živopisnim kostimima i sladunjavim pjesmama, Eurosong gleda više od 180 milijuna televizijskih gledatelja od Europe do Australije. Prošle godine natjecanje nije održano prvi put u 60-godišnjoj povijesti.
U subotu su organizatori objavili da je jedan od članova poljske delegacije pozitivan na koronavirus pa će cijela delegacija u karantenu, uključujući i pjevača Rafala Brzozowskog. To znači da Poljaci neće moći nastupiti uživo na drugoj polufinalnoj večeri u četvrtak pa će biti prikazana snimka s njihove posljednje probe.
Kič i nacionalni naboj
Prošlogodišnje otkazivanje bilo je gorko razočaranje za Nizozemsku koja je pravo na domaćinstvo stekla pobjedom pjevača Duncana Laurencea u Izraelu 2019.
Ove je godine organizator dobio zeleno svjetlo, ali i stroga pravila nizozemske vlade. Prvom i drugom polufinalu, u utorak i četvrtak, i finalu u subotu prisustvovat će 3500 gledatelja, što je 20 posto kapaciteta dvorane Ahoy. Gledateljima koji su navikli na more zastava u publici i izvođače koji se grle i slave, ovogodišnje izdanje bit će drugačije.
Nacionalne delegacije moraju slijediti strog protokol. Bit će odvojene od gledatelja i testirat će se svakih 48 sati. Broj članova izaslanstava znatno je manji, a Australci nisu ni doputovali u Nizozemsku i nastupit će 'na daljinu'.
Fanova iz inozemstva će, po očekivanjima biti jako malo jer se za ulazak u Nizozemsku traži PCR test ili desetodnevna karantena. Kada je riječ o pjesama, jedinstvena kombinacija kiča i nacionalnog naboja ostala je uglavnom ista unatoč pandemiji.
Francuzi se uzdaju da će im Barbara Previ donijeti pobjedu nakon 1977., ali se tome nadaju i drugi favoriti, Talijani koji nisu slavili još od Tota Cotugna u Zagrebu i Maltežani koji dosad nisu nikad pobijedili.
Neobičnih priča s Eurosonga ne manjka ni ove godine. Ruska pjevačica Maniža uzrujala je tamošnje konzervativce pjesmom o pravima žena, dok je Ciparska pravoslavna crkva osudila njihovu izvođačicu Elenu Tsagrinou jer svojom pjesmom "štuje vraga".
Hrvatsku predstavlja Albina koja će finale pokušati izboriti na polufinalu u četvrtak.