Obavijesti

Show

Komentari 3

Braći Coen Oscari za film, režiju i adaptirani scenarij

Braći Coen Oscari za film, režiju i adaptirani scenarij
14

Na 80. dodjeli Oscara u glavnim su kategorijama trijumfirali Joel i Ethan Coen, Daniel Day-Lewis, Marion Cotillard, Javier Bardem i Tilda Swinton

Ako ste podlegli kockarskim strastima, nadamo se da ste tijekom dodjele Oscara profitirali ... Kad je štrajk scenarista, koji je mjesecima "žario i palio" Hollywood, završio, prestala je biti upitna i dodjela 80. nagrada američke Akademije filmskih umjetnosti. Dok su Zlatni globusi proglašeni na konferenciji za novinare, u Kodak Theatru u Hollywoodu slavni su šetali crvenim tepihom i smješkali se fotografima i novinarima. Oscar za najbolji film otišao je u ruke braće Joela i Ethana Coena za kriminalističku dramu o trgovini drogom "Nema zemlje za starce". Ovo je njihov veliki povratak, nakon osvojenog Oscara za scenarij "Farga" 1997. Nagrađeni su i kao najbolji redatelji te pobijedili najvećeg suparnika Paula Thomasa Andersona. Film je dobio Oscara i za scenarij koji se temelji na romanu američkog pisca Cormaca McCarthyja za kojeg je dobio Pulitzerovu nagradu. Za briljantno odigranu ulogu naftaša u filmu "Bit će krvi" svoj drugi kipić dobio je Daniel Day-Lewis. Nagradu za najbolju glumicu osvojila je francuska glumica Marion Cotillard, koja je utjelovila legendarnu Edith Piaf u biografskom filmu "La vie en Rose". Očekivani Oscar u kategoriji najboljeg sporednoga glumca otišao je Javieru Bardemu za lik hladnokrvnog ubojice u filmu "Nema zemlje za starce". Iznenađenje je Tilda Swinton, koja je ovogodišnja najbolja sporedna glumica. Počasnog Oscara za životno djelo dobio je scenograf Robert F. Boyle (99). Nagradu mu je uručila Nicole Kidman. Domaćin ceremonije bio je TV voditelj i dobitnik brojnih Grammyja Jon Stewart. Producenti dodjele osmislili su Kameru za zahvale preko koje su pobjednici za govor imali tek 45 sekundi. Nije bilo dugačkog papira s listom svih onih kojima glumci žele "beskrajno" zahvaliti. U prošlosti je zbog neograničenog vremena za govore bilo jako različitih zahvala. Jedan od najkraćih govora imao je Alfred Hitchcock koji je rekao "Hvala vam". Julia Roberts dosadno je zahvaljivala četiri minute, a Gwyneth Paltrow i Nicole Kidman plakale su kao "kišna godina". Ipak, prvo mjesto najgorih govora uvjerljivo drži Halle Berry kad je 2001. dobila Oscara za najbolju žensku ulogu u filmu "Monster's Ball" te ridajući na pozornici prihvatila kipić.

ZANIMLJIVO...
Prva dodjela Oscara bila je 1929. u hotelu Roosevelt u Hollywoodu. Popularni kipić koji ima oblik mladog viteza s mačem napravljen je godinu dana prije. Visok je 34 cm i težak 3,6 kg. Rekord po broju osvojenih kipića drži glumica Katharine Hepburn sa 4 Oscara te Ingrid Bergman, Walter Brennan i Jack Nicholson sa 3. Najmlađe dobitnice Oscara su Shirley Temple sa 6 godina, Tatum O'Neal sa 10 godina, te Anna Paquin sa 11 godina. Najviše Oscara, njih 11, imaju Ben-Hur (1959.), Priča sa zapadne strane (1961.), Titanic (1997.) i Gospodar prstenova: Povratak kralja (2003.). Ipak, pravi rekorder je Walt Disney koji je osvojio 26 Oscara te posebnog Oscara za stvaranje Mickeya Mousea.

POBJEDNICI:
FILM - "Nema zemlje za starce"
REDATELJ - Joel i Ethan Coen "Nema zemlje za starce"
NAJBOLJI GLUMAC - Daniel Day-Lewis "Bit će krvi"
NAJBOLJA GLUMICA - Marion Cotillard "La vie en Rose"
SPOREDNI GLUMAC - Javier Bardem "Nema zemlje za starce"
SPOREDNA GLUMICA - Tilda Swinton "Michael Clayton" ORIGINALNI SCENARIJ - Diablo Cody "Juno"
ADAPTIRANI SCENARIJ - Joel i Ethan Coen
STRANI FILM - "The Counterfeiters", Austrija
DOKUMENTARNI FILM - "Taxi to the Dark Side"
KOSTIMOGRAFIJA - "Zlatne godine kraljice Elizabete"
ORIGINALNA GLAZBA - "Okajanje", Dario Marianelli

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 3