U mladosti je oduševljavao recitalima i pjesmama, a kroz karijeru bio je cijenjen na baš svim poljima - i kao skladatelj, interpret, pjesnik, producent, dirigent, svirač...
Cijenjeni glazbenik: Arsenove stihove i glazbu svi su voljeli
Arsen Dedić umro je u 78. godini života.
U zagrebačkom KBC-u bio je hospitaliziran od kraja srpnja. Ranije je u Krapinskim Toplicama ugradio umjetni kuk, a upala koju je dobio najvjerojatnije je komplikacija nakon te operacije.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Arsen Dedić rođen je u Šibeniku 28. srpnja 1938. godine. Njegov otac svirao je u limenoj glazbi, pa mu se u orkestru pridružio i Arsen svirajući jutarnje budnice, zatim ponekad na sprovodima, ali i u operetama. Već tada je počeo pisati pjesme za koje je dobivao mnoge pohvale od pjesnika Zlatka Tomičića.
Na radiju, kojeg je 1946. dobio od ujaka, Arsen je slušao domaće i talijanske stanice kada se zaljubio u djela kantautora poput Domenica Modugna.
Zbog glazbe je napustio studij prava
Završio je gimnaziju i srednju glazbenu školu, nakon čega sa starijim bratom Milutinom napušta rodni grad. Dok je Milutin otišao u Beograd, gdje i danas radi kao slikar i kolumnist, Arsen u Zagrebu upisuje pravo. Poslije dvije godine, napušta pravo da bi upisao Muzičku akademiju na kojoj je diplomirao 1964. godine.
U počecima svoje duge i plodne karijere radio je kao glazbenik suradnik na HRT-u i pisao tekstove za druge. Uskoro su časopisi poput Poleta, Prisutnosti i Književnih novina počele objavljivati njegove tekstove. Pjevao je u nekoliko vokalnih skupina te je svirao u ansamblima popularne i jazz glazbe, a vodio je i vlastiti instrumentalni ansambl.
Spojio je svoja dva talenta - glazbu i poeziju. U Splitu na festivalu pojavljuje se 1963. godine kao kantautor, a već godinu dana kasnije njegove pjesme 'Kuća pored mora' i 'Moderato Cantabile' odredile su njegov kantautorski put.
Na početku karijere odigrao je neke manje uloge u filmovima, poput one u 'Višnja na Tašmajdanu'. Član je Glumačke družine Histrion od početka, a autor je glazbe za gotovo sve histrionske predstave.
Sa Zrinkom Tutićem u mladosti je oduševljavao recitalima i pjesmama na nekadašnjoj Palainovki, tadašnjem okupljalištu pjesnika. Od tada je radio kao skladatelj, interpret, pjesnik, producent, dirigent, svirač.
Njegova knjiga stihova 'Brod u boci', koja je objavljena 1971. godine, prodana je u preko šezdeset tisuća primjeraka.
Napisao je i 'Zamišljeno pristanište' (s Matijom Skurjenijem), 'Narodne pjesme', 'Poesia e canto, La sfinge' (Napulj), 'Zagreb i ja se volimo tajno', 'Hotel Balkan', 'Pjesnikov bratić', '101 pjesma' (Sarajevo), 'Pjesnik opće prakse', 'Kiša – Rain' (dvojezično: hrvatsko-engleski), 'Slatka smrt', 'Stihovi', 'Čagalj', 'Hladni rat', 'Zabranjena knjiga', 'Padova', 'Brzim preko Bosne' (Sarajevo) te brojna druga djela.
Za filmsku glazbu dva je puta nagrađen Zlatnom arenom.
Pisao je i za televiziju i kazalište.
Glazbu za prvu TV dramu ('Mediteranska klima') skladao je 1966. godine. Uslijedile su velike serije kao 'U registraturi', 'Prosjaci i sinovi', 'Jedrima oko svijeta', 'Zlatna nit', 'Vrijeme za bajku', 'Zagrljaj' ... te mjuzikl 'Lady Šram'.
Privatni život
Njegova prva supruga bila je Vesna Matoš, a s Gabi Novak u braku je od 1973. godine. U braku s Vesnom dobio je kćer Sandru, a s Gabi ima sina Matiju. Arsen i Gabi bili su jedan od najskladnijih parova na domaćoj estradi.
- Nakon što smo oboje ostali sami i rastavljeni od prijašnjih partnera, postali smo ljubavnici, pa zatim roditelji našeg Matije, a mjesec dana nakon njegova rođenja i supružnici. Između nas nikada se nije dogodio nekakav ‘grom’, sve se polako odvijalo. Mislim da mi je Gabi jednostavno bila ‘namrijeta’ - prepričao je jednom prilikom Arsen pjesničkim riječima njihovo poznanstvo i vezu, a zatim i brak.
Kum na vjenčanju s Gabi bio mu je talijanski glazbenik Gino Paoli
Tijekom života Arsen se na brojnim putovanjima po svijetu družio s mnogim slavnim kolegama, pa je tako među prijateljima imao i Sergia Endriga, Charlesa Aznavoura i Bulata Okudžavu. Kum na vjenčanju s Gabi bio mu je talijanski glazbenik Gino Paoli.
Transplantacija jetre 2004. godine
Bračnu idilu ovog para 2004. godine pomutila je Arsenova bolest i presađivanje jetre u Padovi. I tada su uz njega bili supruga i sin koji su mu tijekom njegova boravka u bolnici čak 11 puta odlazili u posjet. No Arsen nikad nije sumnjao da ga više neće biti. Dapače, nakon operacije počeo je novi život iako, kako je ironično rekao, nikad nije težio za novim životom.
>>> Veliki specijal o Arsenu Dediću čitajte u srijedu u tiskanom izdanju 24sata